Centralna Scena Tańca - wydarzenia w maju

Centralna Scena Tańca w Mazowieckim Instytucie Kultury - maj 2023

Fundacja Artystyczna Perform realizuje w Mazowieckim Instytucie Kultury już czwartą edycję projektu Centralna Scena Tańca w Warszawie. Wśród prowadzonych działań są prezentacje z pogranicza teatru fizycznego, nowej choreografii i performansu, spektakle taneczne i laboratoria ruchowe Kontakt Improwizacji.

 Fundacja Artystyczna PERFORM realizuje w MIK już czwartą edycję projektu Centralna Scena Tańca w Warszawie. Wśród prowadzonych działań są prezentacje z pogranicza teatru fizycznego, nowej choreografii i performansu, spektakle taneczne i laboratoria ruchowe Kontakt Improwizacji.

W każdym miesiącu realizowany jest szereg wydarzeń związanych z tańcem i ruchem, skierowanych do różnych grup odbiorców.
Zapraszamy w maju!

CST: Autoportret Choreograficzny

W tym cyklu współpracujemy z uznanymi polskimi choreografami, reprezentującymi różne style, formy i techniki tańca. Nie narzucamy koncepcji wieczoru. Może to być opowieść o technice, którą wybrali w tańcu, skrót drogi kariery, retrospekcja filmowa, spektakl, do którego chcieliby wrócić. Solo lub w towarzystwie, z muzyką lub bez, tu i teraz...

Jacek Owczarek CST: Autoportret Choreograficzny. Spektakl taneczny  CST IV 2023 - 11 maja 2023 r. (czw), 19:00

O swojej metodzie choreograficznej opowie Jacek Owczarek, choreograf, pedagog, kierownik Instytutu Choreografii i Technik Tańca w Akademii Muzycznej w Łodzi, dr hab., prof. AM, dyrektor Materii z siedzibą w Łodzi.
W programie wieczoru: wykład, pokaz metod pracy z choreografią i improwizacją – z udziałem Ulyany Zaruby, Martyny Wójcik i Vity Vaskiv; omówienie wybranych fragmentów nagrań spektakli.
Artysta przedstawi także swoją najnowszą pracę, krótką formę choreograficzną – duet czemu nie ma (2022) z udziałem Ulyany Zaruby i Vity Vaskiv.

Bilety w cenie 25 zł dostępne online oraz w kasie MIK.
Więcej na www.mik.waw.pl


CST: SCENA Taniec, Dialog, Człowiek, Kultura

Blok programowy Taniec, Dialog, Człowiek, Kultura definiuje taniec jako narzędzie komunikacji przekazujące treści i idee, docierające do różnych poziomów wrażliwości widza. W ramach tego bloku pokazujemy spektakle twórców młodego i starszego pokolenia, zespoły oraz duety, przedstawienia wykorzystujące różnorodne techniki ruchu: taniec współczesny, teatr fizyczny oraz sztuki pokrewne. Mamy nadzieję, że ta różnorodność pozwoli publiczności budować i wzbogacać własny alfabet sztuki tańca.

"Valeska Valeska Valeska Valeska" CST: Scena. Spektakl taneczny CST IV 2023
koncepcja, choreografia i reżyseria: Dominika Knapik
13 maja 2023 (sb), 19:00

W spektaklu "Valeska Valeska Valeska Valeska" czwórka tancerzy/rek zaprasza widzów do instalacji performatywnej w przestrzeni na styku kabaretu, cyrku, kinderbalu i wystawy w galerii sztuki nowoczesnej. Punktem wyjścia jest życiorys i twórczość Valeski Gert – jej osobliwa, całkowicie oderwana od konwenansów praktyka artystyczna oraz współczesna, niestabilna rzeczywistość zderzona z realiami pracy współczesnych freelancerów.

Bilety w cenie 25 zł dostępne online oraz w kasie MIK.
Więcej na www.mik.waw.pl

CST: Laboratorium Ruchowe

Laboratoria ruchowe to nie tylko Kontakt Improwizacja, to forum działań improwizacji tanecznej warszawskich (i nie tylko) artystów i artystek, pedagogów ruchu i muzyków improwizujących.

Filip Wencki, Olga Skrzypek CST: Laboratorium ruchowe CST IV 2023
14 maja 2023 r. (nd) – zapisy od 1 maja
28 maja 2023 r. (nd) – zapisyod 15 maja

Majowe laboratoria ruchowe poprowadzą Filip Wencki i Olga Skrzypek
Niedzielne laboratoria ruchowe realizowane są w formule: warsztat + dżem z muzyką na żywo. Warsztaty są bezpłatne i otwarte dla wszystkich, bez względu na doświadczenie czy sprawność ruchową. Liczba miejsc ograniczona do 25 osób.

Warsztaty i dżemy KI są obecne na całym świecie, a to, co charakteryzuje otaczającą je społeczność to inkluzywność: na wydarzeniach spotykają się różne grupy wiekowe, od nastolatków do seniorów, osoby z ograniczeniami ruchowymi czy niepełnosprawnością funkcjonują w tańcu na równych prawach, praktyka jest też czuła na indywidualne potrzeby sensoryczne i poznawcze, np. osób neuroatypowych. Praktyka KI tworzy unikalną przestrzeń społeczną do spotkań poprzez ruch, budując kapitał społeczny, którego wartość wykracza poza ramy samego tańca – piszą kuratorki Klara Łucznik i Zuzanna Bukowski.

Projekt: Centralna Scena Tańca w Warszawie, edycja IV
organizatorzy: Mazowiecki Instytut Kultury, Fundacja Artystyczna Perform
Współfinansowanie: miasto st. Warszawa

Małgorzata Szum
Mazowiecki Instytut Kultury
2 maja 2023

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia