86. urodziny Dworca Morskiego w duchu Bauhausu

"7 lekcji geometrii" - reż. Bartosz Cybowski - Muzeum Emigracji

Już w najbliższy weekend (7-8 grudnia) Dworzec Morski w Gdyni obchodzić będzie 86. urodziny. Z tej okazji Muzeum Emigracji zaprasza mieszkańców do wspólnego świętowania. W programie m.in. spektakl inspirowany szkołą Bauhausu, pokaz filmu dokumentalnego, bezpłatne zwiedzanie obiektu oraz warsztaty dla najmłodszych.


Spektakl "7 lekcji geometrii" na urodziny Dworca
Już w najbliższy weekend (7-8 grudnia) Dworzec Morski w Gdyni obchodzić będzie 86. urodziny. Z tej okazji Muzeum Emigracji zaprasza mieszkańców do wspólnego świętowania. W programie m.in. spektakl inspirowany szkołą Bauhausu, pokaz filmu dokumentalnego, bezpłatne zwiedzanie obiektu oraz warsztaty dla najmłodszych.

8 grudnia 1933 roku - bardzo ważna data dla mieszczącego się przy ul. Polskiej 1 obiektu. Otwarty w tym dniu Dworzec Morski stał się centrum na mapie ruchu pasażerskiego całej Polski, a Gdynia zyskała miano okna na świat. Dla tysięcy migrujących na pokładach transatlantyków Polaków innowacyjny budynek był ostatnim zachowanym w pamięci widokiem ojczyzny, a dla powracających pierwszym jej zwiastunem.

Perełka modernistycznej architektury. Miejsce, które przez lata tętniło życiem. To tu odbywały się wykwintne bale, siedzibę miały biura podróży, poczta oraz restauracje z widokiem na morze i cumujące przy nabrzeżu Francuskim legendarne polskie transatlantyki: "Batory", "Piłsudski", "Sobieski" i "Chrobry". Stąd ruszała też bezpośrednia linia kolejowa na Grabówek. Przede wszystkim to jednak miejsce złożone z tysięcy frapujących opowieści, historii niezwykłych ludzi, którzy wyruszyli w daleki świat.

W duchu Bauhausu

Uroczyste otwarcie Dworca Morskiego zbiegło się w czasie z decyzją nazistów o zamknięciu Bauhausu - legendarnej szkoły będącej symbolem nowoczesnego myślenia o architekturze, projektowaniu i wzornictwie. Oba miejsca łączyła nie tylko formalna innowacyjność, ale próba nadania historii nowego biegu. W tym roku przypada setna rocznica utworzenia tej niezwykłej szkoły, stąd głównym motywem urodzin Dworca Morskiego będzie właśnie Bauhaus.

- Gdy w 1933 roku zamknięto szkołę w Bauhausie, w Gdyni oddano do użytku budynek Dworca Morskiego. Co prawda trudno w nim szukać oczywistych nawiązań do sztuki Bauhausu, ale sobotni spektakl będzie inspirowany tym właśnie nurtem - mówi Przemysław Czaja, rzecznik prasowy Muzeum Emigracji w Gdyni. - Bauhaus to nie tylko hasła: architektura, projektowanie, forma, funkcjonalność, prostota, innowacyjność. W sztukach performatywnych to także synonim eksperymentów scenicznych, badania relacji między formą a ciałem, które tę formę porusza w określonym, zdefiniowanym otoczeniu. To właśnie te interakcje były głównym obszarem zainteresowań Oskara Schlemmera, jednego z Mistrzów Bauhausu, prowadzącego m.in. warsztat sceniczny oraz liczne pracownie rzeźbiarskie.

Intermedialne widowisko

Premiera spektaklu performatywno-tanecznego "7 lekcji geometrii" będzie głównym punktem obchodów tegorocznych urodzin Dworca Morskiego. Inspiracją do stworzenia projektu była twórczość niemieckiego malarza i teoretyka sztuki Oskara Schlemmera. Jego dzieło - "Balet triadyczny" - wywarło duży wpływ na taniec nowoczesny i zrewolucjonizowało podejście do ciała wykonawcy w przestrzeni. Tworzył choreografie, w których poszczególne elementy, takie jak kostium, muzyka i ruch czy przestrzeń, forma i barwa, komunikowały się ze sobą.

Podobnie w stworzonym specjalnie na urodziny Dworca Morskiego spektaklu zbadane zostaną relacje pomiędzy formami geometrycznymi, stanowiącymi istotę przestrzeni scenicznej, a możliwościami ludzkiego ciała, poruszającego się w nich lub razem z nimi. Płynność ruchowa dopełni geometrię, a cięty, ostry ruch ją podkreśli. Przeróżnym rozwiązaniom przestrzenno-kompozycyjnym towarzyszyć będą animacje Łukasza Borosa oraz pochodząca z analogowych syntezatorów i automatów perkusyjnych muzyka skomponowana przez Maćka Polaka. Ważną rolę w spektaklu odgrywają jego poszczególne elementy - scenografia, kostiumy oraz rekwizyty, zaprojektowane przez rzeźbiarkę Aleksandrę Józefów i wprawione w ruch przez trójmiejskie tancerki: Magdalenę Laudańską, Joannę Nadrowską, Barbarę Pędzich, Grażynę Słaboń i tancerza Kacpra Matuszewskiego. Całość wykreowanego świata dopełnią światła, którego reżyserią zajął się Bartosz Cybowski.

Spektakl wystawiony zostanie na holu Muzeum Emigracji. Ze względu na przygotowania do obchodów 86. urodzin Dworca Morskiego 7 grudnia nie będzie możliwości zwiedzania muzeum.

To nie koniec atrakcji

- W niedzielę zapraszamy rodziców z dziećmi na rodzinne warsztaty architektoniczne. Ponadto tego dnia zorganizujemy dwa darmowe spacery po wystawie stałej muzeum oraz dwa oprowadzania architektoniczne po budynku Dworca Morskiego. O godz. 13 zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego "Duch Bauhausu" - dodaje Przemysław Czaja, rzecznik prasowy Muzeum Emigracji.

Jednym z punktów obchodów urodzin Dworca Morskiego będzie pokaz filmu "Duch Bauhausu" w reżyserii Nielsa Bolbrinkera i Thomasa Tielscha. Dokument przybliża fascynującą historię legendarnej szkoły: jej projektu, porażki i późniejszego powrotu społecznej utopii. Na marginesie snuje historię współczesnych artystów i architektów, którzy w obecnych, rozmaitych projektach odnoszą się do dorobku Bauhausu. Pomimo upływu lat utopijna idea Bauhausu - ulepszania świata za pomocą sztuki i architektury, łączenie w jedno sztuki, rzemiosła i technologii - zdaje się nie tracić na atrakcyjności, lecz być znakiem naszych czasów.»

"86. urodziny Dworca Morskiego w duchu Bauhausu"
Magda Mielke
www.trojmiasto.pl

Magda Mielke
www.trojmiasto.pl
6 grudnia 2019
Portrety
Bartosz Cybowski

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia