Bogate życie Joanny Wnuk-Nazarowej

„Pod presją dźwięku i słowa" - reż. Violetta Rotter-Kozera - Telewizja Polska i Polskie Wydawnictwo Muzyczne

W niedzielę, 30 stycznia o godz. 12:50 TVP Kultura zaprasza na premierę filmu dokumentalnego w reżyserii Violetty Rotter-Kozery „Pod presją dźwięku i słowa". Koprodukcja Telewizji Polskiej i Polskiego Wydawnictwa Muzycznego przybliży bogate życie Joanny Wnuk-Nazarowej – dyrygentki, kompozytorki, kobiety w pełni oddanej kulturze.

Joanna Wnuk-Nazarowa należy do grona najwybitniejszych twórców i animatorów polskiej kultury muzycznej. Kompozytorka, dyrygentka, pedagog, w latach 1997-1999 była ministrem kultury i sztuki, od 2000 do 2018 roku pełniła funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Punktem wyjścia dla filmu „Pod presją dźwięku i słowa" – opowieści obejmującej najważniejsze wydarzenia z życia zawodowego, artystycznego i prywatnego artystki – są przygotowania do premiery jej najnowszego dzieła – opery „Wanda", której światowa prapremiera odbyła się 10 września 2021 roku na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu.

W filmie zostały wykorzystane liczne, unikatowe materiały archiwalne dokumentujące dzieje polskiej kultury muzycznej, pochodzące m.in. ze zbiorów Telewizji Polskiej oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Nie zabraknie też opowieści o życiu artystycznym Joanny Wnuk-Nazarowej i trudnych losach jej rodziny, na której swoje piętno odcisnęła II wojna światowa i lata PRL-u. Widzowie poznają również szczegóły przyjaźni artystki z Maestro Krzysztofem Pendereckim.

Twórcy filmu odwiedzili najważniejsze miasta w życiu artystki, m.in.: Gdynię – miejsce jej urodzenia z budzącym wspomnienia „Darem Młodzieży"; Sopot i jej rodzinny dom, którego gościem bywał Zbigniew Herbert; Kraków, w którym studiowała i uczyła na Akademii Muzycznej, prowadziła Filharmonię Krakowską i pracowała w Teatrze Ludowym i Teatrze Starym; Warszawę, gdzie pracowała jako minister kultury i sztuki oraz uczestniczyła w najważniejszych muzycznych wydarzeniach jako dyrygentka i publicystka, a także Katowice – miejsce aktywności Joanny Wnuk-Nazarowej na stanowisku dyrektora Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Biografia: Joanna Wnuk-Nazarowa – ur. 28 maja 1949 roku w Gdyni. Dyrygenturę i kompozycję studiowała w klasie Maestro Krzysztofa Pendereckiego w Akademii Muzycznej w Krakowie. Studia uzupełniała na mistrzowskich kursach dyrygentury u Hansa Swarowsky'ego w Austrii. Praktykę operową odbyła w Operze Śląskiej w Bytomiu. Jest autorką muzyki do spektakli teatralnych oraz telewizyjnych, w tym licznych przedstawień w reżyserii Kazimierza Kutza.

W roku 1991 objęła stanowisko dyrektora naczelnego Filharmonii Krakowskiej, zajmując się m.in. odbudową gmachu po pożarze z 11 grudnia 1991 roku. Instytucją tą kierowała do roku 1997. W latach 1997-1999 była ministrem kultury i sztuki. Od 2000 do 2018 roku pełniła funkcję dyrektora naczelnego i programowego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Była pomysłodawczynią wielu projektów muzycznych orkiestry, m.in.: „Maratonu twórczości Góreckiego", „Pociągu do muzyki Kilara", „Muzycznych Podróży Morskich", „Dnia Kilara", „Nocy Kilara", „Festiwalu Górecki–Penderecki" oraz biennale Festiwal Prawykonań – Polska Muzyka Najnowsza. Joanna Wnuk-Nazarowa przyczyniła się do wybudowania nowej siedziby orkiestry. Uroczyste otwarcie nowego gmachu miało miejsce w 2014 roku i zostało uznane za Wydarzenie Roku przez kapitułę nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2015.

„Pod presją dźwięku i słowa" – premiera w niedzielę, 30 stycznia o godz. 12:50 w TVP Kultura, a o godz. 13:40 na platformie streamingowej TVP Kultura 2

(-)
Materiał TVP Kultura
28 stycznia 2022
Wątki
FILM

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...