AnimArt filmowy

2. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt

70 lat temu w jednym z prywatnych mieszkaniu w Łodzi powstał pierwszy, powojenny film lalkowy w Polsce Za Króla Krakusa (reż. Zygmunt Wasilewski). To wydarzenie otworzyło drogę rozwoju sztuki animacji w naszym kraju. Tegoroczny AnimArt jest hołdem złożonym wszystkim twórcom filmów animowanych i współczesnym spojrzeniem na ich wkład w rozwój tej sztuki w Europie.

Otwarciu festiwalu towarzyszy wernisaż wystawy poświęconej Danielowi Szczechurze – wybitnemu twórcy filmów animowanych, od lat związanemu z Łodzią. Historii, magii i niezwykłości polskiej animacji można dotknąć także w Miasteczku Animacji (30.09-1.10) na Rynku Manufaktury, które zaprasza wszystkich łodzian do wspólnej wędrówki do źródeł animacji, poprzez warsztaty oraz seanse filmowe.

Dzięki zestawieniu pokazów i spektakli teatralnych widzowie AnimArtu mogą pochylić się nad genezą filmu lalkowego w naszym regionie. Wieczorne seanse są natomiast pretekstem do przedstawienia współczesnych osiągnięć polskiej animacji lalkowej (m.in. Locus, reż. Anita Kwiatkowska-Naqvi), jej roli w europejskim kinie. AnimArt jest bowiem przestrzenią, w której konfrontują się różne oblicza lalki: teatralna i filmowa, polska z europejską, tradycyjna z awangardową, klasyczna z najświeższymi odkryciami, dziecięca z artystyczną. Podczas Festiwalu prezentowane są zatem zarówno najnowsze, premierowe produkcje familijne (Nazywam się Cukinia, reż. C. Barras; O czym szumi las, reż. R.A. Sivertsen), klasyczne dzieła animacji (wspomnienie twórczości Ray Harryhausen'a), jak i wyrafinowane dzieła Niki Lindroth von Bahr. Najmłodsi widzowie festiwalu będą mogli nie tylko obejrzeć najciekawsze animacje stop-motion ostatnich lat (jak choćby: odcinek specjalny serialu o przygodach wróbelka Dimitriego), ale przede wszystkim spróbować swoich sił na profesjonalnym planie filmowym (podczas warsztatów animacji trwających przez cały okres AnimArtu).

Festiwalowi, już tradycyjnie, towarzyszy wydarzenie branżowe ANIMARKT, podczas którego będzie można posłuchać, jak i dlaczego powstają animacje.

AnimArt to idealne miejsce, by zobaczyć przeszłość i przyszłość polskiej i europejskiej lalki, doświadczyć trudów jej tworzenia, a przede wszystkim świetnie bawić się wśród teatralnych i filmowych dzieł.

(-)
Materiał organizatora
22 września 2016

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...