A co na Dolnym Śląsku?

11-13 czerwca 2021 r.

Końca tego nietypowego teatralnego sezonu na szczęście nie widać – przynajmniej na Dolnym Śląsku, bo w ten weekend rzeczywiście jest w czym wybierać. Poniżej prezentujemy listę spektakli, które specjalnie dla państwa wyselekcjonowaliśmy.

„Rzeź" – reż. Jacek Głomb – Teatr Modrzejewskiej w Legnicy
12, 13 czerwca, g. 19:00 – Scena Gadzickiego
W lutym 1846 roku gromady chłopów pod wodzą Jakuba Szeli uderzyły na dwory szlacheckie wokół Tarnowa. W całej Galicji splądrowano około pół tysiąca siedzib ziemiańskich, zabijając, często z wielkim okrucieństwem, ponad tysiąc osób. Pamięć o ponurych dniach rabacji nigdy nie wygasła, czego dowodem jest zarówno Wesele Wyspiańskiego i Słowo o Jakubie Szeli Brunona Jasieńskiego, jak i zeszłoroczna laureatka Nagrody Nike – powieść Radka Raka Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli. Do dziś trwa spór o przyczyny tych zdarzeń, szczegóły ich przebiegu i rolę wszystkich uczestników.
Fabuła Rzezi Krzysztofa Kopki jest oparta na autentycznych wypadkach rabacji galicyjskiej, jednak jej inscenizacja to spektakl daleki od historycznej rekonstrukcji. Twórcy postanowili odwołać się do wyobraźni widza, sięgając po teatralną symbolikę i metaforę.  Kostiumy, choć inspirowane strojami z epoki, bynajmniej ich nie imitują, na scenę nie spada ani kropla sztucznej krwi; w umownej przestrzeni żywe i prawdziwe są tylko emocje. A wszystko to po to, by w wydarzeniach z XIX wieku dostrzec dzisiejsze bolączki: rozpad społeczeństwa, głęboki konflikt pomiędzy różnymi jego warstwami, przepaść dzielącą Polskę.
(Materiał teatru)

„Revolutionary Road" – reż. Cezary Iber – Lubuski Teatr w Zielonej Górze
12 czerwca, g. 19:00 – Duża Scena
13 czerwca, g. 18:00 – Duża Scena
Adaptacja sceniczna współczesnej amerykańskiej powieści to kipiąca od emocji i nierozwikłanych konfliktów metafora trudnego związku dwojga ludzi. Spektakl na podstawie książki Revolutionary Road autorstwa Richarda Yatesa z 1961 roku, to bardzo gorzka, ale uniwersalna diagnoza współczesnego świata. Ludzie żyjący w niewielkiej miejscowości mają swoje marzenia i chcą przejść przez życie jak najbardziej twórczo i w zgodzie ze swoimi celami, próbują się przebić przez popiół dnia codziennego.
(Materiał teatru)

"Acid Snow" (będzie jeszcze zimniej) – reż. Rolf Alme – Teatr Polski we Wrocławiu
11, 13 czerwca, g. 19:00 – Scena na Świebodzickim
Kontrowersyjny norweski reżyser Rolf Alme prezentuje autorską wersję jednego z filarów dziedzictwa kulturowego Północy – Domu lalki Henrika Ibsena. Spektakl przygotowany został z myślą o polskich realiach i polskich widzach, a treść ma prowokować i zaskakiwać. Adaptacja, ekscytująca niczym dobrze napisany kryminał, balansuje między oryginalnym przekazem Ibsena a ironią i absurdalnym humorem sytuacyjnym, zawsze jednak niosąc ze sobą myśli, obrazy i wypowiedzi o charakterze społeczno-politycznym.
(Materiał teatru)

"Kongres Futurologiczny" – reż. Agnieszka Jakimiak – Teatr Współczesny we Wrocławiu
11, 12 czerwca, g. 19:15 – Duża Scena
13 czerwca, g. 18:15 – Duża Scena
Choroba, która zatrzymała ludzkość, sprawiła, że nasze długoterminowe prognozy i plany stały się bardziej niepewne, a może nawet niemożliwe. Podróż myślami w przyszłość staje się podróżą w Kosmos, która sprawia, że z punktu widzenia Drogi Mlecznej człowiek nie różni się od bałwana.
Futurologia to nauka o przyszłości. Bierzemy, za Lemem, tę naukę w nawias i rzucamy się w wir futurystycznych fikcji. Przyszłość to historia do opowiedzenia. Alternatywne wizje potencjalnych światów to przestrzeń kłębiących się możliwości i niemożliwego. To świat, w którym posiadanie dzieci może być szkodliwe społecznie, a grupowy seks jest normą. „Kongres futurologiczny" jest ćwiczeniem dla wyobraźni.
(Materiał teatru)

Jan Gruca
Dziennik Teatralny Wrocław
12 czerwca 2021

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...