Bestie z prehistorycznych czasów

14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta

W czwartek startuje XIV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta

Jak co roku przyjechali do Gdańska mimowie, szczudlarze, akrobaci, artyści ulicy. Zapłoną ognie. Będą spektakle, parady, koncerty. W czwartek startuje XIV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta. Festiwal już po raz drugi zawędrował na Stare Przedmieście w Gdańsku.

- Podczas zeszłorocznej Fety okazało się, że wielu gdańszczan nie tylko po raz pierwszy trafiło do tej malowniczej części miasta, ale i że prawie nikt nie zna jej barwnej historii - opowiada Elwira Twardowska, szefowa Fety. - Dlatego też postanowiliśmy widzom przybliżyć legendy i historie gdańskie.

Teatry ze świata (Izralea, Indonezji, Rosji, Hiszpanii, Norwegii itd.) przywiozą swoje opowieści, którymi będą nas raczyć przez cztery festiwalowe dni i noce. Pojawi się mityczna Pandora, prehistoryczne smoki, napoleońscy żołnierze i historia o mongolskich rodach. Razem z Cirka Teater zjawi się wędrowny cyrk i duma dyrektora Moldona Musika Mobile - gigantyczna pozytywka na kółkach, która wjedzie w sam środek spokojnego koncertu orkiestry...

W czwartek czeka nas "Mura" spektakl wyjątkowy , przygotowany przez międzynarodową grupę berlińskiego teatru Grotest Maru. Główna bohaterka, kobieta pielgrzymująca do katedry w Santiago de Compostela, na szlaku odkrywa prawdziwe i legendarne historie związane z Gdańskiem. W przedstawieniu, oprócz zespołu teatru Grotest Maru, weźmie udział blisko 100 wykonawców z Gdańska. Publiczność wraz z główną bohaterką przewędruje od przystani kajakowej Żabi Kruk aż do reduty Wilk.

W piątek duńska grupa Dansk Rakkerpak pokaże "La Fontaine", komedię o żądzy władzy, szaleństwie, miłości i polskiej harówce. Zjawią się zarozumiały burmistrz, niepoczytalny ludojad, ubogi artysta, ogłupiali policjanci, niezdarni robotnicy (a w tym złota rączka Piotr) oraz studentka Natasza, na którą nie tylko ludojad ma ochotę... Oto niektóre z elementów przedstawienia, które opowiada o tym, jak burmistrz zabiera się za renowację miejskiej fontanny, by stała się pomnikiem jego samego. Najlepiej by zrobiono to jak najszybciej i jak najmniejszym kosztem oraz bez angażowania drogiej duńskiej siły roboczej...

Gdańsk, 15-18 lipca, Stare Przedmieście, plac Wałowy i bastiony, wstęp na większość spektakli wolny.

Czwartek, 15 lipca

- godz. 17 - inaguracja, wystawa Foto Feta, Muzeum Narodowe, ul. Toruńska 1,
Cabinet Fatalia (Niemcy), Mała Zbrojownia, Czesław Fankidejski (Polska) "Merki" instalacja , pl. Wałowy,
- godz. 18 - Cirka Teater (Norwegia) "Musika mobile", bastion św. Gertrudy
- godz. 19.30 - Adam Walny "Dziadek", boisko przy ul. Dolna Brama,
- godz. 20.30 - Grotest Maru Niemcy "Mura", Żabi Kruk
- godz. 22.30 - Theater śol (Belgia) "Tarts", bastion św. Gertrudy,
- godz. 22.30 - Uranopolis (Rosja) "W gąszczu", boisko CKU

Grażyna Antoniewicz
POLSKA Dziennik Bałtycki
17 lipca 2010

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...