"Boski Komediant" znów nas poprowadzi

2. Międzynarodowy Festiwal Teatralny BOSKA KOMEDIA

Zajrzymy w zakamarki scenicznego nieba, piekła i tego, co pomiędzy. Wszystko za sprawą 2. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Boska Komedia", od 7 do 14 grudnia w Krakowie.

Tym razem festiwal przybrał formę niemal z poematu Dantego Alighieri, który użyczył swojego tytułu jako nazwy imprezy. Najlepsze spektakle ubiegłego sezonu, wyłonione w głosowaniu 12 krytyków, spotkają się pod szyldem "Inferno". Grzegorz Jarzyna pojawi się z dwiema realizacjami: "Między nami dobrze" Doroty Masłowskiej oraz ze spektaklem "T.E.O.R.E.M.A.T.", który opiera się na twórczości Piera Paola Pasoliniego. 

Krystian Lupa - zdobywca ubiegłorocznej statuetki "Boskiego Komedianta" za teatralną opowieść o Andym Warholu - tym razem pokaże historię innej ikony popkultury, czyli Marilyn Monroe. Spektakl "Persona. Marilyn" jest pierwszą częścią tryptyku, który Krystian Lupa reżyseruje w warszawskim Teatrze Dramatycznym. W drugiej jego odsłonie spotkamy się z Simone Weil, w trzeciej - z Georgijem Gurdżijewem. 

Zobaczymy czeską sztukę Vaska Kani, w której głównym bohaterem jest współzawodnictwo pracy w dobie socustroju, czyli "Brygadę szlifierza Karhana" z łódzkiego Teatru Nowego w reżyserii Remigiusza Brzyka. Zagości w tym roku także Krzysztof Warlikowski ze swoją "(A)pollonią", okrzykniętą wydarzeniem festiwalu w Awinionie. Połączenie tragedii antycznych z reportażami Hanny Krall, a prozy J.M. Coetzee z powieścią Jonathana Littella "Łaskawe" i domieszką w postaci wierszy Marcina Świetlickiego dało niezwykłe rezultaty. 

W "piekielnej" części festiwalu nie zabraknie propozycji krakowskich. Stary Teatr wystawi sztukę Eugène\'a Ionesco "Król umiera, czyli ceremonie" Piotra Cieplaka oraz nową interpretację sienkiewiczowskiej "Trylogii" w reżyserii Jana Klaty. Publiczność może także zobaczyć jedną z tegorocznych propozycji teatru Bagatela, czyli "I będzie wesele...j" Piotra Waligórskiego. W Teatrze im. J. Słowackiego Iwona Kempa pokaże "Rozmowy poufne". 

Najciekawsi reżyserzy młodego pokolenia spotkają się w części "Paradiso". Tu m.in. "Samotność pół bawełnianych" Bernarda-Marie Koltèsa w reżyserii Radosława Rychcika, "Wesele u drobnomieszczan" Giovanny\'ego Castellanosa, "Wertera" Michała Borczucha czy "Pijaków" Franciszka Bohomolca, zrealizowanych przez Barbarę Wysocką. 

Ale to nie wszystko. Spotkanie z wybitnymi twórcami i festiwalowymi gośćmi trzeciej części imprezy "Purgatorio". To cykl dyskusji z różnymi twarzami teatru: reżyserami, aktorami i gośćmi festiwalu. 

- Cieszymy się, bo przygotowujemy "Boską Komedię", mając w pamięci sukces mierzony nie tylko opiniami krytyków, ale przede wszystkim wypełnionymi salami pierwszej edycji imprezy. Ale ważne jest też, że to wydarzenie już wpisało się w kalendarium imprez, a dyrektorzy innych festiwali chcą przyjeżdżać, by oglądać polski teatr. Są już nawet propozycje zorganizowania całych bloków polskich spektakli na imprezach teatralnych w różnych częściach świata - mówi Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny "Boskiej Komedii".

(ŁUG)
Dziennik Polski
27 listopada 2009

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia