"Brygada szlifierza Karhana" na WST

"Brygada szlifierza Karhana" - reż: Remigiusz Brzyk - Teatr Nowy w Łodzi

Na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych "Brygada szlifierza Karhana" z Teatru Nowego w Łodzi, przedstawienie, które nawiązuje do legendarnego, socrealistycznego spektaklu z 1949 roku.

"Brygada szlifierza Karhana" to dramat, który w 1949 roku wystawił zespół Teatru Nowego w Łodzi pod opieką Kazimierza Dejmka. Po 59 latach również w Łodzi tekst wyreżyserował Remigiusz Brzyk.

- Zapowiedź premiery spektaklu w reżyserii Remigiusza Brzyka wywołała w Łodzi ogromne emocje. Dotyczyły one głównie osoby Dejmka. Dzięki niemu sztuka wpisała się do historii teatru - mówi profesor Anna Kuligowska-Korzeniewska, historyk teatru, autorka prac o twórczości Kazimierza Dejmka. - "Brygada szlifierza Karhana" autorstwa Czecha Vaška Kani była sztuką, jakiej oczekiwali socjalistyczni ideolodzy. Pokazuje bohatera w warunkach pracy, portretuje jak poprzez pracę, współzawodnictwo wykuwa się nowy model człowieka - dodaje profesor Anna Kuligowska-Korzeniewska.

W 1949 roku zespół Teatru Nowego chciał sztukę socrealistyczną wystawić w socjalistyczny sposób: kolektywnie, nie wybierać reżysera. Artyści przygotowujący spektakl o robotnikach z fabryki chodzili do łódzkich zakładów, aby podpatrywać pracę i oddać ją jak najbardziej realistycznie. Miał to być początek zmian w systemie pracy w teatrze, kolejne spektakle zamierzano przygotowywać w podobny sposób.

Remigiusz Brzyk nawiązuje do socrealistycznego wystawienia "Brygady...", wprowadza figury aktorów, którzy w nim grali, wyświetla fragmenty kronik filmowych z tego czasu. Profesor Anna Kuligowska-Korzeniewska zachęca do obejrzenia spektaklu: - Początek przedstawienia przypomina kabaret polityczny. Dalej, dzięki konwencji teatru w teatrze, ten socrealistyczny tekst wpisuje się we współczesność: pokazuje stosunki, jakie dziś, w czasach kapitalizmu, panują w pracy: nacisk, żeby każdego dnia dawać z siebie jak najwięcej. Publiczność stawia sobie pytanie: dla jakich celów? Jaka ideologia dziś rządzi ludźmi?

Izabela Szymańska
Gazeta Wyborcza Stołeczna
11 maja 2009

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia