A uczuć jest tak dużo...

„Misterium Męki Pańskiej" - reż. siostra Jadwiga - Zespół Teatralny Parafii św. Elżbiety w Teatrze Mickiewicza w Cieszynie

Inscenizacja w dniach 24 marca-2 kwietnia „Misterium Męki Pańskiej" w wykonaniu cieszyńskiego Zespołu Teatralnego Parafii św. Elżbiety ponownie zgromadziła rzesze publiczności ze Śląska Cieszyńskiego – z Polski i Czech. W Teatrze im. Mickiewicza w Cieszynie ewangeliczne sceny odegrało około 200 aktorów-amatorów.

To wydarzenie, które stanowi cenną pomoc w przygotowaniu nas na przyjęcie prawdy o Zmartwychwstaniu Chrystusa. Na tej scenie odbywa się coś więcej niż teatr - odbywa się artystyczne spotkanie z największą tajemnicą wiary, tajemnicą naszego zbawienia.

Aktorzy prowadzą nas ścieżkami wydarzeń z historii zbawczej, począwszy od sceny zawarcia Przymierza na Synaju, aż do chwili Zmartwychwstania.

Wszystko odbywa się w zgodzie z przekazem Ewangelii - nie ma tu miejsca na fantazję, fikcje, swobodne komponowanie scen. Uwagę widza przykuwają monumentalne rozwiązania scenograficzne, starannie dopracowane układy sceniczne, kostiumy i oryginalne rekwizyty przywiezione z Ziemi Świętej. Istotnym walorem przedstawienia jest muzyka Wojciecha Kilara. Mówiąc tu o dopracowanej formie przedstawienia trzeba jednak zastrzec, że dla twórców cieszyńskiego Misterium nie jest ona celem pracy, a jedynie narzędziem podstawowego działania: przybliżania prawdy Ewangelii.

Dzięki temu za każdym razem mamy szansę stanąć tak blisko Chrystusowego Krzyża, odnaleźć w mrokach otaczających Jego grób odbicie nękających nas ciemności, a blaskiem zwycięstwa Zbawiciela nad śmiercią rozjaśnią nasze wędrowanie do Boga...

Ważne i wyjątkowe jest, że od 21 lat stają na scenie nie tyle jako aktorzy, ile raczej jako świadkowie potwierdzający obecność Chrystusa w ich życiu.

Duchowego wsparcia od początku istnienia Zespołu teatralnego udziela ks. proboszcz Andrzej Rdest.

Warto pamiętać, że w 2000 roku cieszyński Zespół Teatralny włączony został do „Europasji"- europejskiej wspólnoty kilkudziesięciu grup teatralnych wykonujących przedstawienia o tematyce pasyjnej. Zespół wziął też udział w I Międzynarodowym festiwalu „Pasja 2000" i był kilkakrotnie nagradzany m. in. laurem „Srebrnej Cieszynianki" 2001 za promocję miasta Cieszyna, nagrodą im. Wojciecha Korfantego, nagrodą bpa Tadeusza Rakoczego – „Maksymilian 2003" ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej, nagrodą Powiatu Cieszyńskiego w dziedzinie kultury.

Alina Świeży-Sobel „Gość Niedzielny"

Za każdym razem widownię wypełniają nie tylko mieszkańcy Cieszyna, ale i goście z różnych zakątków Polski, a nawet z zagranicy. Cieszymy się, że ewangelizacja w tak wzruszający sposób wzbogaca widzów i jednoczy mieszkańców grodu nad Olzą w jedną wielką rodzinę. Przybliżenie prawd Ewangelii - to cel aktorów z parafii p.w. Św. Elżbiety i pozostałych parafii cieszyńskich oraz siostry Jadwigi - elżbietanki - reżysera spektaklu nie tylko Misterium, ale także „Jasełek Tradycyjnych", sztuki Zofii Kossak „Gość Oczekiwany"i przedstawienia „Janowi Pawłowi II w hołdzie".

Szczególne podziękowanie kierujemy - my, widzowie - na ręce pana Wojciecha Kilara za muzykę do spektaklu. Wypełnia ona i podkreśla uczucia, których ani gest, ani słowo czy ruch sceniczny nie są w stanie wyrazić. A uczuć jest tak dużo, że wszyscy czujemy się duchowo podbudowani.

Joanna Surzycka
zespol-teatralny.eu
8 kwietnia 2023

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia