Argentyński Gombrowicz gościnnie w Przodowniku

„Historia” Witolda Gombrowicza argentyńskiego teatru Hasta Trilice

Po raz pierwszy w Polsce zobaczymy „Historię” Witolda Gombrowicza argentyńskiego teatru Hasta Trilice i interpretacji Adriana Blanco, który zdobył nagrodę reżyserską za „Trans-Atlantyk” na Festiwalu Gombrowiczowskim w Radomiu. Spektakle odbędą się 25. i 26.października o godzinie 19:00.

Spektakl teatru Hasta Trilice to rodzaj fikcyjnej autobiografii pisarza oczami młodego Witolda i starego Gombrowicza. Sztuka ukazuje życie Gombrowicza od momentu, w którym przedstawia się jako mędrzec u kresu swoich dni, do kontrastujących z nimi czasów młodego buntownika. Reżyser widzi bohatera jako dwóch zupełnie różnych ludzi, którzy podsłuchują się, jednoczą i wspierają. W tle Polska i świat pogrążony w wojnie. „Historia" Witolda Gombrowicza jest kręgosłupem spektaklu, ale ze sceny usłyszymy również fragmenty innych utworów - „Ferdydurke", „Iwony, księżniczki Burgunda", „Ślubu", „Pornografii", „Operetki" czy „Kosmosu".

W 2004 r. wyreżyserowałem "Operetkę", a następnie "Trans- Atlantyk", za który otrzymaliśmy nagrody dla najlepszego aktora pierwszoplanowego, za najlepszą reżyserię oraz za najlepsze przedstawienie IX Festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu. Gdy zacząłem pracować nad kolejnym przedstawieniem, niektórzy mówili: "ludzie pomyślą, że jesteś wdową po Gombrowiczu". A ja czułem, że muszę zamknąć trylogię. Tło "historii" jest zdecydowanie mocniejsze, atmosfera bardziej gęsta, z duzą dawką czarnego humoru. Kiedy pytają mnie czy to komedia czy tragedia, odpowiadam: "Czy ja wiem? ". Nie wiem do końca, czym jest moje życie, więc tym bardziej nie mogę wiedzieć, czym jest spektakl teatralny. Ale właśnie to mi się w nim podoba. - mówi reżyser spektaklu Adriano Blanco.

Spektakl w języku hiszpańskim z polskimi napisami.

Prasa argentyńska o spektaklu:

„Reżyser Adrian Blanco serwuje widzowi sytuacje powodujące salwy głośnego śmiechu, jak i takie, które zapierają dech w piersiach. Sztuka przybiera dynamiczny, ale lekki i zupełnie nieuciążliwy rytm, nawet wtedy, gdy poruszane są tematy tak gorzkie, jak spotkanie Stalina z Hitlerem, którzy dyskutują, jak podzielić Polskę. Spektakl jest odkryciem nie tylko dla tych, którzy niewiele wiedzą o Gombrowiczu, ale również dla jego znawców." /"La Nación"/

"Historia to szorstki życiorys w formie lirycznej, to najśmielszy, niepokojący, jak i najbogatszy spektakl tego sezonu"./Veintitres/

"To, co dzikie, pierwotne, przeciwstawiające się formie, oraz to, co brudne, tutaj staje się życiowe". /Página 12/

(-)
Materiał Teatru
21 października 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...