Antyczne inspiracje w ramach projektu Wschód Kultury

"Antyhona" - reż. Agnieszka Korytkowska-Mazur - Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki

25 września w Białymstoku rozpocznie się festiwal INNY WYMIAR. Będzie to już jego szósta edycja, ale po raz pierwszy w ramach projektu Wschód Kultury. Jedno z głównych wydarzeń festiwalu to spektakl "Antyhona" w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur.

29 września, o godz. 20.30 na białostockim Placu Jana Pawła w ramach Wschodu Kultury/Innego Wymiaru.

"Antyhona" to historia klątwy rzuconej na Kreona i ród Labdakidów, która po stuleciach ziszcza się w Krynkach. Antygona, podobnie jak Teresa to młode dziewczyny działające w pojedynkę przeciw nepotycznej rodzinie, nie mogącej utracić władzy, która gwarantuje jej status quo. Racje stron się wykluczają, a kompromis jest niemożliwy. Stawka jest zbyt wysoka. Nie ma dobrych rozwiązań, nie ma wygranych, wszyscy są winni, wszyscy płacą ogromną cenę w walce o obronę swoich wyborów. Historia ma swoje odbicie w lokalnych podaniach. Po raz pierwszy temat "prostowania granic" polsko-białoruskich pokazany jest w artystycznej formie.

- Pomysł na Antygonę dziejącą się w Krynkach narodził się w głowie prof. Leona Tarasewicza, który "zaraził" nim artystycznie dyrektorkę Teatru Dramatycznego w Białymstoku - Agnieszkę Korytkowską-Mazur. Kiedy razem z Agnieszką szukałyśmy tematu do tej krynkowskiej Antygony, która ma się dziać na pograniczu polsko-sowieckim, wpadły nam w ręce nagrania wywiadu z Sokratem Janowiczem. Opowiadał w nim między innymi o kwestii tożsamości ludzi urodzonych w tym newralgicznym miejscu, przez które, tuż po wojnie, przeprowadzono granicę oddzielającą Polskę od ZSRR, a dwa lata po zakończeniu wojny granicę przesuwano w ramach korekty, co miało tragiczny wpływ na losy tutejszych mieszkańców - mówi Dana Łuksaińska, autorka scenariusza.

Do współpracy przy realizacji spektaklu zostali zaproszeni wybitni twórcy z Polski, jak i zagranicy. Autorką scenariusza jest dramatopisarka Dana Łukasińska, malarz prof. Leon Tarasewicz - autor idei przedstawienia w Krynkach, twórca scenografii (po raz pierwszy w swoim dorobku artystycznym), kompozytor - Michał Jacaszek, profesjonalni realizatorzy i aktorzy (obok aktorów Teatru Dramatycznego, gościnnie: Aleś Malčana z Narodowego Teatru Akademickiego im. Janka Kupały w Mińsku, Grzegorz Falkowski - pochodzący z Białegostoku aktor Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Marta Ledwoń z Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie), Marek Szkoda, jak i chóry m.in. jeden złożony z mieszkańców Krynek i okolic, chór białostoczan oraz Chór Kameralny "441 Hz".

- "Antyhona" to wyjątkowy spektakl, którego premiera odbywa się poza siedzibą Teatru. Jest wiele atutów takiej decyzji, ale najważniejsze z nich to animacja przestrzeni publicznej, która dotąd nie kojarzyła się z działaniami artystycznymi, otwarcie na widzów, którzy na co dzień nie są stałymi odbiorcami kultury oraz opowiedzenie dotkliwej historii, dotyczącej Podlasia, latami skrupulatnie zamiatanej pod dywan - mówi Agnieszka Korytkowska-Mazur, dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki i jednocześnie reżyser spektaklu.

Po ciepło przyjętym pokazie przedpremierowym w Krynkach, "Antyhona" zostanie pokazana premierowo w Białymstoku. Spektakl odbędzie się 29 września, o godz. 20.30 na białostockim Placu Jana Pawła II (przed Katedrą) w ramach Wschodu Kultury/Innego Wymiaru. Przedstawienie zostało dofinansowane przez Narodowe Centrum Kultury.

Wstęp na spektakl jest bezpłatny!

(-)
Materiał Teatru
25 września 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia