Alfabet życia Kaliny

"Niedziela z Kaliną Jędrusik" - Polskie Radio - Program 1

7 sierpnia radiowa Jedynka zaprasza na "Niedzielę z Kaliną Jędrusik" - aktorką, piosenkarką, jedną z legend polskiego kina

W dniu 20. rocznicy śmierci aktorki Magda Mikołajczuk w audycji "Niedziela z Kaliną Jędrusik" (w godz. 13.00-19.00) przypomni jej role, a także życie prywatne. Razem z Dariuszem Michalskim (autorem książki o Kalinie Jędrusik), siostrzeńcami aktorki - Rafałem Szczepańskim i Pawłem Pohoreckim oraz jej przyrodnim bratem Maciejem Jędrusikiem spróbują stworzyć alfabet życia Kaliny. Znajdą się w nim takie m.in. hasła: S jak szufladki (do których próbowano wtłoczyć aktorkę); R jak rodzina (była dla niej ważna); g jak gotowanie (gotowała wspaniale); W jak wulgaryzmy (którymi posługiwała się z ogromnym wdziękiem); D jak Dygat (mąż, z którym łączyła ją miłość głęboka i niekonwencjonalna). W programie nie zabraknie piosenek w wykonaniu bohaterki audycji.

Kalina Jędrusik urodziła się 5 lutego 1931 roku w Częstochowie. W 1953 roku uzyskała dyplom PWSA w Krakowie. Stworzyła znakomite kreacje, dużą popularność zdobywając dzięki licznym występom w telewizji, m. in. w "Kabarecie Starszych Panów". Na początku swojej kariery była związana z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku (w latach 1953-1955). Później była aktorką teatrów stołecznych: Narodowego (w latach 1955-1957), Współczesnego (w latach 1957-1961), Komedia, Rozmaitości (w latach 1976-1980) i Polskiego (w latach 1985-1990). Zagrała między innymi Ofelię w "Zamku w Szwecji" (1961), Katarzynę w "Poskromieniu złośnicy" (1977), George Sand w "Lecie w Nohant" w reżyserii Wojciecha Solarza (1977) oraz Eleonorę w "Tangu" w reżyserii Kazimierza Dejmka (1990). Od 1956 roku nieprzerwanie była związana z Teatrem TV. Jednymi z bardziej znanych kreacji w Teatrze TV były: rola Polly w "Operze za trzy grosze" Brechta (1958) czy występ w "Scenach z życia Holly Golightly" (1972) Trumana Capote\'a (wg scenariusza męża aktorki, Stanisława Dygata).

W filmie zadebiutowała w 1957 roku, w epizodycznej roli w filmie "Ewa chce spać" Tadeusza Chmielewskiego. W 1960 roku wcieliła się w rolę dziennikarki w "Niewinnych czarodziejach" Andrzeja Wajdy, w 1962 pojawiła się u kolejnego mistrza, Wojciecha Jerzego Hasa w "Jak być kochaną". Ponownie spotkała się z Hasem na planie "Lalki" w 1968 roku. W latach 60. nierzadko pojawiała się na małym ekranie - w "Spóźnionych przechodniach" Jana Rybkowskiego (1962), kryminalnym filmie z serii "Kapitan Sowa na tropie" (1965) Stanisława Barei, a przede wszystkim - od 1960 roku - w Kabarecie Starszych Panów. W tym samym roku nagrała też pierwsze utwory dla Radiowego Studia Piosenki. Ponadto zagrała m.in. w "Dzięciole", "Ziemi obiecanej", "Barytonie", "C. K. Dezerterach" i "Dziewczętach z Nowolipek".Ostatnią filmową rolą Kaliny Jędrusik była kreacja nauczycielki śpiewu w dziele Krzysztofa Kieślowskiego "Podwójne życie Weroniki" (1991).

Kalina Jędrusik jest bohaterką dwóch filmów telewizyjnych na swój temat - "Kaliny" Jana Sosińskiego, filmu powstałego z fragmentów dwóch wywiadów aktorki, oraz "Nie odchodź" Tadeusza Pawłowicza - mającego formę wspomnień dwunastu osób, które bliżej znały aktorkę. W 1988 roku otrzymała odznaczenie "Zasłużony Działacz Kultury". W 1996 roku zdobyła trzecie miejsce w plebiscycie na najlepszą aktorkę w historii polskiego kina, zorganizowanym przez redakcję "Filmu" z okazji stulecia kina. Jest również laureatką nagród za swoje dokonania muzyczne. W 1961 roku, wykonywany przez nią utwór "Mój pierwszy bal" zdobył tytuł Radiowej Piosenki Roku. W 1964 otrzymała nagrodę na festiwalu w Opolu za interpretację piosenki "Z kim ci będzie tak źle, jak ze mną". Zmarła 7 sierpnia 1991 r. w Warszawie. Została pochowana w Alei Zasłużonych na Powązkach.

(-)
Materiały Organizatorów
5 sierpnia 2011
Portrety
Łukasz Matuszyk

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia