Andrzej Kurylewicz (1932 - 2007)

Bliski był mu nie tylko jazz

Dziś mija 10 lat od śmierci Andrzeja Kurylewicza, wybitnego polskiego kompozytora, dyrygenta i multiinstrumentalisty. Był artystą, któremu bliskie były zarówno jazz, jak i muzyka współczesna.

Pochodził ze Lwowa, gdzie w wieku 6 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie u Stanisława Ludkiewycza. W latach 1946-1950 kontynuował naukę w Instytucie Muzycznym w Gliwicach, a następnie studiował w ówczesnej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu u Henryka Sztompki i kompozycji u Stanisława Wiechowicza.

W 1954 r. usunięto go z uczelni za wykonywanie muzyki jazzowej, która wtedy w Polsce była zakazana.

W tym samym roku na zaproszenie Władysława Szpilmana rozpoczął pracę w Rozgłośni Polskiego Radia w Krakowie i założył Sekstet Organowy Polskiego Radia. W 1957 jako pierwszy polski muzyk otrzymał I nagrodę na festiwalu pianistów jazzowych w Stuttgarcie. W1958 poślubił wokalistkę, poznaniankę Wandę Warską i skomponował pierwszy opusowany utwór na fortepian solo "Somnambulicy" i muzykę do filmu "Ostatni strzał".

W 1959 roku zadebiutował jako kompozytor muzyki teatralnej do "Księcia Niezłomnego" według Juliusza Słowackiego, w reżyserii Mieczysława Kotlarczyka. W tym samym roku napisał też muzykę do filmu "Powrót" Jerzego Passendorfera.

W latach 1964-1966 kierował Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie. Niestety, stanowisko to utracił po odmowie wstąpienia do PZPR. Od roku 1965 z żoną Wandą Warską, a od 1987 roku także z córką, Gabrielą Kurylewicz, prowadził w Warszawie Piwnicę Artystyczną Kurylewiczów, która była w tamtych latach jedną z oaz niezależności.

W latach 1969-1978 kierował zespołem Formacja Muzyki Współczesnej. Pisał muzykę dla teatru, w tym do spektakli Adama Hanuszkiewicza oraz do filmów Jerzego Passendorfera, Janusza Morgensterna czy Janusza Majewskiego. Bestsellerem stała się nagrana przez tę grupę płyta "Kurylewicz, Warską, Niemen - Muzyka teatralna i telewizyjna".

Był m.in. autorem cyklów pieśni do wierszy Jana Kochanowskiego, piosenek Wandy Warskiej i Agnieszki Osieckiej. W 1999 roku założył Kurylewicz Trio, w którym grali kontrabasista Paweł Pańta oraz pochodzący z Poznania perkusista Cezary Konrad.

W każdy poniedziałek ze swoim zespołem oraz z Wandą Warską i Gabrielą Kurylewicz koncertował w Piwnicy Artystycznej Kurylewiczów. Angażował się także w promocję młodych, utalentowanych muzyków, polskich jazzmanów.

Marek Zaradniak
Polska Głos Wielkopolski
14 kwietnia 2017

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia