Aktorzy i reżyser nagrodzeni

Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska Neptuny 2015

Uroczystość przyznawania Neptunów – czyli Nagród Prezydenta Miasta Gdańska dla wybitnych polskich i zagranicznych twórców, których działalność promuje wartości mające w Gdańsku znaczenie szczególne – jest stałym (i stale wzruszającym) elementem programu festiwalu Solidarity of Arts.

W latach 2006-2014 Neptuny otrzymywali: Stefan Chwin, Andrzej Dudziński, Jacek Fedorowicz, Andrzej Fidyk, Przemysław Gintrowski, Janusz Głowacki, Agnieszka Holland, Paweł Huelle, Krystyna Janda, Jerzy Janiszewski, Jan A.P. Kaczmarek, Halina Słojewska-Kołodziej, Maja Komorowska, Antoni Krauze, Konstanty Andrzej Kulka, Marcel Łoziński, Leszek Możdżer, Krzysztof Penderecki, Ewa Pobłocka, Jerzy Radziwiłowicz, Anda Rottenberg, Volker Schlöndorff, Elżbieta Sikora, Joanna Szczepkowska, Andrzej Wajda, Halina Winiarska i Krystyna Zachwatowicz.

W tym roku o oprawę muzyczną (standardy muzyki latynoamerykańskiej) zadbają Andrzej Jagodziński (akordeon) i Andrzej Lesicki (gitara). Obu wspaniałych muzyków festiwalowa publicznosć będzie miała okazję podziwiać już następnego dnia na scenach widowiska Swing+.

W tym roku do grona laureatów dołączą wybitny reżyser Wojciech Marczewski oraz aktorzy Mirosław Baka i Dorota Kolak.

Mirosław Baka
Urodził się w Ostrowcu Świętokrzyskim w 1963 roku. Jest aktorem filmowym i teatralnym, od 1988 roku związanym z gdańskim Teatrem Wybrzeże. W 1989 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Jeszcze jako student zagrał pierwszoplanową rolę w jednym z najbardziej znanych na świecie polskich obrazów, „Krótkim filmie o zabijaniu" Krzysztofa Kieślowskiego. Na przełomie lat 1980-tych i 90-tych grał w Niemczech (później m.in. w filmie „Milchwald" Christopha Hochhauslera, 2003). W Polsce największą popularność zdobył dzięki filmom „Reich" (reż. Władysław Pasikowski) oraz „Wyrok na Franciszka Kłosa" (reż. Andrzej Wajda), obie produkcje z 2000 roku. Mirosław Baka jest również uznanym wykonawcą piosenki aktorskiej: interpretuje utwory m.in. Włodzimierza Wysockiego, Jacka Kaczmarskiego, Edwarda Stachury i Jana Wołka. Aktor jest fundatorem Fundacji „żyć z POMPĄ", która od 2009 roku działa na rzecz dzieci leczonych przy pomocy pomp medycznych. 11 kwietnia 2014 roku został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
culture.pl/pl/tworca/miroslaw-baka

Dorota Kolak
Aktorka urodzona w Krakowie w rodzinie od co najmniej trzech pokoleń związanej z teatrem. W 1980 roku ukończyła krakowską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. W 1982 roku została aktorką Teatru Wybrzeże, gdzie dzięki wybitnym kreacjom (zagrała tu ponad 75 ról) i uznaniu publiczności i krytyki zdobyła pozycję gwiazdy. Na swoim koncie ma liczne role w Teatrze Telewizji, filmach oraz serialach. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m.in. Nagrody Aktorskiej Festiwalu Filmowego w Gdyni w 2009 roku (najlepsza drugoplanowa rola kobieca za rolę Ireny w filmie „Jestem Twój"). W 2013 roku zagrała doskonałą rolę (matki głównego bohatera) w głośnym i nagradzanym nie tylko w Polsce filmie Macieja Pieprzycy pt. „Chce się żyć". Dorota Kolak jest cenionym pedagogiem – prowadzi zajęcia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz w Gdyńskiej Szkole Filmowej. W 2008 roku została uhonorowana Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis". teatrwybrzeze.pl

Wojciech Marczewski
Urodził się w Łodzi w 1944 roku. Jest jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów i scenarzystów swojego pokolenia, laureatem dziesiątek najważniejszych nagród i wyróżnień rodzimego i europejskiego kina, w tym Złotych Lwów dla najlepszego filmu Festiwalu Filmowego w Gdyni („Ucieczka z kina Wolność", 1990), Srebrnego Niedźwiedzia i FIPERSCI Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie („Dreszcze", 1981) oraz nominacji do Złotego Niedźwiedzia („Weiser", 2001). W latach 1992-1994 kierownik Wydziału Reżyserii brytyjskiej National Film and Television School, współzałożyciel Szkoły Wajdy (dawniej Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy). Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011).
culture.pl/pl/tworca/wojciech-marczewski

 

(-)
Materiał organizatora
7 sierpnia 2015

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia