Benefis Wiktora Skowrońskiego

Wiktor Skowroński

Na zakończenie sezonu teatranego w BOK mam zaszczyt zapowiedzić uroczystość czterdziestolecia artystycznej pracy najstarszego niezawodowego aktora w Warszawie, wielkiego pasjonata - Wiktora Skowrońskiego.

Pan Wiktor, dla zaprzyjaźnionych po prostu Witek, w aktualnym sezonie obchodzi jubileusz czterdziestolecia artystycznej pracy. Przed czterdziestoma laty najstarszy niezawodowy aktor Warszawy debiutował w spektaklu Konrad Wallenrod Adama Mickiewicza w reżyserii Haliny Jabłonowskiej. Miało to miejsce dokładnie 4 maja 1967 roku w Teatrze Etiuda przy Domu Kultury na Targówku, gdzie obecnie mieści się Teatr Rampa. 

Na tę wyjątkową okazję Pan Wiktor wraz z reżyserem Tomaszem Służewskim przygotował sztukę Ja, Feuerbach Tankreda Dorsta. Opowieść o losie starego aktora - jego ciężkiej pracy, niepewności i zagubieniu w chorobie z którą mimo wszelkich trudności postanowił walczyć. 

Obsada: Wiktor Skowroński, Mariusz Abramowicz. 

17 czerwca godz. 18:00 wstęp wolny za zaproszeniami dostępnymi w sekretariacie BOK 

Pan Wiktor Skowroński jest najstarszym aktorem-amatorem, występującym nieprzerwanie na scenach warszawskich teatrów od 1967 roku. W latach 1967 - 1969 związany był z Teatrem Etiuda, do roku 1971 z Teatrem Rekonesans (obecnie Ochoty). W latach 1971-72 był aktorem Teatru Ateneum - Scena 61, w 1973 przeszedł do zespołu Teatru Arboretum (Prochownia), a w latach 1974-75 działł w Teatrze Stodoła. Od roku 1975, przez dziesięć lat, związany był z Zespołem Estradowym SDK WSM, a od roku 1987 z Teatrem Parabuch. W tym czasie okazjonalnie występował w Teatrze Paradox oraz Scenie 07. Od 2005 roku występuje również w spektaklach Teatru 13. 

W swojej bogatej aktorskiej karierze Wiktor Skowroński zagrał ponad 50 ról teatralnych, jest też dwukrotnym laureatem Srebrnej Odznaki Recytatora z lat 1972 i 1974.

(-)
Materiały Teatru
12 czerwca 2007

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia