10-lecie wystawy

Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków w Katowicach

Dawne katowickie mieszkanie artystycznego małżeństwa Barbary i Stanisława Ptaków od 10 lat – jako siedziba jednego z oddziałów Muzeum Historii Katowic – jest miejscem spotkań, wystaw i koncertów. Jubileusz 10-lecia placówka uczci specjalnym programem między 19 a 21 listopada.

Zmarły ponad 19 lat temu Stanisław Ptak był popularnym aktorem teatralnym i filmowym oraz śpiewakiem operetkowym, związanym m.in. z ówczesną Operetką Śląską w Gliwicach oraz Teatrem Rozrywki w Chorzowie. Jego żona, 91-letnia dziś Barbara Ptak, to wybitna kostiumolożka teatralna i filmowa, autorka kostiumów do wielu arcydzieł polskiego kina, m.in. „Ziemi obiecanej", „Faraona", czy popularnych seriali, jak „Królowa Bona" i „Noce i dnie".

W katowickim mieszkaniu przy ul. Kopernika 11, które w części zachowało klimat mieszczańskich wnętrz z początków XX wieku, małżonkowie spędzili ponad 30 lat swojego życia. Obecnie jest to siedziba Oddziału Teatralno-Filmowego Muzeum Historii Katowic, której zasadniczą część wypełnia stała wystawa pod nazwą „Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków". Zgromadzono tam m.in. rodzinne pamiątki oraz projekty i kostiumy autorstwa Barbary Ptak.

- Z okazji jubileuszu przygotowaliśmy specjalną metamorfozę wystawy stałej - liczymy, że uda nam się pozytywnie zaskoczyć zwiedzających – powiedziała PAP szefowa Oddziału Teatralno-Filmowego Muzeum Historii Katowic Katarzyna Gliwa. Będzie można zobaczyć m.in. nieprezentowane na co dzień kostiumy teatralne oraz usłyszeć związane z nimi historie.

W dniach obchodów jubileuszu – od piątku 19 listopada do niedzieli 21 listopada - katowicka placówka będzie otwarta dłużej niż zwykle, od południa do godz. 20. Zaplanowano oprowadzanie po wystawie oraz prezentacje filmów dokumentujących ekspozycje muzealne i najciekawsze wydarzenia minionych 10 lat – cykle spotkań, wernisaże, wystawy i koncerty, których było dotąd grubo ponad sto.

- Specjalnie z okazji jubileuszu postanowiliśmy również nagrać wspomnienia przyjaciół Barbary i Stanisława Ptaków – głównie ludzi kultury: aktorów, reżyserów, dyrektorów teatrów, a także przyjaciół tego miejsca, dzięki którym ono żyje, rozwija się i inspiruje – powiedziała PAP Katarzyna Gliwa.

Wspomnieniowe filmy będą odtwarzane w muzeum w dniach obchodów jubileuszu, zaplanowano też dodatkowe atrakcje podczas zwiedzania.

Kulminacyjnym wydarzeniem drugiego dnia obchodów, 20 listopada, będzie wieczorny koncert solistki Opery Śląskiej w Bytomiu Joanny Kściuczyk-Jędrusik w ramach najstarszego muzealnego cyklu pt. „Przyjaciele Barbary i Stanisława". Wydarzeniem drugiego dnia będzie spotkanie z reżyserem, dziennikarzem i teatrologiem Krzysztofem Korwinem-Piotrowskim, który również dokumentował filmowo wiele wydarzeń w muzeum w ciągu minionych 10 lat – jego filmy będą emitowane w placówce w niedzielę 21 listopada.

- Spodziewamy się, że jubileuszowe wydarzenia przyciągną nie tylko stałych bywalców naszego muzeum, ale też zachęcą do wizyty tych, którzy jeszcze tu nie byli. Tylko w ten sposób będą mogli przekonać się, że w tym wnętrzu, naznaczonym obecnością dwojga wybitnych artystów, faktycznie jest dobra energia i niezwykły klimat, sprzyjający spotkaniom i rozmowom – podsumowała Katarzyna Gliwa.

Szczegóły jubileuszowych wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Historii Katowic www.mhk.katowice.pl oraz na profilu placówki w mediach społecznościowych. Również poświęcone muzeum filmy wspomnieniowe będą niebawem dostępne w internecie, na muzealnym kanale YouTube.

Marek Błoński
Kurier PAP
25 października 2021

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...