Ciało/Umysł już wkrótce

12. Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Ciało/Umysł

- Festiwal, który lubi drażnić, wytrącać widzów z ich samozadowolenia i bezpiecznej drogi, którą obrali, w tym roku nie skupi się na jednym konkretnym temacie. Postawi zasadnicze pytanie o przyszłość współczesnego tańca. Zastanowi się, co inspiruje i napędza artystów jutra? Stanie się ekscytującym wglądem w aktualny stan tańca współczesnego - mówi dyrektor Edyta Kozak.

Teatr nie od dziś przygląda się relacjom między patrzeniem a oglądaniem, podglądaniem i obsceną, a przyjemność wzrokowa to jeden z zapalnych punktów dyskusji o współczesnej sztuce. Patrzenie, spoglądanie to czynność o ambiwalentnym charakterze: naturalna i pewersyjna zarazem, będąca zarówno sposobem poznawania, jak i krytyki tego, co poddane władzy wzroku. Szczególnie ważne jest to w teatrze, gdzie wymiana spojrzeń warunkuje komunikację i kontakt między sceną a widownią. Dlatego też hasłem tegorocznej, 12. edycji Festiwalu Ciało/Umysł czynimy nieco przewrotne wyznanie: "Tak, lubię patrzeć!" - zdanie, które można przypisać każdemu, ale wyrażone ostentacyjnie staje się tabu - wstydliwą potrzebą, ukrytym pragnieniem, chciwą rządzą, konsumpcyjnym nienasyceniem lub zwykłą bezradnością.

Hasło to jest tyleż prowokacją, co diagnozą i zachętą do próby przekraczania dyktatu wizualności. W programie tegorocznego festiwalu dominuje chęć rewizji i rozliczeń - będziemy stawiać pytania o granice widzialności, o związki percepcji z emocjami, o technologiczne zapośredniczanie doświadczeń i związane z tym manipulacje, o performowanie różnych wymiarów piękna i brzydoty, o wizualne przestrzenie wykluczenia.

Festiwal rozpocznie się obszernym przeglądem spektakli polskich choreografów i artystów. Podczas weekendu 20-22 września wystąpią m.in. Maria Stokłosa, Karol Tymiński, Kaya Kołodziejczyk i Anita Wach. W tych dniach swoje nowe projekty zaprezentują także Wojtek Ziemilski, Renata Piotrowska i muzyczno-technologiczne duo Laszuk/Libera, zobaczymy także nową interpretację Święta Wiosny w wykonaniu Tomasza Wygody i reżyserii Sławomira Krawczyńskiego.

Tradycyjnie w programie Festiwalu nie zabraknie gwiazd a także enfant terrible współczesnego tańca. Po raz pierwszy gościem Festiwalu będzie Daniel Leveille, jeden z awangardowych kanadyjskich twórców nowej fali, który zaprezentuje radykalną, jednocześnie pełną ascetyzmu choreografię nagich ciał. Będziemy także świadkami rozsadzającego teatralną formę spotkania szwajcarskiego Teatru Hora z choreografem Jerome Belem, uczestnikami nietuzinkowej trylogii Juana Domingueza Rojo, a dwie międzynarodowe grupy artystów z John the Houseband oraz znanych z zeszłorocznej (M)imosy: Françoi Chaignaud /Cecilia Bengolea zrobią wszystko, aby przekuć zazwyczaj bierną, teatralną widownię w grono wiernych, rozentuzjazmowanych fanów...

Widzimy się zatem we wrześniu, bo: Tak, chcemy patrzeć!

12. Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Ciało/Umysł

20-27 września / Teatr Studio/ Warszawa

Na zdjęciu:

Kaya Kołodziejczyk w spektaklu "Sol".

(-)
Materiał Festiwalu
14 września 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...