„Chciałem być" inauguruje 63. Kaliskie Spotkania Teatralne

"Chciałem być" - reż. Michał Siegoczyński – Teatr Powszechny w Łodzi

Festiwalowe tournée Teatru Powszechnego trwa.

6 maja Teatr Powszechny w Łodzi spektaklem „Chciałem być" w reżyserii Michała Siegoczyńskiego zainauguruje 63. Kaliskie Spotkania Teatralne. To wyróżnienie dla Łodzi, łódzkiego teatru oraz Polskiego Centrum Komedii, w ramach którego Ewa Pilawska tworzy laboratorium prac nad estetyką współczesnej polskiej komedii.

Bardzo lubimy wizyty na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, na których Teatr Powszechny w Łodzi obecny jest od pierwszej edycji Festiwalu, kiedy prezentował dwa spektakle w reżyserii Romana Sykały - z udziałem między innymi Michała Szewczyka, Leona Niemczyka i Aleksandra Fogla. Z radością zainaugurujemy spektaklem „Chciałem być" tegoroczny, 63. Festiwal Sztuki Aktorskiej - mówi dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska. Kaliskie Spotkania Teatralne to najstarszy polski festiwal teatralny, ważne wydarzenie dla teatru i aktorów, które środowisko bardzo ceni. To jedyny taki konkurs, który w całości ukierunkowany jest na sztukę aktorską – dodaje.

Na tegorocznym Festiwalu będzie można zobaczyć spektakle w reżyserii m.in. Mai Kleczewskiej, Anny Smolar, Piotra Cieplaka czy Małgorzaty Bogajewskiej. Łódzki Teatr Powszechny zagra obok m.in. Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej, Teatru Wybrzeże, Teatru Ateneum czy Teatru Śląskiego. Zaprezentuje wielokrotnie nagradzany i wyróżniany spektakl „Chciałem być", który głosami widzów został uznany za Najlepszy Spektakl 2021 roku w Plebiscycie Plastry Kultury, a za rolę Krzysztofa Krawczyka Mariusz Ostrowski otrzymał tytuł Najlepszego Aktora XXVII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. „Chciałem, być" prezentowane było jako przedtakt Festiwalu Boska Komedia w Krakowie, a w lutym tego roku spektakl został uznany przez publiczność za Najlepszy Spektakl 16. Katowickiego Karnawału Komedii. W „Chciałem być" Michałowi Siegoczyńskiemu oraz twórcom i twórczyniom udało się pokazać historię Krzysztofa Krawczyka z całym bagażem doświadczeń, razem z bliznami i radościami, sukcesami i klęskami. Krawczyk jest naraz idolem oraz człowiekiem z krwi i kości, popełniającym błędy. Spektakl przywołuje też wiele ważnych momentów z historii polskiej sceny muzycznej, ma bardzo interesującą, nieoczywistą konstrukcję sceniczną. To wszystko powoduje, że spektakl spotyka się z tak dobrym przyjęciem – podkreśla Pilawska.

Ostatni rok upływa pod znakiem tournée Teatru Powszechnego w Łodzi po polskich i europejskich scenach. Także „Imagine" Krystiana Lupy (koprodukcję warszawskiego i łódzkiego Powszechnego) można było oglądać w ostatnich miesiącach w Hiszpanii, Belgii, Włoszech i na kilku ważnych polskich festiwalach teatralnych (m.in. Boska Komedia, Kontakt, Interpretacje).

„Chciałem być"
Scenariusz i reżyseria: Michał Siegoczyński
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Sankowska
Asystentka scenografki: Anna Drobczyk
Muzyka: Piotr Mania
Choreografia: Alisa Makarenko
Konsultacja dramaturgiczna: Patryk Warchoł
Prezentacja multimedialna: Natalia Mentkowska
Operatorki kamery: Ewa Borowska/Paula Wilczyńska
Nagranie partii gitarowych: Przemysław Hanaj
Przygotowanie wokalne: Izabela Puk
Obsada: Mariusz Ostrowski, Aleksandra Bogulewska, Marta Jarczewska, Karolina Łukaszewicz, Paulina Nadel, Ewa Sonnenburg, Filip Jacak, Jakub Kotyński, Artur Majewski

 

Miłosz Słota
Teatr Powszechny w Łodzi
27 kwietnia 2023

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...