Autorskie słuchowisko na otwarcie nowej siedziby

Cricoteka - Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora

"Lord Kantor" - to tytuł słuchowiska opartego na tekstach Tadeusza Kantora, osadzonego w estetyce gier komputerowych lat 80. XX w. i filmów science fiction. Audycję z udziałem m.in. Jana Peszka nagrywa Radio Kraków z okazji otwarcia nowej siedziby Cricoteki.

Autorskie słuchowisko Mateusza Pakuły zabierze słuchaczy w kosmos, gdzie przebywają pilot statku kosmicznego John 102 (Wiktor Loga-Skarczewski), jego wierny komputer pokładowy Miszel Komodore (w tej roli Jan Peszek), dryfujący obrońca Johna 102 Kosmiczny Karzełek (Zuzanna Skolias) i Lord Kantor - czarny charakter.

Mateusz Pakuła o swojej realizacji mówi, że jest ona "tragikomiczną kreskówką dźwiękową i przygodą w oprawie muzycznej rodem ze starych gier komputerowych". Tekst słuchowiska zawiera odniesienia do ikon popkultury lat 80. i 90. ubiegłego wieku: starych gier komputerowych, czy filmów science fiction, np. "Odysei Kosmicznej 2001".

- Tadeusz Kantor i science fiction czy podróże kosmiczne to tylko pozornie dalekie od siebie światy: tak naprawdę to jest tylko pewna powłoka czy konwencja, której używamy w tym słuchowisku. Natomiast sam tekst i przedstawienie wchodzi, jak sądzę, w dosyć głęboki dialog z myślą i ideami Kantora, przede wszystkim zawartymi w jego pismach, ale też w przedstawieniach i całej twórczości - tłumaczy Pakuła.

Muzykę do słuchowiska Lord Kantor skomponował młody krakowski kompozytor Antonis Skolias, który do jej wykonania zaprosił swego ojca Jorgosa Skoliasa. Oprawę wizualną stworzył Kuba Woynarowski, grafik, rysownik, twórca eksperymentalnych komiksów. Stanowi ona próbę połączenia estetyki dwóch oddalonych od siebie utworów z lat 70-tych: spektaklu "Umarła klasa" (1975) Tadeusza Kantora i gry komputerowej "Space Invaders" (1978) Tomohiro Nishikado.

Jak podkreślił prezes Radia Kraków Marcin Pulit, "Lord Kantor" jest kolejnym projektem artystycznym rozgłośni, który nie tylko wychodzi poza ramy tradycyjnie rozumianego słuchowiska, ale też podobnie jak wcześniejsze słuchowiska - "Dumanowski" czy "Nietoty" Jana Klaty - tworzą nową jakość.

- Każdą naszą produkcją staramy się udowadniać, że formuła słuchowiska może być nowoczesna, atrakcyjna dla słuchaczy i pociągająca dla najwybitniejszych współczesnych twórców - zaznaczył.

Przedpremierowe odsłuchanie "Lorda Kantora" towarzyszyć będzie otwarciu nowej siedziby Cricoteki, czyli Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora w Krakowie, które nastąpi 12 września.

Nowa siedziba instytucji zbudowana została na terenie zabytkowej Elektrowni Podgórskiej przy ul. Nadwiślańskiej, w prawobrzeżnej części Krakowa. Wielofunkcyjny obiekt powstał z połączenia zabytkowych zabudowań dawnej elektrowni i nowoczesnego, wysokiego na ponad 20 metrów budynku -galerii nad elektrownią. Spodnia powierzchnia galerii została wyłożona lustrzaną taflą, która odbija dachy stojących pod nią budynków elektrowni oraz plac widowiskowy wokół nich.

Cricoteka została założona w Krakowie w 1980 roku z inicjatywy samego Tadeusza Kantora jako "żywe archiwum" Teatru Cricot 2. Zgodnie z wolą artysty, Cricoteka od początku pełniła równolegle funkcje muzeum, archiwum, galerii i ośrodka badań, gromadziła unikalne materiały dokumentujące działalność teatru i jego założyciela.

(-)
(PAP)
1 września 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...