Bocelli, Scholz i Plisiecka w sierpniu

wakacyjna ramówka TVP kultura

Koncert Andrei Bocellego, balet "Wielka Msza" znakomitego choreografa Uwe Scholza, film o legendarnej tancerce Mai Plisieckiej oraz "Niedziela z twórczością Jerzego Wasowskiego" - to niektóre pozycje wakacyjnej ramówki.

2 sierpnia

Emisja 12.15

Piątek z operą - Andrea Bocelli - koncert w Central Parku, 2011

Koncert Andrei Bocellego w Central Parku w Nowym Jorku z nowojorską orkiestrą symfoniczną. Jako specjalni goście wybitnego włoskiego tenora wystąpili: Celine Dion, Tony Bennett i Bryan Terfel. Nowojorskimi filharmoniami dyrygował Alan Gilbert.

Koncert odbył się 2 grudnia 2011 roku. W zimny i mokry wieczór włoski tenor zachwycił licznie zgromadzoną publiczność i spełnił swoje marzenie o występie w nowojorskim Central Parku. Poszedł tym samym w ślady innych wybitnych tenorów - Luciano Pavarottiego i Placido Domingo, którzy również dawali świetne występy w tym miejscu. Wejście na występ Bocellego było darmowe, podobnie jak na wcześniejsze koncerty z serii "Great Performances", które gościły m.in. Barbarę Streisand, Dianę Ross czy Boba Marleya.

Włoskiego tenora poprzedzali więc zarówno wybitni śpiewacy operowi, jak i uznane gwiazdy muzyki rozrywkowej. Andrea Bocelli urodził się 22 września 1958 roku w Toskanii, w wieku 12 lat stracił wzrok. Ukończył studia prawnicze w Pizie, jednak jego największą od zawsze był śpiew. Sprzedał ponad 70 mln albumów, najwięcej spośród wszystkich gwiazd muzyki klasycznej. Inni wybitni artyści operowi niekiedy podchodzą do jego osiągnięć lekceważąco, twierdząc, że w rzeczywistości ma słabe umiejętności techniczne i de facto jest przedstawicielem muzyki pop, a wspaniałe sukcesy zawdzięcza dobremu marketingowi.

Podczas koncertu w Central Parku artysta zaśpiewał wiele znanych, światowych przebojów i arii operowych: "La donna e mobile", "I pescatori di perle" (Duet), "E lucevan le Stelle" i "Te deum" (Tosca), "O soave fanciulla" (La Boheme), "Brindisi", "Funiculi funicular", "O sole Mio", "Volare", "New York, New York", "Amazing grace", "Time to say Goodbye", "Nessun Dorma", "La forza del destino" (Ouverture), "Candide" (Ouverture).

9 sierpnia

Emisja 12.15

Piątek z baletem - Wielka Msza - układ choreograficzny Uwe Scholza do muzyki W.A. Mozarta, 2005

Uwe Scholz ukończył słynną Szkołę Johna Cranki w Stuttgarcie i był solistą baletu w tym mieście. Talent choreograficzny odkryła w nim dyrektorka zespołu Marcia Haydee. Tak zaczęła się jego oszałamiająca kariera. W 1985 roku mając zaledwie 27 lat objął jako dyrektor i naczelny choreograf zespół baletowy Opery w Zurychu. Tam powstała jedna z jego najsłynniejszych realizacji: "Stworzenia Świata" do muzyki Josepha Haydna, balety inspirowane utworami Schumana, Rachmaninowa, Chaveza, Poulenca i Strawińskiego. Kierował również Baletem Lipskim tworząc z niego zespół światowej klasy. Ogromnie wymagający wobec siebie, wiecznie niespełniony, bo uważał, że jego choreografia nigdy nie będzie w stanie oddać do końca wielkości muzyki. Organizm nadwrażliwego i niezwykle muzykalnego artysty, spalającego się podczas procesu twórczego, nie wytrzymał ciągłego napięcia i Scholz zmarł młodo, nie doczekawszy 46. urodzin.

Msza c-moll KV 427, nazywana Wielką, należy do najsławniejszych dzieł muzyki sakralnej. Mszę kompozytor pisał w latach 1782/1783, wypełniając złożone ślubowanie, że jeśli Konstancja Weber zostanie jego żoną, skomponuje mszę. Konstancja była także pierwszą wykonawczynią partii głosowych, które były komponowane do możliwości jej głosu. Nie udało mu się jednak nigdy ukończyć dzieła.

16 sierpnia

Emisja 12.15

Piątek z baletem - Maja Plisiecka - bogini tańca, reż. Wolf Seesemann, 2012

Film zawierający fragmenty najlepszych występów rosyjskiej baleriny i choreografki Mai Plisieckiej. Jest jedną z największych osobowości baletowych XX wieku, łączącą talent taneczny i aktorski.

Maja Plisiecka urodziła się 20 listopada 1925 roku w Moskwie i jest jedną z najbardziej znanych rosyjskich tancerek i choreografek. Wychowywała się bez rodziców - ojciec został rozstrzelany, matka zesłana. Mimo to jako 9-letnia dziewczynka rozpoczęła naukę w Moskiewskiej Szkole Baletowej (uczęszczała do niej w latach 1932 - 1943). W wieku 11 lat zadebiutowała na scenie Teatru Bolszoj w Moskwie w "Śpiącej Królewnie". W 1943 roku weszła w skład zespołu Teatru Bolszoj, a w 1945 została solistką. Bardzo szybko zyskała sławę i uznanie wśród miłośników baletu - bilety na spektakle z jej udziałem rozchodziły się na pniu. Była również z dumą prezentowana zagranicznym gościom, lecz sama nie dostawała zgody na wyjazdy z kraju. Sytuacja zmieniła się w 1959 roku, gdy wyjechała na tournée do USA i Kanady - od tego czasu brała udział w światowych objazdach teatru. Trzy lata później została primabaleriną. W 1972 roku zadebiutowała jako choreografka. Od 1983 do 1984 była dyrektorem baletu Opery Rzymskiej, a w latach 1987-1990 dyrektorem artystycznym Ballet del Teatro Lírico Nacional de Madrid.

Została uhonorowana wieloma odznaczeniami w swoim kraju i za granicą (w 2008 roku otrzymała od polskiego ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"), jej kreacje w najważniejszych baletach wciąż pozostają ideałem, na którym wzorują się baleriny. Stworzyła wielkie kreacje w repertuarze klasycznym oraz w baletach rosyjskich, m.in. w "Romeo i Julii" Siergieja Prokofjewa, "Fontannie Bakczyseraju" Borisa Asafiewa i" Spartakusie" Arama Chaczaturiana. W 1995 wydała autobiografię "Ja, Maja Plisiecka".

17 sierpnia

Emisja 16.55 i 21.00

Solidarity of Arts w TVP Kultura

Wielkie święto kultury wysokiej na Pomorzu. Najwybitniejsi polscy i zagraniczni twórcy przybywają do Gdańska by wspólnie realizować oryginalne projekty najwyższej artystycznej próby. W tym roku festiwal rozpoczyna się 17 sierpnia widowiskiem z serii "+", którego gospodarzem będzie wybitny amerykański dyrygent i wokalista Bobby McFerrin. Transmisja koncertu i relacje z tego dnia w TVP Kultura.

Emisja 17.35

Edith Piaf - Niczego nie żałuję, reż. Olivier Dahan, 2007

Pełna rozmachu francuska produkcja, opowiadająca historię życia Édith Piaf, której dodatkowym atutem jest ścieżka dźwiękowa zawierająca oryginalne nagrania francuskiej pieśniarki.

Édith Giovanni Gassion, bo takie było jej prawdziwe nazwisko, porzucona została przez matkę i wychowana w nędzy przez ojca, który jako człowiek-guma pokazywał na ulicy swoje sztuczki oraz babkę prowadzącą dom publiczny. Swoją karierę piosenkarki rozpoczynała na ulicy, wśród kloszardów, oddając zarobione ulicznymi występami pieniądze alfonsowi. Jako dziecko straciła wzrok i jak twierdziła, odzyskała go, prosząc o opiekę św. Teresę. Kilka lat później świat zachwyci się tą niepozorną i ekspresyjną artystką w czarnej sukience i jej wspaniałym głosem. Jednak oszałamiająca kariera nie przyniosła jej szczęścia w życiu prywatnym. Uzależniona od alkoholu i morfiny zmarła na raka w 1963 roku.

Oscar 2008 i Złoty Glob dla Marion Cotillard, która w roli Edith Piaf stworzyła niezapomnianą kreację. Ponadto pięć nagród BAFTA, pięć Cezarów oraz wiele innych nagród branżowych.

Emisja 12.25

23 sierpnia

Piątek z baletem - Jerome Robbins

Nowa adaptacja baletu "NY Export: Opus Jazz" Jerome'a Robbinsa w wykonaniu zespołu tanecznego złożonego z członków New York City Ballet. Jerome Robbins (1918-1998) był słynnym choreografem i reżyserem, pracował przy wielu słynnych musicalach, w tym przy kultowym "West Side Story" z 1961 roku. "NY Export: Opus Jazz" stworzył w roku 1958, jego premiera odbyła się 8 czerwca tego roku na Festiwalu Dwóch Światów w Spoleto. Tancerze baletu nowojorskiego przygotowali nową adaptację tego dzieła, która w 2010 zdobyła nagrodę publiczności na South by Southwest Film Festival.

24 sierpnia

Emisja od godz. 17.15

Niedziela z twórczością Jerzego Wasowskiego

Do dziś pozostaje mistrzem stylu i klasy w polskiej muzyce. Wspólnie z Jeremim Przyborą stworzył niezapomniany Kabaret Starszych Panów, który odkrywają kolejne pokolenia. W TVP Kultura specjalna Niedziela z... twórczością Jerzego Wasowskiego.

Specjalna niedziela poświęcona twórczości Jerzego Wasowskiego, autora około 700 piosenek, 150 ilustracji muzycznych do słuchowisk radiowych, widowisk telewizyjnych, filmów oraz sztuk teatralnych. Śpiewali piosenki do jego muzyki aktorzy i piosenkarze, grali jazzmani i filharmonicy. W 2013 roku mija setna rocznica urodzin Jerzego Wasowskiego.

Prowadząca program Marta Perchuć-Burzyńska będzie gościć: syna Jerzego Wasowskiego, Grzegorza, zaprzyjaźnione z kompozytorem, aktorkę Eugenię Herman i Marię Zamoyską, aktorów którzy przez lata współpracowali przy tworzeniu Kabaretów Starszych Panów: Barbarę Kraftównę i Wiesława Gołasa. Porozmawiamy z nimi o wielowymiarowości Wasowskiego jako człowieka, twórcy i reżysera Kabaretu Starszych Panów. W drugim studio gośćmi będą: Anna Maria Jopek, Ewa Konstancja Bułhak, Bogdan Hołownia, Krzysztof Herdzin oraz Grzegorz Turnau, z którymi porozmawiamy o muzyce tworzonej prze Jerzego Wasowskiego i reinterpretowanej często przez naszych gości.

W ramach pasma wyemitujemy także o godz. 17.55 oraz 19.50 widowisko "Zawsze gorzej może być" z 34. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, w którym piosenki Jerzego Wasowskiego zaśpiewają m.in. Iga Cembrzyńska, Stanisława Celińska, Anna Chodakowska, Beata Fudalej, Maja Kleszcz, Iwona Konieczkowska, Barbara Krafftówna, Kinga Preis, Krystyna Tkacz, Magdalena Śniadecka.

30 sierpnia

Emisja 12.15

Piątek z operą - Cyganeria, reż. Brian Large, 2012

"Cyganeria" Giacomo Pucciniego, wersja zarejestrowana na festiwalu w Salzburgu w 2012 roku. Operę tę wybitny włoski kompozytor stworzył w 1896 roku do libretta Luigi Illicy i Giuseppe Giacosy, akcja rozgrywa się w Paryżu ok. 1830 roku. Bohaterami opery w czterech aktach są młodzi przedstawiciele bohemy paryskiej, intelektualiści prowadzący ubogi żywot bez zamartwiania się o przyszłość. Każdy fragment stanowi całość samą w sobie i kontrastuje z pozostałymi. Muzyka, w której zwraca uwagę zwłaszcza urozmaicona rytmika oraz barwność instrumentacji, oddaje różnorodność nastrojów powieści, przechodzących bezpośrednio od beztroskiej radości i szampańskiego humoru do przejmującego tragizmu.

(-)
Materiał TVP Kultura
8 lipca 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia