Co nowego w Łodzi?

Teatr Powszechny w Łodzi

Na rozpoczęty już drugi kwartał 2013 r. Teatr Powszechny przygotował dla swoich miłośników kilka niesamowitych wydarzeń

Co już za nami?

W ramach XIX Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Teatrze Powszechnym w Łodzi zaprezentowano wystawę Ślady... poświęconą trzem wybitnym twórcom polskiego teatru ­ Adamowi Hanuszkiewiczowi, Zygmuntowi Hübnerowi i Jerzemu Grzegorzewskiego. Wystawa przygotowana była wspólnie z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie i cieszyła się ogromnym Państwa zainteresowaniem. Od 2 marca do 5 maja, kiedy to prezentowana była ona w Teatrze Powszechnym, obejrzało ją 13 875 osób, w tym również odwiedzający Festiwal goście z kraju i zagranicy. Ślady... Hanuszkiewicz, Hübner, Grzegorzewski stanowiły również podstawę odbywających się w ramach prowadzonej przez Teatr Edukacji teatralnej lekcji poświęconych zagadnieniom i postaciom współczesnego teatru. Teraz wystawa przewieziona zostanie do siedziby jej współorganizatora - Instytutu Teatralnego w Warszawie, gdzie prezentowana będzie do 31 lipca.

Co jeszcze przed nami?

Już w najbliższy weekend zobaczyć będzie można „Artystów prowincjonalnych” Agnieszki Jakimiak w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. Spektakle w sobotę i niedzielę o godz. 19.15.

Wkrótce odbędzie się premiera komedii romantycznej opartej na tekście Liz Lochhead Dobre rzeczy. Premiera odbędzie się 25 maja, a pokazy przedpremierowe rozpoczniemy 18 maja. Susan, główna bohaterka Dobrych rzeczy, jest pięćdziesięcioletnią rozwódką, wytrwale szukającą nowej miłości. Mąż właśnie odszedł do młodszej kobiety, straciła pracę, ze zbuntowaną nastoletnią córką musiała przeprowadzić się do chorego na Alzheimera ojca. Odnajduje schronienie w nowej pracy – sklepie charytatywnym, wśród rzeczy niepotrzebnych już nikomu i ludzi, których życie wyrzuciło na boczny tor. Tu z młodzieńczym optymizmem rozpoczyna wszystko od początku, próbując jednocześnie rozliczyć się z przeszłością. Tu też poznaje Davida niepozornego nauczyciela matematyki, wdowca. Ale czy w korowodzie komediowych postaci, zbiegów okoliczności i nieporozumień uda jej się go tak naprawdę dostrzec?

1 czerwca natomiast Teatr kieruje do najmłodszych widzów zaproszenie na premierę niezwykłego multimedialnego widowiska Niezwykły dom Pana A., czyli skradzione dźwięki. Będzie to fascynująca opowieść o przyjaźni Suzy i jej psa Nevilla, którzy wkraczają do tajemniczego domu Pana Akustykusa, aby odnaleźć skradzione przez niego mieszkańcom miasteczka dźwięki. Ta fantastyczna podróż w świat muzyki i dziecięcej wyobraźni z pewnością poruszy dziecięce serca!

(-)
Materiał organizatora
8 maja 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia