29 sierpnia 2015, sobota

12. Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera"

Już dwunasty raz z rzędu, jak co roku w ostatnim tygodniu sierpnia, Warszawą zawładnie Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Oprócz wydarzeń muzycznych, z którymi głównie kojarzony jest festiwal, ważną część stanowić będą spektakle teatralne.

29 sierpnia 2015, sobota

Na Placu Grzybowskim i ulicy Próżnej znów pojawią się instalacje artystyczne, restauracje, uliczne stragany i kramy z pamiątkami. W tym kolorowym miejscu goście festiwalu będą mogli na chwilę przenieść się do świata, który tak malowniczo opisywał I.B. Singer. Zapraszamy w podróż do przedwojennej żydowskiej Warszawy, na niepowtarzalny w swym klimacie Jarmark Singera.

godz. 12.00 „Opowiedz mi swoją historię" – spotkanie z emigrantką marca'68 Sabiną Baral

Spotkanie połączone z promocją książki Sabiny Baral pt. „Zapiski z wygnania"
Prowadzenie: Remigiusz Grzela, w spotkaniu udział weźmie Gołda Tencer.
„Zapiski z Wygnania" Sabiny Baral, to przejmujące opowiadanie – dokument z wydarzeń marcowych, z 1968 roku. Przymusowa emigracja opisana oczami młodej dziewczyny, która wraz z rodziną opuszcza Polskę. Przypomnienie tych dramatycznych wydarzeń staje się równocześnie przestrogą dla przyszłych pokoleń przed wszelkimi rodzajami nienawiści, ksenofobią, antysemityzmem. (Ewa Lipska)
Sabina Baral urodziła się we Wrocławiu. Studiowała elektronikę, matematykę i biznes, wykładała historię architektury i design. Przez 10 lat pracowała w Dolinie Krzemowej, później zakochała się w kamieniołomach. Stworzyła wielokrotnie nagradzaną (m.in. słynnym amerykańskim CoTY) firmę SABINA Marble & Granite, która przez lata realizowała bardzo duże i prestiżowe zamówienia. Jest poliglotką i podróżniczką. Na stałe mieszka w San Francisco.
Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16
Wstęp po potwierdzeniu obecności, wejściówki do odbioru od 3 sierpnia w Biurze Festiwalowym, tel. 22 620 55 85; 652 16 48

godz. 12.00 Otwarcie wystawy sztuki użytkowej i rzemiosła artystycznego – Manufaktury Warszawskie

Podczas tegorocznej edycji festiwalu w bramie przy Próżnej 14 po raz kolejny swoje prace zaprezentują artyści ze Stowarzyszenia Manufaktury Warszawskie. Przez trzy dni będą mogli zapoznać się Państwo z lokalnym rzemiosłem, a także obejrzeć pokaz kowalstwa artystycznego. Na ścianach zawisną rzeźby w korze, ręcznie malowane podkowy, obrazy szklano-ceramiczne oraz malowane na szkle, oleje, akwarele i akryle. Całości towarzyszyć będą przedwojenne przyśpiewki przy skocznych dźwiękach akordeonu.
Udział wezmą:
Urszula Gawlik-Nasiorowska – repliki starych rycin, secesji i map wykonanych XVIII-wieczną techniką na szkle
Joanka Hedemann – Mouse Tails – ręcznie malowana ceramika, malowane torby, grafika
Aleksandra Nasiorowska – biżuteria dècoupage, malarstwo na szkle
Ewelina Prusak – malowane podkowy
Aleksandra Tyszkiewicz – malarstwo, biżuteria artystyczna
Masha Wysocka – obrazki szklano-ceramiczne, biżuteria, malarstwo oraz projekt „Masha Szyje"- kreacje w stylu pin-up i batik
Michał Prusak – kowalstwo artystyczne
Waldemar Prusak – kowalstwo artystyczne
Tytus Wysocki – rzeźba w korze
Ewelina i Ewa Prusak – smakołyki domowe
Wystawa przygotowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Manufaktury Warszawskie
Lokal i brama przy ul. Próżnej 14
Wystawione prace można będzie oglądać 29 i 30 sierpnia.

godz. 12.00 Poranek poetycki: Zamkowe Spotkanie Literackie – „Między Żeromskim a Witkiewiczem. Szalom Asz i jego polscy koledzy po piórze"

Niedoszły rabin i niedoszły noblista, przyjaciel Stefana Żeromskiego i Stanisława Witkiewicza , Szalom Asz (1889-1957) nie jest, pomimo swoich silnych związków z Polską, postacią szerzej u nas znaną. Był prozaikiem, dramaturgiem, eseistą. Pisał w jidysz, ale liczne stare i nowe tłumaczenia jego utworów są w Polsce dostępne. Być może nasze spotkanie zachęci więcej osób, by po jego książki sięgać...
Prowadzenie: Daniel Artymowski, prezentacja tekstów: Barbara Bursztynowicz, Jacek Bursztynowicz, oprawa muzyczna: Joanna Stefańska-Matraszek (sopran), Janusz Tylman (fortepian).
Impreza zorganizowana we współpracy z Pracownią Działań Muzealnych Zamku Królewskiego w Warszawie
Café Zamek, Zamek Królewski w Warszawie, Plac Zamkowy 4
Wejście na podstawie bonu konsumpcyjnego w cenie 10 zł

godz. 12.00 Spacer po żydowskim Lesznie z Janem Jagielskim

Jan Jagielski – współzałożyciel i przewodniczący zarządu Stołecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej. Od 1991 roku pracuje w Żydowskim Instytucie Historycznym, gdzie utworzył dział dokumentacji materialnych śladów obecności historycznej Żydów na ziemiach polskich, którym kieruje do dziś.
Miejsce zbiórki: przy Arsenale, ul. Długa 52

godz. 12.00-13.30 „Szabat dla dzieci" – spotkanie na temat modlitwy szabatowej
dla dzieci w wieku 6-10 lat

Dzieci będą mogły m.in. zobaczyć Torę, nauczyć się prostej piosenki w języku hebrajskim, uczestniczyć w tradycyjnej modlitwie.
Liczebność grupy – maksymalnie 20 dzieci.
Wejściówki będą rozdawane 25 i 26 sierpnia w godzinach 16.00-18.00 w sali Bejtejnu w Białym Budynku (ul. Twarda 6, obok Synagogi im. Nożyków).
Impreza towarzysząca zorganizowana przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie
Reformowana Synagoga Ec Chaim, Al. Jerozolimskie 53, 4 piętro

godz. 13.00 Żydowski salon literacki: „Żydowskie rozmowy w podróży" – spotkanie z Bellą Szwarcman-Czarnotą

Ludowa żydowska piosenka o pociągu, spopularyzowana przez Teodora Bikela, wyszydza lęk tradycyjnych Żydów przed koleją, uważaną bez mała za diabelski wynalazek. Z jednej strony obawiano się wyłomu, jaki ten wynalazek może spowodować w dotychczasowym życiu żydowskim, z drugiej jednak tęskniono do modernizacji i do rozszerzenia horyzontów, a także kontaktów, jakie niesie z sobą podróż – czy to dyliżansem, czy to statkiem, czy też koleją. Najwybitniejsi pisarze żydowscy podjęli ten temat z humorem i zupełnie serio, przede wszystkim Szolem Alejchem w swoich „Notatkach komiwojażera".
Bella Szwarcman-Czarnota – filozofka, tłumaczka, redaktorka miesięcznika „Midrasz", autorka książek „Znalazłam wczorajszy dzień", „Mocą przepasały swe biodra", „Cenniejsza niż perły" i „Księga kobiet – kobiety Księgi".
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9
Wstęp wolny

godz. 13.00 „ABC literatury jidysz" – warsztaty prowadzi dr Jacob Weitzner

Dr Jacob Weitzner studiował teatrologię oraz literaturę żydowską na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Wykładał literaturę jidysz i hebrajską oraz prowadził kursy teatralne w Hunter College w Nowym Jorku, na Uniwersytecie w Tel Awiwie oraz na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Obecnie wykłada m.in. na Uniwersytecie Warszawskim, jest także kierownikiem literackim jidysz Teatru Żydowskiego.
Centrum im. Mojżesza Schorra, ul. Twarda 6
Wstęp wolny

godz. 14.00 Singer Jazz Festival: Recital Jeleny Kuljić (Niemcy)

Oprawa muzyczna: Christian Koegel (gitara), Michael Griener (perkusja)
Jelena Kuljić – pochodząca z Serbii i od 2003 r. mieszkająca w Niemczech, piosenkarka i aktorka. Studiowała śpiew w Instytucie Jazzu w Berlinie. Wraz ze swoim zespołem Yelena K & The Love Trio uczestniczyła jako gość specjalny w wielu projektach muzycznych, takich jak Y Move (MinorMusic), Fasil (ECM), Paul Brody's Sadawi (enja). Współpracowała intensywnie z wybitnymi reżyserami, m.in. z Davidem Martonem i Constanzą Macras. Podczas występów w ich spektaklach, miała możliwość zaprezentowania swojego talentu aktorskiego na prestiżowych scenach w całej Europie: Teatru Burg w Wiedniu, Volksbuehne i Schaubühne w Berlinie, Teatru Thalia w Hamburgu czy Teatru Królewskiego w Kopenhadze. Projekty muzyczne, które obecnie współtworzy Jelena Kuljić, to zespoły KUU! oraz Z-Country Paradise. Od września 2014 artystka należy do zespołu teatru Kammerspiele w Monachium.
Scena na piętrze Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl oraz od 3 sierpnia w kasie Teatru Żydowskiego, tel. 22 850 56 56

godz. 16.00 „Kobieta" – oprowadzanie tematyczne po wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Impreza towarzysząca zorganizowana we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Muzeum POLIN, ul. Anielewicza 6
Liczba miejsc ograniczona, bilety (35 zł – normalny, 25 – ulgowy) dostępne on-line: www.bilety.polin.pl lub w kasach Muzeum POLIN

godz. 16.30 „Trans'Sefarad – Sefardyjskie impresje" – Anna Riveiro Trio

Zespół wystapiw składzie: Anna Riveiro (śpiew, gitara, lira korbowa, scenariusz koncertu), Marcin Olak (gitara akustyczna, elektryczna i preparowana, darabuka, aranżacje), Michał Pindakiewicz (gitara klasyczna i akustyczna, udu, aranżacje)
Niezwykła sefardyjska opowieść, w której tradycyjne pieśni śpiewane w ladino – oryginalnym języku Żydów sefardyjskich – skontrastowano z otwartymi formami muzycznymi opartymi na współczesnej harmonii I improwizacji. W tej pełnej ekspresji i różnorodnych emocji opowieści słychać przenikanie różnych muzycznych światów: od muzyki dawnej i etno poprzez muzykę klasyczną aż do jazzu i muzyki intuitywnej.
Anna Jagielska-Riveiro – charyzmatyczna wokalistka, gitarzystka, producentka muzyczna. Pieśni sefardyjskie w jej wykonaniu uznane zostały jako przykładowe w programie UNESCO. Śpiewa też po hebrajsku i w jidysz. Występuje na prestiżowych festiwalach w Polsce i na świecie. Ma w dorobku 6 niezwykłych płyt, prezentujących to, co w jej śpiewie najbardziej charakterystyczne – „żydowską nostalgię, hiszpański żywioł i orientalną zmysłowość". Więcej o artystce na stronie: www.riveiro.pl.
Marcin Olak – gitarzysta jazzowy, kompozytor, muzyk improwizujący i eksperymentujący. Koncertuje solo i w zespołach: od formacji free jazzowych, poprzez orkiestrę symfoniczną, aż do klasycznych zespołów kameralnych. Na uwagę zasługuje jego autorski projekt: Marcin Olak Trio. Wiecej na: www.marcinolak.com.
Michał Pindakiewicz – wirtuoz gitary klasycznej. Laureat wielu nagród na międzynarodowych konkursach gitarowych. Jest współzałożycielem Trio Arché – zespołu wykonującego muzykę współczesną i w oryginalny sposób łączącego elementy muzyki klasycznej, jazzu i rocka.
Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl oraz od 3 sierpnia w kasie Teatru Żydowskiego, tel. 22 850 56 56

godz. 17.00 „Śladami Pereca w Warszawie" – spacer edukacyjny

Spacer poprowadzą dr Agnieszka Żółkiewska (Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma) i Anna Ciałowicz (Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie).
Kiedy w 1889 roku Perec opuścił rodzinny Zamość i zamieszkał na stałe w Warszawie, nikt nie przypuszczał, że stanie się jednym z najwybitniejszych pisarzy literatury jidysz i da początek nowej epoce w dziejach Żydów polskich. Co łączyło tego fascynującego pisarza z Frazem Kafką? Za co był więziony w carskim więzieniu w warszawskiej Cytadeli? Co przez ćwierć wieku robił w warszawskiej Gminie Wyznaniowej Żydowskiej? Jaką mroczną tajemnicę skrywał jego syn Lucjan? Na te i inne pytania odpowiemy podczas spaceru. Przypomnimy fascynującą biografię pisarza, jego bliskich i przyjaciół, mało znaną historię miejsc i ulic, z którymi był związany. Drogę ubarwią nam wspomnienia, anegdoty, cytaty prasowe i książkowe.
Impreza towarzysząca zorganizowana przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie oraz Żydowski Instytut Historyczny
Miejsce zbiórki: na rogu ulic Żelaznej i Pereca

godz. 17.00 Żydowski salon literacki: „Obecność". Rozmowy Remigiusza Grzeli
o życiu, śmierci i pamięci

Spotkanie z bohaterami książki „Obecność": Zuzanną Janin, Krystyną Morgenstern, Paulą Sawicką, Joanną Sobolewską-Pyz, Remigiuszem Grzelą
Prowadzenie: Paula Szewczyk – dziennikarka tygodnika Newsweek, publikująca także m.in. w Twórczości i Chimerze oraz na Xiegarnia.pl
„Obecność" to dialog o obecności Nieobecnych, która przynosi spokój i ukojenie. Dopełnia obrazu tego, kto odszedł i dopełnia istnienie tych, którzy pozostali. W książce o swoich doświadczeniach mówią: Krystyna Janda (o Edwardzie Kłosińskim), Paula Sawicka (o Marku Edelmanie), Leszek Sankowski (o Teresie Torańskiej), Alicja Kapuścińska (o Ryszardzie Kapuścińskim), Joanna Sobolewska-Pyz, Maria Iwaszkiewicz (o Bogdanie Wojdowskim), Krystyna Morgenstern (o Januszu "Kubie" Morgensternie), Ruta Wermuth-Burak, Zuzanna Janin (o Marii Anto), Julia Hartwig. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Drzewo Babel.
Ta książka tak mnie porusza jakby ktoś drapał mnie po duszy. Pazurami – Dorota Wellman
Wracają Nieobecni; słyszymy ich, rozmawiamy z nimi... – Ewa Lipka
Mała książeczka o wielkiej sile. Genialna rzecz – Karolina Korwin Piotrowska
Remigiusz Grzela – poeta, prozaik, dramaturg, dziennikarz. Autor książek „Było, wiec minęło. Joanna Penson – dziewczyna z Ravensbruck, kobieta Solidarności, lekarka Wałęsy", „Wolne", „Złodzieje koni", „Rozum spokorniał. Rozmowy z twórcami kultury", „Bagaże Franza K. czyli podróż, której nigdy nie było", „Bądź moim Bogiem", dedykowanej postaci Wiery Gran, „Hotel Europa. Rozmowy", „Spełniony" – wywiadu-rzeki z Marianem Kociniakiem i „Wybór Ireny" o łączniczce Irenie Gelblum, która stała się włoską poetką Ireną Conti. Jest też autorem sztuk teatralnych: „Na gałęzi", „Biografia", „Uwaga – złe psy!", „Naznaczeni", „Błękitny diabeł", „SM", „First Lady" i „Oczy Brigitte Bardot". W Teatrze Żydowskim w Warszawie prowadzi cykl spotkań poświęconych wybitnym twórcom pt. „Bagaże kultury".
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9
Wstęp wolny

godz. 17.30 Warsztaty tańca żydowskiego – prowadzenie Guy Schalom (Wielka Brytania)

Akompaniament: Konsonans Retro (Ukraina/Niemcy)
Guy Schalom – światowej klasy muzyk i tancerz brytyjski, lider znanego zespołu Ensemble Blues Baladi, producent muzyczny. Jest uważany za eksperta od wielu różnorodnych gatunków muzycznych, od popu i rocka po jazz i muzykę etniczną. Ma ponad 20-letnie doświadczenie jako perkusista sesyjny, jako tancerz najlepiej czuje się w rytmach arabskich, egipskich i klezmerskich. Pracował jako konsultant tańca żydowskiego dla ITV, jest też zastępcą dyrektora Hopkele Productions, specjalizującego się w organizowaniu imprez tanecznych z muzyką klezmerską. Od wielu lat prowadzi warsztaty tańca i gry na perkusji, uczestniczy w licznych międzynarodowych projektach muzycznych, brał udział w festiwalach Klezfest w Londynie, KlezKanada w Montrealu, Yiddish Summer w Weimarze oraz w festiwalach w Sankt Petersburgu i Tel Awiwie.
Skwer/duża scena na Pl. Grzybowskim
Wstęp wolny

godz. 18.00 XVIII Dni Książki Żydowskiej „Midrasza": O książce „Polska to nie oni" rozmawiają autorka, Anna Landau-Czajka, Joanna Nalewajko-Kulikov, Adam Kopciowski i Piotr Paziński

Autorka analizuje polskojęzyczną prasę żydowską II Rzeczypospolitej, odtwarzając zawarty w niej wizerunek Polski i Polaków. Pyta o miejsce asymilujących się Żydów w społeczności polskiej, ich poglądy na temat państwa, ojczyzny, patriotyzmu i własnej polskości. Ukazuje zróżnicowanie społeczności żydowskiej i wielość poglądów w jednym tylko jej segmencie – środowisku polskojęzycznych Żydów.
Zorganizowano we współpracy ze Stowarzyszeniem Midrasz – impreza towarzysząca
Centrum im. Mojżesza Schorra, ul. Twarda 6
Wstęp wolny

godz. 18.00 „Tajemnice hebrajskich liter" – wykład Hanny Kossowskiej

Litery hebrajskiego alfabetu w Tikune Zohar nazwane są Rumakami Ognia. Aby zrozumieć stworzenie świata, należy poznać tajemnice alfabetu. Podczas wykładu Hanna Kossowska przybliży słuchaczom znaczenie hebrajskich liter, ceruf, czyli ich kombinatorykę oraz kabalistyczną teorię o ukrytych w Torze imionach Boga.
Klub Skład Butelek, ul. 11 listopada 22
Wstęp wolny

godz. 18.00 Recital Daniela Kahna (USA/Niemcy)

Akompaniament: Martin Lillich (bas), gościnnie – Christian Dawid (klarnet)
Daniel Kahn – wszechstronny artysta, pochodzący z Detroit. Na Uniwersytecie w Michigan studiował aktorstwo, reżyserię, dramaturgię i poezję. Po ukończeniu studiów mieszkał w Nowym Orleanie, Detroit, Nowym Jorku i Ann Arbor, gdzie wykonywał i nagrywał muzykę, reżyserował i grał w sztukach oraz komponował muzykę teatralną. Jest laureatem wielu nagród, m.in. za dokonania dramaturgiczne, aktorskie, a także za twórczość poetycką i kompozytorską. Od kilku lat dużo czasu spędza w Niemczech, gdzie współpracuje m.in. z zespołem The Painted Bird.
Impreza organizowana we współpracy z Café Kulturalna w ramach cyklu wydarzeń „Plac Defilad"
Café Kulturalna, Plac Defilad 1
Wstęp wolny

godz. 18.00 „Baby, ach te baby..." – spektakl muzyczny o Szymonie Szurmieju

Scenariusz i reżyseria: Jan Szurmiej i Dawid Szurmiej
Scenografia: Ewa Łaniecka, kierownictwo muzyczne: Janusz Sent
Wystąpią: Izabella Rzeszowska, Dorota Salamon, Gołda Tencer, Roksana Vykalyuk
Wieczór poświęcony Dyrektorowi Naczelnemu i Artystycznemu Teatru Żydowskiego w Warszawie Szymonowi Szurmiejowi, będzie przywołaniem jego życia i twórczości w formie muzycznej. W spektaklu zostaną wykorzystane utwory bliskie jego sercu - prywatnie i zawodowo. To one będą stanowiły kanwę narracji i opowiedzą nam o poszczególnych okresach w życiu Szymona Szurmieja. Skoro o okresach mowa, to jedna rzecz która je łączyła, to rzeczone baby, które Szymon darzył wielką estymą. Sam – osobiście, znany był jako „lodołamacz damskich serc". Narratorami wieczoru będą dwaj synowie Szymona - Jan i Dawid Szurmiejowie. Poprowadzą nas przez ten odrealniony świat spełnionych marzeń bohatera.
Kierownikiem muzycznym wieczoru jest Janusz Sent – kompozytor wielu największych przebojów, które Szymon Szurmiej premierowo umieszczał w swoich widowiskach muzycznych i Jego wieloletni przyjaciel.
Jan Szurmiej – absolwent Studia Aktorskiego przy Teatrze Żydowskim, aktor Teatru Żydowskiego w latach 1971–1991. 1991-95 dyrektor naczelny i artystyczny teatrów muzycznych Capitol we Wrocławiu i Roma w Warszawie. Odtwórca takich ról jak m.in.: Hunon w „Dybuku", Happy w „Śmierci komiwojażera", Benia Krzyk w „Zmierzchu", Christian Hortkopf w „Jakubie i Ezawie". Od wielu lat współpracuje z teatrami w kraju i zagranicą jako reżyser, inscenizator i choreograf. Ma w dorobku ponad 100 realizacji reżyserskich, m.in. takich przedstawień, jak: „Sztukmistrz z Lublina", „Wielka woda", „Zorba". W Teatrze Żydowskim wyreżyserował „Skrzypka na dachu", „Straszną gospodę" oraz „Ach! Odessa – Mama...". Zagrał w wielu filmach i serialach, m.in. w: „Sanatorium pod klepsydrą", „Dybuku", „Austerii", „Szulerze" i „Facetach do wzięcia". W uznaniu swoich zasług artystycznych otrzymał wiele nagród teatralnych i odznaczeń państwowych.
Dawid Szurmiej – aktor, reżyser i producent filmów fabularnych i reklamowych. Absolwent Wydziału Reżyserii London Film School. Laureat konkursów filmów reklamowych. Jego filmy były pokazywane podczas m.in. w sekcji Acid na Festiwalu w Cannes, czy Festiwalu Raindance w Londynie. Blisko związany z Teatrem Żydowskim. Zagrał m.in. w „Śnie o Goldfadenie", „Strasznej gospodzie", czy „W nocy na starym rynku". Można go zobaczyć m.in. W „Dybuku" i „O karpiu, kozie i trąbce, która gasiła pożary". Poza Teatrem Żydowskim wystąpił m.in. w „Rocky Horror Show" (Shaftesbury Theatre) oraz w filmie „Łódź płynie dalej" (reż. Kordian Piwowarski). Dyrektor ds. Projektów audiowizualnych Festiwalu Warszawa Singera.
Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/14
Wstęp po potwierdzeniu obecności, wejściówki do odbioru od 3 sierpnia w Biurze Festiwalowym, tel. 22 620 55 85; 652 16 48

godz. 19.00 Powrót do „Willi pod Zwariowaną Gwiazdą"

• „Opowiedz mi swoją historię" – spotkanie z Teresą Żabińską, Januszem Owsianym i Ewą Zbonikowską
W spotkaniu udział wezmą: córka Jana i Antoniny Żabińskich, którzy podczas wojny ratowali Żydów na terenie swojej willi w warszawskim ZOO, Janusz Owsiany – varsavianista i jeden z pomysłodawców założenia muzeum w dawnej willi Żabińskich oraz Ewa Zbonikowska, prezes Fundacji Rozwoju Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego „Panda" i wicedyrektor warszawskiego ZOO.
• „Od serca do serca" – recital Moniki Chrząstowskiej w repertuarze Wiery Gran
Akompaniament: Paweł Leszczyński (piano, akordeon)
Wśród utworów słynnej żydowskiej pieśniarki Warszawy usłyszymy „Tango notturno", „Trzy listy" i „La vie en rose" – piosenkę z repertuaru Edith Piaf, którą Wiera Gran śpiewała pod tytułem „Gdy w ramiona bierze mnie" – a także m.in. utwór „The Man in Love" G. Gershwina, śpiewany z tekstem Mariana Hemara („Człowiek, którego kocham"). Piosenki gwiazdy przedwojennego kabaretu w wykonaniu Moniki Chrząstowskiej, to prawdziwa perełka wieczoru. Koncert wzbogacony będzie prowadzoną narracją na temat epizodów z życia zawodowego i prywatnego Wiery Gran.
Monika Chrząstowska to artystka, obdarzona mocnym, głębokim głosem i temperamentem lirycznym. Na scenie najpiękniej brzmią w jej wykonaniu tanga, żydowskie ballady i nastrojowe utwory w jazzowych aranżacjach. Obecnie jest aktorką Teatru Żydowskiego w Warszawie, współpracowała też z Teatrem Rampa, Teatrem Telewizji i Teatrem Rozrywki w Chorzowie, w którym wystąpiła w słynnym „West Side Story" w reż. Laco Adamika.
Paweł Leszczyński – absolwent Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie, laureat międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów akordeonowych. Występuje jako akordeonista i pianista w repertuarze klasycznym i jazzowym.
Koncert plenerowy, scena przed Willą pod Zwariowaną Gwiazdą, wstęp wolny
• Zwiedzanie „Willi pod Zwariowaną Gwiazdą" z przewodnikiem
Willa, która znajduje się na terenie ZOO, była świadkiem niezwykłych wydarzeń. W czasie II Wojny Światowej dyrektor ZOO dr Jan Żabiński wraz z żoną Antoniną ocalili od deportacji do obozów zagłady ok. 300 Żydów z Warszawskiego Getta, udzielając im schronienia na terenie ZOO jak również w samej willi. Muzeum, które powstało w willi państwa Żabińskich opowiada niezwykłą historię ludzi, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc tym, którym chciano odebrać prawo do życia. Wiele klatek w ogrodzie zoologicznym opustoszało po bombardowaniach Warszawy na początku września 1939 roku. Dyrektor Żabiński wykorzystał je jako kryjówki dla Żydów. W czasie trzech lat setki Żydów znalazły tam schronienie w momencie, kiedy piwnica Willi była już przepełniona i nie mogła pomieścić uciekinierów z Warszawskiego Getta.
Zwiedzenie willi rozpocznie się po koncercie, wstęp 5 zł, czas zwiedzania ok. 40 minut, dwie grupy max. po 15 osób
Willa pod Zwariowaną Gwiazdą w warszawskim ZOO, ul. Ratuszowa 1/3
Zorganizowano we współpracy z Fundacją Rozwoju Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego „Panda" i Stowarzyszeniem „Monopol Warszawski"

godz. 19.00 „Mam na imię Psyche" – recidrama w wykonaniu Anny Marii Grabińskiej

Reżyseria: Marek Wysocki, adaptacja: Anna Grabińska, efekty audiowizualne; management: Maciej Firmanty
Spektakl zanurzony w rzeczywistości psychotycznej. W zamkniętym zakładzie dla obłąkanych poznajemy historie trzech kobiet – różniących się między sobą wiekiem, wyznaniem, przekonaniami: Żydówki, która przez napotkane okrucieństwo i niesprawiedliwość ludzką traci zmysły; kobiety pochodzenia islamskiego postanawiającej poświecić własne życie w samobójczym ataku terrorystycznym oraz skromnej, młodej Cyganki, której społeczeństwo odbiera prawo do życia. Ich indywidualne doświadczenia – a może doświadczenie wydarzające się w tylko w jednym ciele i jednym, chorym umyśle kobiety – w namacalny, a momentami okrutny sposób uświadamiają, że choroba staje się siłą ponadkulturową i ponadwyznaniową – siłą wszechobezwładniającą...
Monologi bohaterek wzbogacone zostały o interpretację piosenek aktorskich, przywodzące na myśl tradycje teatru kabaretowego.
W spektaklu wykorzystano teksty m.in.: J. Słowackiego, I. Sajko, A.M. Grabińskiej.
Anna Maria Grabińska – dyplomowana aktorka dramatu, piosenkarka z zamiłowania, pisarka z wyboru, specjalistka terapii teatrem. Obecnie w trakcie doktoryzacji z literaturoznawstwa. Aktorstwa uczyła się w Polsce, Wiedniu i Barcelonie. Jej dorobek artystyczny to dziesiątki spektakli i koncertów, m.in. w „Piwnicy pod Baranami". Nagrodzona przez Związek Artystów Scen Polskich za niezwykle dojrzałą interpretację piosenki aktorskiej. Występuje w teatrach, filmach oraz serialach, w Polsce i za granicą.
Czas trwania spektaklu: ok. 60 min
Piwnica Na Wójtowskiej, ul. Zakroczymska 11, wejście od ul. Wójtowskiej
Wstęp za zaproszeniami, zaproszenia do odbioru od 19 sierpnia 2015 w sekretariacie Staromiejskiego Domu Kultury, Rynek St. Miasta 2 – szczegóły: www.sdk.pl

godz. 19.30 NOC KLEZMERÓW: koncert zespołów KONSONAS RETRO (Ukraina, Niemcy, Wielka Brytania) i VIENNA KLEZMORE ORCHESTRA (Austria)

KONSONANS RETRO to jedno z największych światowych odkryć muzyki wschodnioeuropejskiej. Zespół, założony przez braci Baranowskich i ich teściów, jest dziś jedną z ostatnich orkiestr dętych Podola – regionu wielokolorowego, zaludnianego przez ponad sto grup etnicznych. Połączenie żywiołowej i słodkiej żydowskiej muzyki weselnej z muzyką ludową Podola, przyprawioną poruszającymi serce ukraińskimi pieśniami a capella, odzwierciedla niepowtarzalny, dawny klimat tego miejsca, który do dziś przetrwał już tylko w repertuarze Konsonans Retro. Zespołu autentycznego, który nie tylko prezentuje melodie zaczerpnięte ze źródła, ale robi to z prawdziwą mocą i bezpośredniością przekazu. W 2006 roku bracia Baranowscy połączyli siły z „klezmer superstar", klarnecistą Christianem Dawidem. Od tego czasu spotykają się z jeszcze bardziej entuzjastycznym przyjęciem przez dziesiątki tysięcy słuchaczy – w Kanadzie, Finlandii, Niemczech, Polsce, Austrii, Holandii, Luksemburgu, Belgii, Szwajcarii i na Ukrainie.
Podczas Nocy Klezmerów zaprezentują się w składzie: Christian Dawid (klarnet, saksofon), Vasyl Baranovsky (trąbka, bajan), Volodymyr Voronyuk (trąbka), Vladyslav Keidaliuk (trąbka), Volodymyr Baranovsky (akordeon), Vitaly Baranovsky (puzon), Sasha Voronyuk (tuba), Slava Baranovsky (baraban), Guy Schalom (perkusja).
VIENNA KLEZMORE ORCHESTRA – założona przez Macieja Gołębiowskiego i Fabiana Pollacka – to wyjątkowy zespół znakomitych muzyków związanych z wiedeńską sceną muzyki klezmerskiej i muzyki światowej, który powstał z okazji 10. edycji Festiwalu KlezMORE. Artyści, interpretując na nowo muzykę klezmerską, korzystają z różnorodnych instrumentów i odwołują się do tradycji jam session.
Ponieważ skład Vienna Klezmore Orchestra zmienia się za każdym razem, a do współpracy zapraszani są różni wykonawcy, zawsze można spodziewać się niepowtarzalnego koncertu.
Na Festiwalu Warszawa Singera zespół wystąpi w składzie: Maciej Gołębiowski (klarnet), Fabian Pollack (gitara), Roman Britschgi (bas), Katharina Ernst (perkusja), Stefan Foidl (keyboard), Ben Herzl (skrzypce), Alexander Shevchenko (akordeon), Alexander Wladigeroff (trąbka, flugelhorn), Phil Yaeger (puzon). Wiedeńskiej grupie po raz pierwszy towarzyszyć będzie pochodzący z Nowego Jorku, a mieszkający obecnie w Wiedniu, znakomity klezmer Benjy Fox-Rosen (śpiew).
Występ zespołu Vienna Klezmore Orchestra został zorganizowany we współpracy z Austriackim Forum Kultury
Koncert plenerowy na Placu Grzybowskim
Wstęp wolny

godz. 22.00 Singer Jazz Festival: „Jazzpo!", czyli czwarta odsłona – koncert zespołu Jazzpospolita

Zespół wystapi w składzie: Wojtek Oleksiak (bębny), Stefan Nowakowski (bas), Michał Załęski (fortepian, klawisze), Michał Przerwa-Tetmajer (gitara) z gościnnym udziałem Alberta Begera (Izrael)
„Jazzpo!", najnowszy album grupy, to produkcja dopracowana w najdrobniejszych szczegółach: od cyzelowanych miesiącami kompozycji, niekończących się dywagacji nad użytymi brzmieniami, po wybór instrumentów użytych podczas nagrania. Ale było warto! Płyta została okrzyknięta najlepszą w dyskografii zespołu, a trasa koncertowa rozpoczęta jesienią 2014 trwa do dziś, pchając zespół w coraz dalsze zakątki świata. Udało nam się na chwilę zatrzymać tę rozpędzoną muzyczną machinę i zgarnąć zespół na jeden występ podczas Festiwalu Warszawa Singera. Będzie się działo!
Jazzpospolita, istniejąca na scenie od 2009 roku, jest jednym z ciekawszych obecnie zjawisk muzycznych. Działając od początku w niezmienionym składzie zespół wypracował własne, rozpoznawalne brzmienie – jego siłę stanowią oryginalne kompozycje, sytuujące zespół na styku jazzu, post-rocka i elektroniki. W ciągu sześciu lat zespół wydał cztery płyty: „EP", „Impulse", „RePolished Jazz" i prezentowaną właśnie – „Jazzpo!". Zagrał 200 koncertów w kraju i w Europie, m.in. na festiwalach Open'er, Męskie Granie 2011 i 2012, London Jazz Festival, Match & Fuse, Copenhagen Jazz Festival, Comblain Jazz Festival, Garana Jazz i Kaliningrad City Jazz. W 2011 roku Jazzpospolita zdobyła nagrodę widzów na IX Święcie Kina Niemego za najlepszą muzykę graną na żywo do wyświetlanego obrazu.
Impreza organizowana we współpracy z Café Kulturalna w ramach cyklu wydarzeń „Plac Defilad"
Café Kulturalna, Plac Defilad 1
Wstęp wolny

godz. 22.00 Impreza klubowa: „MAzeltov" – DJ Woj

Słowiańskie, klezmerskie, bałkańskie i cygańskie rytmy w wielokulturowym tyglu muzyki. Taneczne sety didżejskie zagra niezastąpiony w tych klimatach DJ Woj.
Klub Skład Butelek, ul. 11 listopada 22
Wstęp 5 zł

(-)
Materiał organizatora
27 sierpnia 2015

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...