Biogramy

"Pięciu Nieudanych" - reż. Honorata Mierzejewska-Mikosza - Teatr Lalki i Aktora „Kubuś" w Kielcach

Przedstawienie wyreżyserowała Honorata Mierzejewska- Mikosza, która wspólnie z Anną Andraką, autorką tekstu, stworzyła też jego scenariusz. Za scenografię odpowiada Mária Bačová, za muzykę - Anna Stela, a ruch sceniczny - Tomasz Graczyk.

BIOGRAMY
twórców spektaklu „Pięciu Nieudanych"

ANNA ANDRAKA
Urodzona w 1984 roku w Białymstoku, absolwentka politologii na Collegium Civitas w Warszawie. Copywriterka, autorka, zawodowo związana z reklamą, mediami i teatrem. W zakresie promocji i PR pracowała dla agencji reklamowych, czołowych polskich i międzynarodowych marek, a także dla wielu organizacji, instytucji i przedsięwzięć z obszaru kultury. Finalistka konkursu dramaturgicznego „Demokracja nie tylko dla dorosłych", w którym wyróżniono jej sztukę „Wolf". Autorka tekstów do spektakli dla dzieci „Straszka pospolita" Grupy Coincidentia oraz „Dwie wyspy" w reżyserii Darii Kopiec (Teatr Lalki i Aktora „Kubuś" w Kielcach). Spoty filmowe i kampanie społeczne, które współtworzyła, były kilkukrotnie nagradzane przez prestiżowy Klub Twórców Reklamy. Stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku 2018.

HONORATA MIERZEJEWSKA - MIKOSZA
Urodzona w 1981 r. Jest jedną z założycielek Stowarzyszenia Artystycznego Teatr Poddańczy. Interesuje się teatrem inicjacyjnym. Jako jedna z pierwszych tworzyła w Polsce spektakle dla najnajmłodszych („W szufladzie", „Od ucha do ucha", „Pokolorowanki"). Pomysłodawczyni i współorganizatorka Kulturalnej Akademii Bobasa w Białymstoku - imprezy skierowanej do rodziców z dziećmi w wieku 0-3 lata, ukazującej możliwości uczestnictwa w kulturze niemowlaków. Organizator i opiekun merytoryczny wydarzeń społeczno - kulturalnych w Katowicach „Miasto bez ogródek". W roku 2016/2017 brała udział w programie badawczym Archiwum Dormana organizowanym przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Lauretka wielu nagród. Od 2009 roku aktorka Olsztyńskiego Teatru Lalek w Olsztynie.

MÁRIA BAČOVÁ
Scenografka pochodząca ze Słowacji. Ukończyła studia Scenografie i konstrukcje dla lalek na Akademii Sztuk muzycznych i scenicznych (The Akademy of muzik and performing arts) w Bratysławie (2018). Już podczas studiów współpracowała przy różnych profesjonalnych lub amatorskich przedstawieniach teatralnych. Jest częścią grupy teatralnej Divadlo Veteš, w ramach której wykonała dwie produkcje w profesjonalnych teatrach lalkowych na Słowacji. Współpracuje z Centrom detskej literatúry, čítania a SK IBBY, w ramach którego stworzyła interaktywną wystawę. Współpracowała z Teatrami Lalka i Guliwer w Warszawie. Oprócz scenografii poświęca niewiele uwagi grafice, podróżom i czytaniu książek.

ANNA STELA
Aktorka, kompozytorka. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie im. L. Solskiego. Jako aktorka i autorka muzyki teatralnej współpracowała z licznymi teatrami w Polsce. Dwukrotna Stypendystka Miasta Krakowa (2009, 2011). W 2015 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury „Młoda Polska". Laureatka m.in. Międzynarodowego Festiwalu Wokalnego Szkół Teatralnych w Petersburgu (2008), XVII Festiwalu Rzeczywistość Przedstawiona w Zabrzu (2017) – za muzykę do spektaklu „Ku Klux Klan - Tu mieszka miłość" w reż. Macieja Podstawnego; XXVIII Opolskiego Festiwalu Teatru Lalek (2017) za rolę Kławdii Chauchat w spektaklu „Czarodziejska Góra" w reż. Hendrika Mannesa; Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka" w Łomży za muzykę do spektaklu „Tutli Putli - kto jest dziki?" w reż. Magdaleny Miklasz (2018), XIII Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu za rolę Zosi w spektaklu „Ferdydurke" w reż. Magdaleny Miklasz (2018).

TOMASZ GRACZYK
Ur. w 1980 r. Aktor, tancerz, choreograf, pedagog, doktor w dziedzinie sztuk teatralnych. Prowadzi zajęcia ze Świadomości Ciała w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Współpracuje ze Studio Działań Kreatywnych DanceOffnia oraz z Operą i Filharmonią Podlaską - Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku.

JUSTYNA CZARNOTA
Pedagog teatru, pasjonatka teatru dla dzieci i młodzieży. Od 2010 roku współpracuje z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, gdzie obecnie kieruje Działem Pedagogiki Teatru. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Realizuje autorskie projekty z zakresu edukacji oraz upowszechniania kultury.

Jolanta Świstak
Materiał Teatru
10 maja 2019

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia