Atmosfera sycylijskiego lata

,,Wiele hałasu o nic'' - reż. Andrzej Majczak - Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie

,,Wiele hałasu o nic'' w reżyserii Andrzeja Majczaka, to komedia romantyczna autorstwa samego William'a Shakespeare'a. Nowoczesna odsłona tej miłosnej historii w błyskotliwy sposób łączy tradycję nowożytnej formuły teatralnej ze współczesnością.

Opowieść zaczyna się wraz z przybyciem Claudio do posiadłości Leonata. Młody książę zakochuje się w pięknej i niemej Hero, która jest córką gospodarza. Wizyta powoduje, że napięcie w domu Leonata zaczyna stopniowo wzrastać. Atmosferę podgrzewa rodzące się między młodymi bohaterami uczucie. Odwiedziny księcia i jego towarzyszy wywołują podekscytowanie i stwarzają okazję do nawiązania romantycznych - a jakże - znajomości. Dochodzi do tego, że w pewnym momencie każdy z bohaterów prowadzi z kimś romans. Tak gęsta atmosfera przyczynia się do pokrzyżowania planów miłosnej pary, a wszystko przez podłą intrygę, która w efekcie prowadzi do oszczerstwa rzuconego przeciwko Hero i hańbi dobre imię dziedziczki.

Miłość, zazdrość, intryga, przyjaźń – to oś wydarzeń tej nieprzewidywalnej historii.

Minimalistyczna scenografia zbudowana z modułów osadzonych na obrotowej konstrukcji, umożliwia kreowanie efektów, które w połączeniu z oświetleniem, tworzą niebanalne tło eksponujące fabułę. Scenografia zmienia się kilkakrotnie, co dobrze koresponduje z żywiołowością odgrywanych scen oraz dynamizuje odbiór całego przedstawienia. Warto zwrócić uwagę na sposób uchwycenia sadzawki z wodą, w której wieczorem brodzi Orsola oraz rezultaty animowania elementów scenografii podczas sceny zmowy dziewcząt, ukazujących walory Benedicka charakternej Beatrycze.

Obserwowanie intrygi połączenia tej dwójki ekscentrycznych indywidualistów, to czysta przyjemność. Wątek ożywia i nadaje wartkości całemu przedstawieniu. Ich zaloty, to starcie dwóch silnych charakterów, niepotrafiących okazać żywionych do siebie uczuć, które – jak będziecie mieli okazję się przekonać – stają się coraz bardziej gorące.

Atmosfera sycylijskiego lata okraszonego dobrym winem dodaje pikanterii i sprawia, że całość smakuje jeszcze lepiej. Namiętności bohaterów prowadzą do uruchomienia serii zaskakujących zdarzeń. Wątki miłosne na przemian przeplatają się z zabawnymi wątkami pobocznymi, które nagromadzone, momentami tworzą chaos i są męczące w odbiorze. Zabieg ten ma na celu budowanie napięcia. Dzięki temu nie będziemy mogli doczekać się rozstrzygnięć historii romantycznych.

Sztuka prezentowana na deskach Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie umożliwia podziwianie gry aktorskiej na wysokim poziomie. Na szczególne wyróżnienie zasługują kreacje aktorskie prezentowane przez Wojciecha Rydzio, Cezarego Ilczynę, Katarzynę Kropidłowską oraz Małgorzatę Rydzyńską.

Sztuka, to opowieść o kondycji ludzkiej wraz z jej blaskami i cieniami. Lekka komediowa formuła w moralizatorski sposób ukazuje przykre konsekwencje postępowania powodowanego zazdrością i chęcią zemsty. Pokazuje również, że warto przebaczać i kierować się większym dobrem. Ponad wszystko natomiast, jest to opowiadanie o miłości i różnych jej obliczach. Czy dobro ostatecznie zatriumfuje i jaki będzie finał tej przesiąkniętej zmysłowością historii? - Zobaczcie sami.

Maja Zalewska
Dziennik Teatralny Olsztyn
1 kwietnia 2019
Portrety
Andrzej Majczak

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...