Awiszaj Hadari. W pieśni nad pieśniami

"Arka 2009. Inspiracje" w ośrodku "Rozdroża"

Biblia i codzienność naszego życia - to temat spektaklu "Arka 2009. Inspiracje", jaki w ośrodku "Rozdroża" przedstawi Awiszaj Hadari.

Przed trzema laty to właśnie Awiszaj Hadari, młody izraelski artysta, wykonał w Lublinie multimedialną makietę, kopię obrazu "Pożar miasta Lublina w 1719 roku" dla wyposażenia trasy podziemnej pod Starym Miastem w Lublinie. Do Polski Awiszaj Hadari trafił zafascynowany Tadeuszem Kantorem i teatrem Cricot 2. Studiował reżyserię w Krakowie, dokonał nowego przekładu "Dybuka" Szymona An-skiego, podejmował sam próby reżyserii różnych form teatralnych. Na temat "Dybuka" prowadził też liczne wykłady i warsztaty.

Teraz w Towarzystwie Kultury Żydowskiej Beit Warszawa, w kooperacji z instytucjami z Warszawy, Lublina, Wrocławia i Częstochowy, Hadari prowadził zajęcia z dziećmi i młodzieżą nad spektaklem teatralnym opartym na Biblii i tematach biblijnych. Łączył rozmaite dziedziny sztuki: teatr, taniec, śpiew, malarstwo oraz wideoart.

W Lublinie przedsięwzięcie "Arka 2009. Inspiracje" współorganizował Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża". Dlatego po prapremierze projektu 3 września w Warszawie podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera", zobaczymy efekty pracy Hadariego na pokazie w Lublinie, 4 września o godz. 19 w "Rozdrożach" przy Krakowskim Przedmieściu 39.

- To projekt edukacyjno-artystyczny popularyzujący kulturę żydowską. Uczestnicy warsztatów teatralnych prowadzonych początkowo przez Tanję Segal, a następnie przeze mnie, przez kilka miesięcy przygotowywali spektakl. W Lublinie przedmiotem ich rozważań były wątki "Pieśni nad Pieśniami". Świat biblijnych opowieści wzbogacony został o własne przeżycia i sny uczestników warsztatów. W ten sposób powstały historie piękne, o lirycznej nucie, w których m.in. zakochana lunatyczka tęskni za swoim umiłowanym - podkreśla Awiszaj Hadari.

Grzegorz Józefczuk
Gazeta Wyborcza Lublin
2 września 2009
Portrety
Irena Bołtuć

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia