Armine w Paryżu

"Armine, Sister" - reż. Jarosław Fret - Teatr ZAR we Wrocławiu

Armine po raz pierwszy odwiedza Paryż. Spektaklowi Teatru ZAR towarzyszą koncerty muzyki ormiańskiej i kurdyjskiej oraz seminarium poświęcone twórczości Jerzego Grotowskiego.

Spektakl „Armine, Sister" odwiedza pod koniec października kolejne bardzo ważne miejsce na mapie świata. Paryż jest nie tylko kulturalną potęgą, ale to właśnie w stolicy Francji diasora ormiańska znalazła swój drugi dom. Tutaj mieszka i tworzy Aram Kerovpyan odpowiedzialny za muzyczną konstrukcję spektaklu, mistrz ormiańskiej tradycji śpiewów modalnych. Dla publiczności we Francji będzie to pierwsze zetknięcie ze spektaklem opowiadającym o tragicznej historii Ormian. Po raz pierwszy też Teatr ZAR wystąpi we francuskim teatrze la Tempête. Na tydzień przed pierwszym spektaklem wszystkie miejsca są już wyprzedane.

Podstawowym tematem, którego się tutaj podejmujemy jest właśnie nieobecność , przejawiająca się w przerażającej skuteczności ludobójstwa, które nie tylko było aktem fizycznej eksterminacji ale też wymazało z pamięci Europy wszelkie świadectwa o tych tragicznych wydarzeniach. – Jarosław Fret, lider Teatru ZAR opowiada o idei spektaklu– Jest to także nieobecność w sztuce i w kulturze, której efektem jest nieumiejętność spotkania i pochylenia się nad tym tematem, całkowita instrumentalizacja i marginalizacja polityczna.

Spektakl zostanie pokazany w Paryżu trzykrotnie 29, 30 i 31 października.

Wizycie w Paryżu towarzyszy konferencja „Grotowski aujourd'hui encore" organizowana przez profesora Georgesa Ban oraz koncerty w wykonaniu członków Teatru ZAR, Arama, Virginii i Vahana Kerovpyanów, Murata İçlinalçy oraz członków chóru Akn oraz Dengbesza Kazo. W ramach konferencji odbędzie się projekcja zapisu filmowego przedstawienia „Akropolis" Teatru Laboratorium oraz dyskusja w której wezmą udział Georges Banu, Ludwik Flaszen, Eric Veaux oraz Jarosław Fret.
Więcej informacji na stronie: www.teatrzar.art.pl

(-)
Materiał Teatru
28 października 2015

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia