Choreograf emocji i jego nowe widowisko

o twórczości Ohada Naharina

Kiedy miłośnik współczesnego teatru tańca słyszy, że dany spektakl jest reżyserowany przez Ohada Naharina dobrze wie czego może się spodziewać - widowiska na najwyższym światowym poziomie

Ten najbardziej znany izraelski choreograf ma na swoim koncie dziesiątki wspaniałych dzieł, a sam stanowi przykład na to, że na rozpoczęcie czegokolwiek nigdy nie jest za późno.

Podczas gdy inni tancerze zaczynają swoja karierę już w wieku kilku lat, Naharin swoją naukę rozpoczął, kiedy miał już 22 lata. Okazał się jednak niezwykle uzdolnionym uczniem. Bardzo szybko dołączył do Zespołu Tańca Bat-Szewa, poczym przeniósł się do najsłynniejszej szkoły baletowej, nowojorskiej Juiliard School, a od debiutu choreograficznego w 1980 r. w Kazuko Hirabayshi Studio jego kariera nabrała rozpędu. Dziesięć lat później, po powrocie do Izraela został dyrektorem artystycznym Zespołu Tańca Bat-Szewa, z którym współpracuje do dziś, tworząc niewiarygodne, nowatorskie przedstawienia, rewolucjonizujące taneczny ruch sceniczny. Za swoje osiągnięcia otrzymał liczne nagrody oraz tytuły, wśród których znajdują się m.in.: Ordre des Arts et des Lettres, tytuł Doctor honoris causa Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, czy Nagroda Samuel H. Scripps American Dance Festival za życiowe osiągnięcia. O jego choreografie zabiegają najlepsze teatry na świecie, a poszczycić się nimi mogą: m.in. Nederlands Dans Theater, Frankfurt Ballet, Ballet de l’Opera de Lyon, Cullberg Ballet, Ballet du Grand Theatre de Geneve, Ballet de l’Opera de Paris, Bale da Ciudade de Sao Paulo, Cedar Lake Contemporary Ballet, Hubbard Street Dance Chicago i Les Ballets Canadiens de Montreal, a od zeszłego roku także Polski Teatr Tańca – Balet Poznański.

To właśnie połączenie światowej klasy mistrza tańca z polskim zespołem stworzyło emocjonujące widowisko “Minus 2”.

Ohad Naharin znany jest z wprowadzenia do tańca ruchu GaGa, który następnie przekształcił się w światowy system kształcenia tancerzy. Jego taneczne widowiska są idealnym połączeniem ruchu i muzyki. Aktor-tancerz stapia się z dźwiękiem, stając się integralnym środkiem oddawania emocji. Tancerze tworzą układy, w których wykorzystywane są też często rekwizyty, co jest znakiem rozpoznawczym Naharina. Te elementy są tak zgrane z melodią w tle, że widz ma wrażenie jakby każda część sceny zawieszona była w wodzie i unosiła się dzięki niej. Jednak technika i perfekcja to nie wszystko.

"Minus 2" to przede wszystkim niezwykła opowieść, którą każdy snuje sobie sam. Spektakl składa się z sekwencji scen i układów, które stopniują setki uczuć i emocji, dosięgają każdego nerwu, poruszają każdą strunę ludzkiego wnętrza od napadów śmiechu przez lęk do łez. Tancerz nie jest tutaj już tylko pięknym przedmiotem, który ma wyglądać i działać. Jest katalizatorem katharsis jak w antycznym teatrze, a jednocześnie opowiadającym historię niczym bajarze bliskowschodni. Żaden ruch nie jest przypadkowy, żaden gest nie pozostaje bez znaczenia, żaden krok nie przejdzie niezauważony.
 
Magia nastroju przeplata się u Naharina z artystycznym kunsztem i niezwykłą muzyką, którą czasami sam tworzy na potrzeby spektakli. Wiele jego dzieł już weszło do światowego kanonu tańca. Są wśród nich "Tabula Rasa", "Kyr", "Anaphasa" czy "Mamootot" może do tej listy dołączy także "Minus 2".

Ci, którzy znają już dzieła mistrza choreografii i ci, którzy chcą się przekonać jak wiele emocji może obudzić w nich teatr tańca mają szansę zobaczyć widowisko "Minus 2" już 17 września o 18:00 w podwarszawskich Otrębusach.

Nadia
Kulturaonline
6 września 2011
Portrety
Gerald Sibleyras

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia