By pięknie mówić po polsku

19. Konkurs Recytatorski dla Polaków z Zagranicy "Kresy"

30 recytatorów z 13 krajów weźmie udział w finale 19. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy", który w dniach 6-11 grudnia odbędzie się w Białymstoku - poinformowali w czwartek organizatorzy na konferencji prasowej w Białymstoku

Konkurs jest jedną z najważniejszych imprez kulturalnych wśród Polonii - powiedział jeden z organizatorów imprezy, wykładowca wydziału lalkarskiego w Białymstoku Akademii Teatralnej w Warszawie, Piotr Damulewicz.

Kwintesencja konkursu, czyli "sztuka pięknego mówienia po polsku", jest ważna, ale "mało medialna" w kraju, bo ten typ działalności artystycznej jest mało popularny - zauważył Damulewicz. Jego zdaniem, ten konkurs to trudne i ważne przedsięwzięcie.

Damulewicz podkreślił, że zainteresowanie konkursem i chęć rywalizacji w recytowaniu poezji wśród młodych Polaków z zagranicy są wciąż żywe i polskie środowiska niejako "wymuszają" na organizatorach - Podlaskim Oddziale Stowarzyszenia Wspólnota Polska - kontynuację konkursu.

Impreza została przed laty zorganizowana dla uczczenia dwusetnej rocznicy urodzin Adama Mickiewicza, którą obchodzono w 1998 roku (do 1998 roku było 7 edycji "Kresów"), jednak po tej rocznicy konkurs dalej trwa. Co prawda recytowanie utworu tego wieszcza nie jest już od kilku lat obowiązkowe - recytatorzy w konkursie deklamują po 2 wiersze autorstwa polskich poetów - to jednak Mickiewicz jest w recytacjach wciąż obecny. W konkursie przyznawana jest nawet specjalna nagroda za interpretację utworów Adama Mickiewicza.

W tym roku w Białymstoku spotkają się recytatorzy m.in. z Białorusi, Bułgarii, Czech, Rumunii, Litwy, Łotwy, Rosji, Kazachstanu, Grecji. To najlepsi recytatorzy wyłonieni w eliminacjach w swoich krajach. Jak powiedziała prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska, Anna Kietlińska, w eliminacjach rywalizowało w tym roku ponad 2,7 tys. osób w kilku kategoriach wiekowych. W Białymstoku w finale spotyka się młodzież z najstarszej grupy wiekowej.

Finał "Kresów" potrwa tydzień. W tym czasie młodzież weźmie udział w warsztatach teatralnych, sztuki interpretacji, kultury mowy, umuzykalnienia. Będą oglądać spektakle teatralne w Białostockim Teatrze Lalek, Teatrze Dramatycznym imienia Aleksandra Węgierki oraz w teatrze szkolnym w Akademii Teatralnej, zasiądą do wigilii kresowej.

Recytacje oceni jury pod przewodnictwem aktorki Anny Romantowskiej. Koncert finałowy "Kresów" odbędzie się w sobotę 11 grudnia w Białostockim Teatrze Lalek.

Konkurs finansują: Senat, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Urząd Miejski w Białymstoku oraz Podlaski Urząd Marszałkowski. Honorowymi patronami konkursu są prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski. Konkurs organizuje Podlaski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

(-)
PAP
3 grudnia 2010

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia