Alfabet Dialogu napisany

8. Festiwal Łódź Czterech Kultur

Znamy program Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Premierowe koncerty i spektakle. Głośne nazwiska: Janusz Głowacki, Andrzej Krakowski, Marta Ziółek, Robert Rumas. Szaleńcza zabawa z Yiddish Twist Orchestra na Starym Rynku, mieszanka brzmień od Oligarkh czy Dudu Tassa. Uniwersalne pytania w spektaklach „Ashes to Ashes" i „Czarnobylska modlitwa". Polskość odbita w lustrze satyry kabaretu Pożar w burdelu.

W przestrzeni miasta murale i koronki – instalacje artystyczne od streetartowej światowej czołówki. Ale też pytania o tożsamość Łodzi – odczytywanie miejskiej archeologii, spacery śladem historycznej wielokulturowości, spotkania i rozmowy. Festiwal Łódź Czterech Kultur (8–17 września 2017) to w tym roku ponad 30 propozycji.

Wszystkie te wydarzenia łączy wspólne hasło: „Alfabet Dialogu", odwołujące się do rozpisania od nowa opowieści o nowoczesnym i otwartym mieście, czerpiącym siłę z różnorodności i wielokulturowości, która je zbudowała.

Festiwal to dziesięć dni wypełnionych propozycjami. Już pierwszego dnia – w piątek, 8 września, Robert Rumas odsłoni pierwszą część swojej autorskiej instalacji w przestrzeni Starego Rynku, a Łukasz Lach z towarzyszącymi mu muzykami w Studiu im. H. Debicha zaprezentuje „10 piosenek Boba Dylana". Z kolei w przestrzeni WI-MA grupa LineAct zaprezentuje spektakl „Oplątane", poświęcony włókniarkom – pracownicom dawnej fabryki na Widzewie. Tam też odsłonięty zostanie pierwszy festiwalowy mural autorstwa kolektywu Nomad Clan.

Pierwsza festiwalowa sobota to przede wszystkim dobra rodzinna zabawa i spora dawka muzycznych wrażeń na Starym Rynku. To tutaj rozegra się fabularna gra miejska w poszukiwaniu zaginionego kwartału i tu po raz pierwszy zaprezentowane zostaną „Złódzone piosenki", opracowane przez cztery łódzkie formacje: Bielas i Marynarze, Lilu, Kożuch i Bałucka Kapela Podwórkowa. Wieczorem ze sceny najpierw popłynie szaleńczy twist w wykonaniu brytyjskiej grupy Yiddish Twist Orchestra, a potem niezwykła mieszanka brzmień od izraelskiej supergwiazdy o irackich korzeniach – Dudu Tassa & Kuwaitis. W tym czasie miłośnicy kabaretu politycznego mogą wybrać się do Teatru Muzycznego na spektakl „Ucieczka z kina Polskość" w wykonaniu Pożaru w burdelu i aktorów Teatru Polskiego w Warszawie z Andrzejem Sewerynem i Grażyną Barszczewską na czele. Wieczór zakończy odsłonięcie kolejnych dwóch murali – swoje prace zaprezentują Moneyless i Tellas.

Niedziela (10.09) to dzień festiwalowych premier: w Teatrze Nowym im. K. Dejmka zobaczymy taneczny spektakl „Is it Pamela/Inkarnacje" w reżyserii Marty Ziółek oraz koncert, w którym Masha Qrella i Kortez, po raz pierwszy zaprezentują swój wspólny projekt. Z kolei Teatr Arlekin przygotował dla najmłodszych niedzielną „Złotą Rybkę", reżyserowaną przez Maję Garmulewicz.

W poniedziałek (11.09) w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana odbędzie się konferencja „Archeologia śladu" z udziałem badaczy humanistów, którzy rozmawiać będą o Łodzi – mieście merkuriańskim i nowoczesnym, a zarazem zanurzonym w historii. Wieczorem w podwórku przy Młynarskiej 32, Yankel Band zaprezentuje piosenki „Z tancbudy Szai Magnata", z kolei Know Hope, zaprezentuje efekty swojej street-artowej interwencji.

Wtorek to przede wszystkim mistyczna muzyka chasydów polskich w koncercie Symchy Kellera w Scenografii, a środa to początek trwającego do soboty cyklu spotkań z Andrzejem Krakowskim – uznanym reżyserem i scenarzystą oraz autorem książek o losach polskich Żydów, którzy rozwijali w Stanach Zjednoczonych przemysł filmowy: „Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood" i „Pollywood. Uciekinierzy w raju. W ramach festiwalu będzie można zapoznać się bliżej ze wszystkimi obszarami działalności Krakowskiego. Spotkania odbędą się w Centrum Dialogu i Domu Literatury, natomiast w Narodowym Centrum Kultury Filmowej Andrzej Krakowski poprowadzi warsztaty scenariuszowe dla młodych filmowców.

Również w środę premiera „Antygony w Nowym Jorku". Reżyser Andrzej Szczytko swoją interpretację dramatu zaprezentuje nie tylko publiczności, ale też autorowi tekstu – Januszowi Głowackiemu, który zapowiedział swój udział w wydarzeniu. Podobnie jak większość teatralnych premier festiwalu, „Antygonę..." zobaczymy ponownie w pokazie popremierowym. Ale to nie koniec środowych emocji. Również w Teatrze Nowym obejrzymy przejmujący spektakl opowiadający o grozie Holokaustu „Ashes to Ashes" czyli „Z prochu powstałeś, w proch się obrócisz".

Kolejnego dnia, w czwartek między innymi panel: „Reżim komunistyczny w polskiej i rosyjskiej pamięci" i podwójny koncert: L. Stad i Młynarski plays Młynarski.

W piątek (15.09) Republikański Teatr Dramaturgii Białoruskiej zaprezentuje „Czarnobylską modlitwę", spektakl w reżyserii Walerego Anisienki, zrealizowany na podstawie książki noblistki Swiatłany Aleksijewicz i mówiący o życiu po katastrofie. W klubie DOM piątkowe spotkanie z muzyką i energetyczna porcja dźwięków od rosyjskiego zespołu „Oligarkh". Tego dnia poznamy też mural Hyuro i koronkową instalację NeSpoon.
W sobotę „Wysocki. Powrót do ZSRR" Teatru Nowego Proxima z Krakowa, koncert w Cerkwi św. Olgi, przy Piramowicza 12 oraz odsłonięcie murali Opiemme i Kasi Breski.
Na zakończenie (17.09) gwiazdorski koncert „Cohen i kobiety" w klubie Wytwórnia z udziałem dwunastu czołowych polskich wokalistek" Odsłonięty zostanie również mural, stworzony według koncepcji Piotra Chrzanowskiego przez wszystkich artystów.
Tegoroczna edycja Festiwalu Łódź Czterech Kultur to również działania edukacyjne dla wszystkich łodzian. Dla najmłodszych przygotowano lekcje w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana oraz muzyczno-ekologiczną zabawę w OFF Piotrkowska. Całe rodziny mogą się wybrać na wędrówki tropami wielokulturowej Łodzi. Do współpracy przy ich organizacji poproszono: parafię prawosławną i Gminę Wyznaniową Żydowską, a także łódzkie muzea: Centralne Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne, a także Muzeum Miasta Łodzi, w których uczestnicy festiwalu zagoszczą przez dwa festiwalowe weekendy.

Organizowany od piętnastu lat Festiwal Łódź Czterech Kultur odwołuje się do wielokulturowych korzeni miasta, które przez lata było tyglem kultur i narodowości – wielonarodowym ośrodkiem przemysłowym w samym sercu Polski. Ideą festiwalu jest budowanie pomostu pomiędzy historią a teraźniejszością oraz wskazywanie dróg do harmonijnego współżycia różnych nacji bez względu na historyczne obciążenia. Narzędziem do realizacji tego zadania jest sztuka, która posługuje się uniwersalnym językiem i buduje więzi bez uprzedzeń, stwarzając perspektywę na całe pokolenia.

Organizatorem festiwalu jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana,. Na budżet tegorocznej edycji składają się: miejskie dofinansowanie w wysokości 1 200 000 złotych, dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 400 000 złotych oraz dotacje od partnerów i sponsorów.

(-)
Materiał organizatora
4 lipca 2017

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia