Ateneum wraca do gry!

Nowy sezon - Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum

W pierwszą niedzielę września, po wielu tygodniach przerwy, którą wymusiła na wszystkich pandemia, Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum wraca na scenę – tę żywą, prawdziwą, już nie internetową – otwierając nadchodzący sezon czterema tytułami ze swojego repertuaru.

Na wrześniowym afiszu znajdą się zatem „Babcia na jabłoni" Miry Lobe w reżyserii Arkadiusza Klucznika (niedziela 6 września, godz. 16.00), muzyczna „Calineczka" Marty Guśniowskiej w reżyserii Katarzyny Kawalec (sobota 12 września, godz. 11.30 i niedziela 13 września, godz. 16.00), „Piaskowy Wilk" Åsy Lind w reżyserii Zuzanny Mukoid (sobota 19 września, godz. 11.30) oraz nawiązująca do włoskiej commedii dell'arte „Miłość do trzech pomarańczy" Zbigniewa Głowackiego w reżyserii Autora (sobota 26 września, godz. 11.30 i niedziela 27 września, godz. 16.00).

Na razie spektakle prezentowane będą tylko w weekendy, oczywiście w odpowiednim reżimie sanitarnym. Na widowni będzie mogło zasiąść maksymalnie tylko tyle osób, ile wynosi połowa liczby miejsc, obowiązkowe będą maseczki i zachowanie dystansu, ale tęsknota za bezpośrednim kontaktem jest po obu stronach rampy tak silna, że dyskomfort nie powinien przesłonić radości z bezpośredniego obcowania ze sztuką, wzajemnej wymiany energii i emocji. Na to teatry i widzowie czekali pół roku, spotykając się tymczasem wyłącznie w sieci.

Kasa biletowa przy ul. św. Jana 10 rusza już w środę 26 sierpnia.

Początek sezonu to również niespodzianka online, nad którą Ateneum pracowało w czerwcu. W ramach projektu pn. „RZECZYwistości" zrealizowane zostało 10-odcinkowe słuchowisko dla dzieci na podstawie książki Andrusa Kivirähka „Oskar i rzeczy" w przekładzie z języka estońskiego Anny Michalczuk-Podlecki.

Opowieść o chłopcu spędzającym wakacje na wsi, ożywających przedmiotach, przyjaźni i samotności, a przede wszystkim nieograniczonej dziecięcej wyobraźni – wydana w 2018 roku przez Wydawnictwo Widnokrąg – nie była jeszcze w Polsce realizowana, będzie to zatem prapremiera.

Adaptację przygotowała Anna Andraka, reżyserii podjął się Przemysław Jaszczak, a w obsadzie usłyszymy cały zespół aktorski (w roli tytułowej Michał Skiba).

Pierwszy odcinek w niedzielę 30 sierpnia o godz. 16.00 na teatralnym kanale YouTube, natomiast kolejne emitowane będą do drugi dzień. Całe słuchowisko pozostanie dostępne w internecie bez ograniczeń.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci".

Renata Chudecka
Materiał nadesłany
26 sierpnia 2020

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...