Beata Będkowska: Na styku nieba i ziemi

"Na styku nieba i ziemi" (wernisaż) - Beata Będkowska - Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprasza na wernisaż malarstwa Beaty Będkowskiej Na styku nieba i ziemi, który odbędzie się w piątek 26 maja 2023 o godz.18.00 w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25.

Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom obroniła w 2000), beneficjentka stypendiów École des Beaux Arts w Tuluzie (1998) i Escuela Superior de Diseño Gráfico „Elisava" w Barcelonie (1999-2000), stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2020). Swoje prace prezentowała na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą (np. „Human Rights" we włoskim Lecce) oraz indywidualnych, m.in. w Pałacu Sztuki w Krakowie, BWA w Sandomierzu, Sieradzu, Olkuszu, Miejskiej Galerii Sztuki MM w Chorzowie, Galerii na Tehlovej w Zwoleniu (Słowacja), Blaue Fabrik w Dreźnie (Niemcy).

W Galerii Ateneum obrazy Beaty Będkowskiej oglądaliśmy po raz pierwszy w 2014; zaprezentowała wówczas cykl „Rozmowa". Dziewięć lat później artystka zaprasza nas w świat pejzaży, o których sama pisze:

"Inspiracją do powstania prac, będących rozwinięciem wcześniejszego cyklu „Horyzonty", był temat zatrzymania się i kontemplacji natury poprzez zapis chwili. Proste czynności, tak obce nam w obecnych czasach popkultury i ekologicznej ignorancji, zepchnięte na margines codzienności. Tymczasem zapatrzenie w krajobraz może stanowić drogę do nowego świata.

Horyzont, powstały w wyniku przecięcia sfery niebieskiej na dwie części, wyznacza granicę między przestrzenią widoczną a tym, co zasłonięte, ukryte przez ziemię. Pozostawia miejsce, które możemy wypełnić emocjami i wyobraźnią.

Gdzie leży granica między tym, co widziane a wyobrażone? Realistyczne a abstrakcyjne? Obiektywne a subiektywne? Między logiką a potrzebą ekspresji? Równoległe rzeczywistości... Linia horyzontu wyznacza umowną granicę w naszej wyobraźni. W tę przestrzeń zanurzony jest człowiek, który zawsze był w polu mojego zainteresowania; jego emocje, kondycja, wyobcowanie.

Pejzaż stanowi jedynie punkt wyjścia, pretekst do subiektywnej interpretacji. Najważniejsze są tu dla mnie wrażeniowość, kolor, światło".

Renata Chudecka
Śląski Teatr Ateneum
24 maja 2023

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...