Analiza fanatyzmu na deskach teatru

"Wszyscy święci" - reż: Wojciech Faruga - Teatr Polski w Bydgoszczy

Tragedia smoleńska jest punktem wyjścia dla "Wszystkich świętych", najnowszej premiery bydgoskiego Teatru Polskiego.

Słodko-gorzka opowieść z mocnym tematem, ale i sporą dawką humoru - tak aktorzy i twórcy zapowiadają najnowszą premierę bydgoskiej sceny.

Już w piątek na deskach TPB odbędzie się kolejna po "Operze za trzy grosze" premiera w ramach cyklu "Oburzeni". Tym razem twórcy wzięli na warsztat tragedię smoleńską. A ściślej: towarzyszące jej i skrupulatnie opisywane przez media skrajne zachowania polskiego społeczeństwa.

- Pracując nad spektaklem uznaliśmy, że nie będziemy zajmować się tematem dosłownie. Skupiliśmy się na obserwacji codziennego życia grupy ludzi, ale w zderzeniu z niezwykłymi sytuacjami. Spektakl będzie więc analizą narodzin całkiem skrajnych zachowań - szaleństwa, fanatyzmu - w kontekście zwykłego i dobrze nam znanego życia - zapowiada kierownik literacki TPB, Paweł Sztarbowski.

Scenariusz przedstawienia powstał na specjalne zamówienie TPB, a jego autorem jest Jarosław Jakubowski, dziennikarz "Expressu Bydgoskiego". - Zwykle nie piszę na zamówienie i taka praca była dla mnie nowością. Efektem tego było kilka wersji tekstu, które na bieżąco modyfikowaliśmy z reżyserem. Ostatecznie zdecydowaliśmy się przedstawić problem w kontekście zwykłej, choć toksycznej rodziny -mówi nasz kolega po piórze.

- Dzięki temu pokażemy nie tylko motywy cierpienia narodu, ale też sytuacje zbliżone do groteski i podszyte sporą warstwą humoru - dodaje reżyser "Wszystkich świętych", Wojciech Faruga.

Od razu jednak zaznacza, że twórcy spektaklu nie zakładali w swojej pracy oceny zachowań Polaków pokazywanych i często wyśmiewanych w telewizyjnych, czy internetowych relacjach. - Jednoznaczne oceny tych ludzi były dla mnie przerażające - przyznaje Faruga. - Dlatego w spektaklu stawiamy na analizę mechanizmów doprowadzających do niezwykłych sytuacji, które przecież już tak jednoznaczne nie są.

Według zapowiedzi przedstawienie będzie gorzko-słodką opowieścią przedstawiającą poważny temat, ale kontrastujący z komediowymi scenami z codziennego życia.

- Pokażemy oburzonych, ale nie tych znanych z relacji telewizyjnych, lecz przedstawionych z innego, domowego poziomu - podsumowuje Sztarbowski. Całość ma uzupełniać jednoznaczna i prosta w wymowie scenografia Agaty Skwarczyńskiej. - Dzięki temu zbadamy te skrajne zachowania w naprawdę mikroskali - na małej scenie, z ośmioma aktorami i dosłownie "na wyciągnięcie ręki".

W kasach TPB dostaniemy jeszcze bilety na przedstawienia "Wszystkich świętych" grane 15, 18 i 19 kwietnia. Wejściówki normalne kosztują 35, ulgowe 25, a grupowe - 20 złotych.

Recenzję spektaklu zamieścimy natomiast w poniedziałkowym -16 kwietnia - wydaniu "Gazety Pomorskiej".

(bog)
Gazeta Pomorska
12 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...