Anna Augustynowicz "namaściła" swojego następcę

Anna Augustynowicz żegna się ze stanowiskiem dyrektora artystycznego Teatru Współczesnego

Anna Augustynowicz z końcem roku żegna się ze stanowiskiem dyrektora artystycznego Teatru Współczesnego w Szczecinie, powierzając tę funkcję Jakubowi Skrzywankowi, który dotychczas był kuratorem programowym teatru.

13 grudnia 1991 Anna Augustynowicz wyreżyserowała „Klątwę" Stanisława Wyspiańskiego – to była jej pierwsza premiera na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie. Niedługo potem, bo w 1992, została jego dyrektorem artystycznym.

- Całe moje zawodowe życie i to, kim jestem, zostało sformułowane przez zespół, z którym tutaj 30 lat temu spotkałam się po raz pierwszy – mówi Anna Augustynowicz.

Teatr Współczesny przygotowuje na dużej scenie „Odlot" Zenona Fajfera. Reżyseruje Anna Augustynowicz. „Odlot" Zenona Fajfera kończy jej pracę na tym stanowisku, ale nie kończy drogi artystycznej, nadal będzie tworzyła teatr, nadal pozostaje częścią zespołu Teatru Współczesnego.

O swoim pożegnalnym przedstawieniu Anna Augustynowicz mówi tak:

- Jest to przedstawienie o pewnych mechanizmach mentalnych, które od katastrofy smoleńskiej dość mocno funkcjonują w naszej świadomości i nie do końca umiemy sobie z tym poradzić jako widownia tego przedstawienia, które się rozpoczęło, i które trwa jako lot – mówi reżyserka. - Nie wiadomo jaki długi będzie ten lot i dokąd może nas zaprowadzić. Puentuje się to datą mojej pierwszej premiery w tym teatrze, która miała miejsce 13 grudnia i było to dla mnie bardzo szczęśliwa data, ponieważ pozwoliła mi przez 30 lat pracować z zespołem tego teatru.

Premiera przedstawienia „Odlot" odbędzie się 13 grudnia 2021, wyjątkowo w poniedziałek.

Zmianę na stanowisku dyrektora artystycznego w Teatrze Współczesnym Anna Augustynowicz traktuje jako naturalną kolej rzeczy, ponieważ – jak sama mówi: show must go on, zabawa trwa dalej, teatr jest jeden.

- Jakub lubi ludzi - teatru nie można robić z nienawiści, teatr robi się z miłości - mówi Anna Augustynowicz o swoim następcy.

Jakub Skrzywanek to reżyser młodego pokolenia, twórca uznanych w Polsce spektakli teatralnych. Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie oraz Filologii Polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. W ramach stypendium studiował także na Uniwersytecie Karola w Pradze. Widzom Współczesnego znany jako reżyser „Kaspara Hausera". Od stycznia 2021 jest kuratorem programowym.

- Bardzo się cieszę, że mogę się zmierzyć z tak poważnym zadaniem - mówi Jakub Skrzywanek. - Mam takie marzenie, żeby ten teatr nadal był teatrem bardzo głęboko poszukującym artystycznie i mającym odwagę do zabierania głosu w ważnych sprawach, będącym także blisko widzów, najważniejszych osób w naszym teatrze.

Skrzywanek współpracował z Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Polskim w Poznaniu, Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, Teatrem Kochanowskiego w Opolu, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu czy Teatrem 21. Jego najgłośniejsze spektakle to „Kordian" (Teatr Polski w Poznaniu) oraz „Mein Kampf" (Teatr Powszechny w Warszawie), przygotowany w ramach obchodów Roku Antyfaszystowskiego, kiedy po raz pierwszy w historii na scenie teatralnej podjęto bezpośrednią polemikę z książką autorstwa Adolfa Hitlera, co odbiło się szerokim echem nie tylko w Polsce, ale też poza jej granicami. We wrześniu tego roku w Teatrze Powszechnym w Warszawie odbyła się premiera jego najnowszej realizacji - „Opowieści niemoralnych".

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
3 listopada 2021

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia