Ambitna końcówka

15. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w Gdańsku

Półmetek Festiwalu Szekspirowskiego już za nami, przed nami jeszcze sporo wydarzeń na które warto zwrócić uwagę. Oto kilka polecanych przez nas propozycji

Jeszcze dziś wieczorem, w czwartek 4 sierpnia o godz. 19.00 w Parku Kolibki (Al. Zwycięstwa 291, Gdynia) -
inscenizacji „Burzy” będzie towarzyszyć wielokulturowa ekspresja – swoje siły połączą: Polska, Portugalia i Wielka Brytania. Gdyński Park w Kolibkach będzie tętnił międzynarodowym teatralnym żywiołem z Szekspirem w roli głównej. Warto wiedzieć, że w cenę biletu wliczony jest także poczęstunek – zatem zapowiada się solidna uczta dla ducha i ciała.

O godz. 21.30 w Centrum Św Jana, ul. Świętojańska 50 -
mroczna atmosfera XV-wiecznych pieśni idealnie współgra z tragedią Makbeta. Utwory Josquina Despreza i tekst Williama Szekspira połączone w spójną całość wykonywaną – z niezwykłą energią – przez szwedzki chór Romeo & Julia Kören z Królewskiego Teatru Dramatycznego w Sztokholmie. A wszystko to w klimatycznej przestrzeni gdańskiego kościoła św. Jana. „Makbeta” w tak niestandardowej odsłonie warto zobaczyć i usłyszeć.

W piątek (5 sierpnia) o 20:00  i w sobotę (6 sierpnia) o 18:00  na dużej scenie Teatru Wybrzeże -
„Niegrzeczny” Hamlet, zręcznie wpasowujący się w rolę ofiary w patologicznym kręgu domowym – oto propozycja Radosława Rychcika i kieleckiego Teatru im. S. Żeromskiego. Książę duński, przez lata zamknięty w wąskim gronie dworu w Elsynorze, zmuszony do bezwzględnego, ślepego posłuszeństwa, mści się teraz na całej rodzinie. Jak skończy się ta historia – zgodnie z zamysłem Szekspira czy w inny, nieprzewidziany sposób? Aby się tego dowiedzieć, wystarczy wybrać się na spektakl.

5 sierpnia o 17:00 w Teatrze Miejskim w Gdyni -
jeszcze jedna wersja „Hamleta” na tegorocznym Festiwalu – tym razem roztańczona. Studenci ostatniego roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu w swoim dyplomowym przedstawieniu pokażą trójmiejskim (i przyjezdnym) widzom, jak rozruszać szekspirowski dramat – na jednej scenie spotkają się dwie Muzy: Melpomena i Terpsychora – Kto chce być świadkiem tego spotkania i jego skutków?

W sobotę 5 sierpnia o godz. 14.00 w przejściu podziemnym Podwale Przedmiejski/Okopowa, czyli koło placu budowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego odbędzie się, jak co roku, wernisaż MURALI, które powstały podczas festiwalowych warsztatów. Murale „Zza kulis” powstały z udziałem następujących artystów: Aleksandra Fijałkowska, Emilia Garska, Anna Haśkiewicz, Leszek Martyński, Dorota Milewicz, Karolina Piątkiewicz, Karolina Szambelan.

W niedzielę 7 sierpnia tradycyjna kolorowa finałowa parada festiwalowa w wykonaniu uczestników dolnomiejskiego projektu „Fabryka Talentów”. Start o godz. 12.00 przy Złotej Bramie w Gdańsku, finał przy bastionie Żubr.

Anna Szynkaruk-Zgirska
Materiały Organizatorów
4 sierpnia 2011

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...