Bajki dla dzieci i dorosłych

"Bajkowa Niedziela" - Sopocka Scena Off de Bicz

6 listopada Sopocka Scena Off de Bicz zaprasza dzieci i dorosłych na dwa spektakle w ramach cyklu "Bajkowa Niedziela". Najmłodszych widzów Scena zaprasza na spektakl lalkowy "O Jasiu, co po świecie wędrował" (na zdjęciu) według polskiej baśni ludowej w wykonaniu rodzinnego teatru Stacja Szamocin (godz. 13.00). Widzów pełnoletnich czeka popremierowe wystawienie tanecznej bajki dla dorosłych "Życie seksualne Królewny" w wykonaniu Marii Miotk (godz. 19.00)

Spektakl Teatru Stacja Szamocin opowiada o Jasiu, dzielnym rycerzu, który wyrusza w świat w poszukiwaniu przygód. Dowiaduje się o groźnym smoku i czarodzieju, którzy mają zwyczaj porywania królewien. Nasz bohater obiecuje uwolnić je. Po drodze dowiaduje się także, co trzeba uczynić, by czarodziejska jabłoń znowu rodziła złote jabłka a zaklęta studnia odzyskała życiodajną wodę. Pokonuje smoka i czarodzieja oraz uwalnia królewny. Jedna z nich wychodzi za Jasia za mąż. I wszyscy, jak to w baśniach bywa, żyją długo, długo i szczęśliwie.

W spektaklu użyte są proste wyraziste płócienne lalki i dekoracja, wykonana w pastelowych kolorach. Mała forma sceniczna pomaga aktorom skupić widzów na wartkiej akcji i pełnych humoru scenkach. W adaptacji realizatorzy zachowali specyficzny język baśni ludowej i narrację, która pozwala poznać piękno języka polskiego.

W części edukacyjnej dzieci wcielają się w role bohaterów, uczą się prostej animacji lalkami oraz piosenki.

Taneczna niedziela dla dorosłych

Czy możliwa jest realizacja dwóch osobnych dzieł, złożonych z identycznych składników? Z różną intencją, przesłaniem i dla różnej grupy odbiorców? Przekraczanie granic rodzajowych, technicznych i stylistycznych, wyzwalanie się z przypisanych tradycją środków wyrazu, interdyscyplinarność sztuk, psychodynamika procesu tworzenia - to główne elementy performatywno-wizualnych spektakli Marii Miotk.

"Życie seksualne królewny" to ciąg dalszy opowieści (cz.I "Królewna Sroka i świetlista kula"), który ma na celu zachęcić dorosłego widza do refleksji, pozostając jednak w konwencji bajkowej. Maria Miotk poszukuje swoistego eksperymentu ruchowego. Spektakl zostaje tu połączony z konwencją filmów przyrodniczych, brak w nim rekwizytów, tancerka działa w czystej przestrzeni, do momentu pojawienia się pufa (sic!). Absorpcja ruchu spowodowana obecnością pufa stanowi odzwierciedlenie zawiłości życia i bajkowej miłości.

(-)
Materiały Teatru
2 listopada 2011

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia