Bogato na festiwalu. Nie tylko spektakle

16. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski

XVI Festiwal Szekspirowski zbliża się już wielkimi krokami - rozpoczęcie już 27 lipca, pierwsze wydarzenie to otwarcie wystawy "Teatr dwóch czasów", prezentującej historię teatru elżbietańskiego w Gdańsku oraz powstawanie budynku jego bezpośredniego spadkobiercy - Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - to już o godz. 12:30 w Zielonej Bramie. Oficjalna uroczysta inauguracja nastąpi wieczorem 27 lipca o godz. 19.00 - festiwal otworzy macedoński spektakl "Hamlet" w reżyserii Dejana Projkovskiego.

Festiwal to nie tylko spektakle ale także bogaty program edukacyjny. Zapraszamy na wykłady Szekspirologów: 30 lipca Prof. Tom Clayton z Uniwersytetu w Minnesocie, USA rozprawi się z tematem „Książę Hamlet, człowiek na wszystkie pory roku podczas zimy swej goryczy”, 31 lipca prof. Jerzy Limon opowie o „Teatrze dwóch czasów” w odniesieniu do budowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, natomiast 1 sierpnia Prof. Jay L. Halio z Uniwersytetu w Delaware, USA poruszy temat „Wybory Hamleta”. Program Letniej Akademii Szekspirowskiej uzupełni seria spotkań po spektaklach z reżyserami i artystami – Massimo Munaro, Dejanem Projkovskim, Marcinem Liberem, Adamem Walnym oraz Larsem Kynde, Konstantinem Bogomolovem, Grzegorzem Wiśniewskim, zespołem Teatru Narodowego „Marin Sorescu” z Krajowej oraz Lukiem Percevalem. W załączeniu przesyłam program Letniej Akademii Szekspirowskiej. 

W Gdańsku pojawiają się już pierwsi artyści - wprost z Festiwalu Szekspirowskiego w czeskiej Ostrawie przyjechali aktorzy brytyjskiej grupy Parrabbola, którzy w ramach projektu unijnego Discovering Theatrelands realizowali tam swoją „Zimową Opowieść” z uczestnikami Polski i Czech. Na terenie gdańskiego Starego Przedmieścia razem z obsadą wyłonioną spośród mieszkańców Trójmiasta artyści stworzą spektakl teatru społecznego, którego cechą jest silne osadzenie w specyfice miejsca, w którym powstaje, co oznacza, że widzowie staną się raczej gośćmi niż tylko obserwatorami.

Sam Festiwal poprzedza rozpoczęta we wtorek 24 lipca Regionalna Akademia Teatru. W ramach tego projektu w trzech pomorskich miejscowościach – Gniewinie, Helu oraz Tczewie – zobaczyć można za darmo „Hamleta” w reżyserii Adama Walnego oraz muzyką Duńczyka Larsa Kynde. Interpretacja najsłynniejszej sztuki Szekspira, w której główne rolę grają lalki, jest przyjazna w odbiorze także dla najmłodszych. Każde z tych wystawień poprzedzają warsztaty dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych prowadzone przez aktorkę Marzenę Nieczuję-Urbańską (Hel, Gniewino) oraz twórcę spektaklu (Tczew). „Hamleta” Walnego zobaczyć będzie można także podczas Festiwalu – 31 lipca (Teatr Wybrzeże – Czarna Sala) oraz 1 sierpnia (Park Kolibki).

Bezpłatne zajęcia teatralne z reżyserem i jego kukiełkami kontynuowane będą zaś od 2 do 4 sierpnia na Dolnym Mieście (Reduta Wilk) w godzinach 9.00-16.00. W ciągu tych trzech dni dodatkowymi atrakcjami staną się warsztaty szczudlarskie oraz cyrkowe – to wszystko odbędzie się w ramach akcji Fabryka Talentów prowadzonej od 2006 roku na Dolnym Mieście przez Fundację Theatrum Gedanense.

23 lipca ruszył punkt informacyjny zlokalizowany przed Teatrem w Oknie (ul. Długa 50/51, Gdańsk), w którym można zdobyć wszystkie potrzebne informacje dotyczące XVI Festiwalu. Wolontariusze pełnią dyżury codziennie w godzinach 10.00 – 18.00.

Znana jest już lista klubów festiwalowych. Należą do nich w tym roku: 24 Dania, Jadalnia pod Zielonym Smokiem, Tekstylia, Cafe Bar Mon Balzac, Pikawa, Flisak ’76, Loft Pub, Cafe Absinthe, Klub Papryka oraz Cafe Szafa. W trzech ostatnich lokalach odbędą się również imprezy festiwalowe z udziałem DJ-ów – BORO (28 lipca, Cafe Absinthe), Transylvania (31 lipca, Klub Papryka) oraz ELF-a (3 sierpnia Cafe Szafa), znanego ze współpracy m.in. z Barrym Ashworthem z Dub Pistols. Szczegółowe informacje dotyczące imprez oraz zniżek w klubach festiwalowych znajdują się na stronie internetowej festiwalu w zakładce „Kluby i imprezy festiwalowe”.

Więcej informacji o Festiwalu jest dostępnych na: www.festiwalszekspirowski.pl. Jesteśmy też na facebooku pod adresem: www.facebook.com/gdansk.shakespeare.festival.

(-)
Materiał Teatru
26 lipca 2012

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia