Chopin wreszcie odkryty przez nadwiślański teatr

"Farinella & Chopin" - Teatr Collegium Nobilium

W Collegium Nobilium, warszawskim teatrze Akademii Teatralnej, zobaczymy Chopina, jakiego jeszcze nie znaliśmy. Przedstawienie "Farinella & Chopin" jest przede wszystkim próbą przełożenia muzyki genialnego kompozytora na wrażliwość współczesnego widza przyzwyczajonego do multimedialności.

Dlatego też reżyser spektaklu Natalia Babińska, która ukończyła zarówno Akademię Muzyczną na wydziale kompozycji i dyrygentury, jak i reżyserię w Akademii Teatralnej, oraz uczęszczała na warsztaty pantomimy, przygotowała widowisko łączące wszystkie te sztuki.

Co więcej, do jego realizacji zaangażowała międzynarodowy zespół: absolwentów i studentów aktorstwa z Warszawy oraz aktorów i mimów z dwóch prestiżowych szkół w Londynie: Royal Academy of Dramatic Arts i Theatre de l\'Ange Fou. W rezultacie powstał spektakl, w którym muzyka Chopina jest przede wszystkim wyrazem nastroju i emocji, tłem, bez którego jednak fabuła nie byłaby pełna.

- "Farinella & Chopin" opowiada o dziewczynie, która próbuje się odnaleźć w świecie. Wybiera się w podróż, żeby zmienić dotychczasowe życie, ale szybko przekonuje się, że problem tkwi w jej własnej przeszłości. A od siebie samej uciec się tak łatwo nie da.

Farinella to także nawiązanie do postaci ostatniego śpiewaka kastrata Farinellego. Moja bohaterka podobnie jak on zmaga się z traumą z dzieciństwa, która ciąży na wszystkich jej następnych poczynaniach - tłumaczy Natalia Babińska. Chopin nie miał do tej pory szczęścia do teatru.

W ciągu ostatnich kilku dekad nie powstał ani jeden dramat o kompozytorze. Kino od lat stawia Chopina na piedestale narodowego wieszcza, nie kusząc się o żadną interpretację wychodzącą poza poprawną biografię. Powstało natomiast kilka ciekawych projektów innego typu: koncert "Rock loves Chopin", w którym obok pianisty Janusza Olejniczaka występował Jan Borysewicz, czy też mural w centrum Warszawy w klimacie malarstwa Salvadora Dali prezentujący Chopina i muzy jego życia.

A warto przypomnieć, że rok 2010 to Rok Chopinowski. Łódzkie studio Se-Ma-For już zapowiedziało, że wyprodukuje z tej okazji lalkowy film animowany, którego bohaterką - podobnie jak u Babińskiej - będzie dziewczyna odkrywająca kompozytora na nowo. Pozostaje mieć nadzieję, że Farinella wreszcie otworzy Chopinowi także polskie sceny.

"Farinella & Chopin", reż. Natalia Babińska, Collegium Nobilium, premiera 4.09, godz. 19

Justyna Golińska
Polska
4 września 2009

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...