Adolf Weltschek

Reżyser i inscenizator, autor sztuk teatralnych, aktor

Absolwent Filologii Polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie; reżyser i inscenizator spektakli teatralnych i widowisk plenerowych, autor sztuk teatralnych i współautor scenariuszy filmowych, dyplomowany aktor. Od 1991 roku związany jest z Teatrem Groteska w Krakowie – w latach 1991-1998 był jego kierownikiem literackim, a od 1998 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym.

Zrealizował ponad 70 przedstawień teatralnych na około dwudziestu scenach. Najważniejsze realizacje to Grand Hotel wg F. Dostojewskiego (1982) i Ubu skowany A. Jarry'ego (1983, prapremiera polska) w Krakowskim Teatrze Scena STU, Dom, który zbudował Jonathan Swift G. Gorina (1986) i Ludzie Cesarza Z. Hübnera (1987) w Starym Teatrze w Krakowie, Wiele hałasu o nic W. Szekspira (Divadlo Jonáša Záborského, Preszów, Słowacja, 1988), Cinema Z. Szumskiego / A. Weltschka (Teatr KTO w Krakowie, 1993) czy wspólnie z Małgorzatą Zwolińską na scenie Teatru Groteska – Hommage à Chagall A. Weltschka (2009) czy Przemiany A. Weltschka / M. Zwolińskiej (2014).

Spektakle w jego reżyserii prezentowane były na wielu festiwalach krajowych i międzynarodowych. Jest także pomysłodawcą, autorem scenariuszy i realizatorem szeregu widowisk plenerowych w Polsce i zagranicą. Do tej pory odbyło się już 15 edycji Wielkiej Parady Smoków – multimedialnego widowiska plenerowego u podnóża Wawelu w Krakowie, adresowanego każdorazowo do 50 tys. widzów. W 2004 roku z jego inicjatywy, w ramach Festiwalu Misteria Paschalia, na Rynku Głównym w Krakowie odbyła się premiera monumentalnego widowiska muzycznego w jego reżyserii – Dialog o Męce i Zmartwychwstaniu Pańskim. Widowisko to swojej strukturze i rozmachu nawiązywało do misteriów średniowiecznych i zgromadziło kilkunastotysięczną widownię. Z jego dokonań plenerowych wymienić należy także spektakl Hello Mister Jo!, zrealizowany przez Teatr Jo Bithume w Angers we Francji w 1998 roku. Spektakl ten prezentowany był w wielu krajach Europy, a także Ameryki Południowej i w Australii. Adolf Weltschek był także reżyserem Korowodu Molierowskiego My wszyscy do Pana, Panie Jourdin w 2002 r. w Krakowie.

Za dyrekcji Adolfa Weltschka w Teatrze Groteska, obok bogatej repertuarowo Sceny dla Dzieci, prężnie działa Scena dla Dorosłych, na której wystawiane są m.in. utwory Sofoklesa, Woltera, Bułhakowa, Słowackiego – scena ta jest dowodem na to, że wielki repertuar w teatrze formy zyskuje na sile. Tematyka spektakli dotyka tego, co nieprzemijające, uniwersalne, co stanowi o odwiecznych dylematach człowieka, wskazując jednocześnie na ciągłość cywilizacyjną i kulturową. Spektaklami idealnie wpisującymi się w formułę Sceny dla Dorosłych są przedstawienia w reżyserii Adolfa Weltschka, realizowane w tandemie twórczym ze scenografką i współtwórczynią scenariuszy Małgorzatą Zwolińską.

Adolf Weltschek jest także pomysłodawcą, autorem koncepcji programowo-artystycznej i dyrektorem zapoczątkowanego w 2010 r. festiwalu Materia Prima – Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy, prezentującego najwybitniejsze dokonania teatru formy na świecie. Za swoje zasługi dla kultury Adolf Welschek otrzymał m.in. Złoty Krzyż Zasługi i Medal Honoris Gratia prezydenta m. Krakowa (2005), w 2005 roku – brązowy, a w roku 2011 – srebrny Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis" oraz Order Uśmiechu (2011).

(-)
Materiał Opery
10 maja 2016
Portrety
Adolf Weltschek

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...