Co słychać w Gdyni?

Repertuar Teatru Gdynia Główna na najbliższe dni października.

Nie zabraknie propozycji dla widzów dorosłych oraz dla dzieci. Przesyłam informacje o najbliższych wydarzeniach w Teatrze Gdynia Główna. Będą to:


2 października godz. 19:00 „Maska" oraz „Czy Pan istnieje, Panie Johns?"

– dwa spektakle oparte na prozie Stanisława Lema i w reżyserii Ewy Ignaczak, grane jeden po drugim (z przerwą). Spektakle doskonale przyjęte w pokazach plenerowych w ramach projektu 2021: Odyseja Lemowska, spektakle oparte na prozie Stanisława Lema wracają na deski Teatru Gdynia Główna. Jeden bilet upoważnia do wstępu na oba spektakle.

Więcej o spektaklach:

„Maska" Stanisława Lema - adaptacja i reżyseria: Ewa Ignaczak

To fascynujące odkrycie zgromadzi niemal wszystkich naukowców i dziennikarzy z każdego cywilizowanego zakątka kosmosu! Atrakcją Kongresu Futurologicznego będzie prezentacja zrekonstruowanego androida, u którego pierwszy raz w historii mogła pojawić się sztuczna inteligencja. Spotkanie z maszyną przywoła jej pierwsze próby odkrywania własnej świadomości, nagłe pojawienie się ludzkich uczuć i walkę z programem, który zamienia ją w mordercze narzędzie zemsty. Co wpłynie na jej dalsze losy? Program, czy też świeżo nabyte emocje?

Spektakl "Maska" Ewy Ignaczak wprowadzi widzów w świat najbardziej mrocznego opowiadania Stanisława Lema. Tutaj to android będzie ostrzegał przed autorytarnością władzy i spróbuje odkryć prawdziwą istotę człowieczeństwa. Jaką wystawi ocenę swoim konstruktorom?

„Czy Pan istnieje, Panie Johns?" Stanisława Lema Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak

Gdzie kończy się żywy człowiek, a zaczyna bezduszna maszyna? Co jest ważniejsze – prawo czy etyka? Na te pytania spróbuje odpowiedzieć rozprawa sądowa przeciwko kierowcy rajdowemu Mr. Johnsowi, którego wszystkie fragmenty ciała wymieniono po wypadkach na nowoczesne protezy. Ich producent przekonuje, że Johns jest tak naprawdę zbiorem protez i domaga się ich zwrotu. Adwokat pozwanego będzie natomiast bronił człowieczeństwa kierowcy. Czy w trakcie burzliwego procesu sądowego, nagłych zwrotów akcji i wymiany argumentów pojawi się recepta na ustalenie zawartości człowieka w człowieku?

Przedstawienie zaprosi widzów do samodzielnych prób rozstrzygnięcia fascynujących dylematów cyborgizacji. Udowodni także aktualność wizji polskiego pisarza, bo utwór o Johnsie powstał w 1955 roku!

 

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/543220406965578

 

3 października godz. 12:00 STACJA BAJEK: „Bajka o księżniczce Popi i smoku Tarabistraku" wg Pierre'a Gripariego i w reżyserii Ewy Ignaczak.

Bajka o księżniczce Popi i smoku Tarabistraku wg „Historie du Prince Pipo, de Pipo le Cheval et de la Princess" Pierre'a Gripariego w przekładzie Grażyny Szadkowskiej, w reżyserii Ewy Ignaczak

Jak znaleźć ukochanego, który pojawia się tylko w snach i jakim sposobem pokonać mocarnego smoka Tarabistraka?Na te pytania będzie musiała znaleźć odpowiedź księżniczka Popi, główna bohaterka Bajki o księżniczce Popi i smoku Tarabistraku. Dzielna i odważna księżniczka przemierzy świat w poszukiwaniu swojego wyśnionego ukochanego, księcia Pipo i trafi do Schroniska dla Zabłąkanych Dzieci, które wyjątkowo trudno opuścić. A na horyzoncie tej trudnej podróży czai się jeszcze...Smok. Bajka przybliży także postać ambitnego i surowego Króla, ojca Popi, który będzie chciał zmusić ją do wykorzystania unikalnego talentu. Odważna Popi może bowiem spełnić wszystkie swoje marzenia, o ile wystarczająco mocno o nich pomyśli. Historia długiej podróży Popi w sposób barwny pokaże dojrzewanie księżniczki, która pozna smak władzy i odpowiedzialności i przekona się o nieuchronności przemijania. Czy będzie gotowa, by stać się Królową?

Wyraźną zaletą bajki jest jej ton – opowieść stawia całkiem dorosłe pytania i ceniąc intuicję i mądrość dzieci nie boi się właśnie w taki sposób na nie odpowiadać. Taka forma sprawia, że opowieść staje się atrakcyjną propozycją dla całej rodziny. Tym bardziej, że na jej kartach dorośli znajdą wiele wyjątkowo aktualnych pytań i problemów.

Spektakl jest adaptacją „Bajki o księciu Pipo, o koniu Pipo i księżniczce Popi" francuskiego pisarza Pierre'a Gripariego. Przedstawienie proponujemy dzieciom od lat 4.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/224860462940606

 

9 października godz. 19:00 „Kongres futurologiczny" Stanisława Lema w reżyserii Idy Bocian

„Kongres futurologiczny" Stanisława Lema, reżyseria: Ida Bocian

Jak odróżnić ułudę od rzeczywistości? Czy obudzenie się z koszmaru oznacza ostateczny powrót do prawdziwego życia? Właśnie na takie pytania i dylematy będzie musiał znaleźć odpowiedź Ijon Tichy, gwiezdny podróżnik i prelegent Kongresu Futurologicznego. Mężczyzna oszołomiony silnymi środkami halucynogennymi trafi do świata, gdzie teraźniejszość wydaje się zbyt idealna. Tichy wyruszy więc w podróż pomiędzy jawą i snem w rozpaczliwej próbie dotarcia do prawdy. W trakcie swojej wyprawy odwiedzi światy, gdzie problemy społeczne udało się rozwiązać w sposób radykalny i będzie kuszony nową rzeczywistością. Bo może nie warto kwestionować przejmującego szczęścia, nawet jeśli wywołano je w sposób sztuczny?

Spektakl Idy Bocian wciągnie widzów w hipnotyczną wyprawę prelegenta Kongresu i zachęci do wspólnego podważania wytworów naszej ludzkiej percepcji.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/386830739499766

 

10 października godz. 18:00 „TEOHIPHIP" wg „Podrózy 20" z „Dzienników gwiazdowych" Stanisława Lema i w reżyserii Grzegorza Kujawińskiego

„TEOHIPHIP" wg „Podróży 20" z „Dzienników gwiazdowych" Stanisława Lema, reżyseria: Grzegorz Kujawiński

Naprawić, oczyścić, wyregulować i przede wszystkim uporządkować historię człowieka!

Właśnie takie są główne cele programu TEOHIPHIP, czyli Telechronicznej Optymalizacji Historii Powszechnej Hyperputerem, którego szefem w XXVIII wieku zostaje gwiezdny podróżnik - Ijon Tichy. Zapraszamy do uczestnictwa w burzliwym rozliczeniu i podsumowaniu efektów tego projektu w ramach Ósmego Światowego Kongresu Futurologicznego. Dyskusja naukowców ujawni katastrofalne porażki tego szeroko zakrojonego programu i równie tragiczne sposoby ich poprawek, pojawią się też próby znalezienia winnych i ich sprawiedliwego ukarania. Nie będzie to jednak łatwe, bo jak zdyscyplinować kogoś za nieprzemyślaną ewolucję ziemskich zwierząt?

Spektakl Grzegorza Kujawińskiego stanie się fascynującą podróżą przez historię ludzkości, odpowie na pytanie, dlaczego nasza historia wygląda tak, a nie inaczej i w przekonujący sposób pokaże, czym grożą zabawy w Boga.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/2926479860925547

 

Cały repertuar jest dostępny pod linkiem: https://www.teatrgdyniaglowna.pl/aktualnosc/repertuarwrzesien-grudzien/

_______

Spektakle powstały w ramach projektu „2021 Odyseja Lemowska".

Więcej o projekcie:
Podróże w czasie i między jawą oraz snem, rozmowy z intrygującym androidem i szansa na potwierdzenie (lub zaprzeczenie) człowieczeństwa mężczyzny, którego ciało składa się wyłącznie z protez. Teatr Gdynia Główna zaprosi widzów do aktywnego udziału w wizjonerskich światach Stanisława Lema. W ramach projektu "2021 Odyseja Lemowska" na gdyńskich ulicach pojawią się w lipcu cztery teatralne adaptacje prozy tego słynnego polskiego pisarza. Projekt stanie się częścią narodowej akcji #ROKLema i zaskoczy publiczność wyjątkowo błyskotliwymi i aktualnymi wątkami prozy Lema. Spektakle udowodnią również, że w rzeczywistości pandemicznej próby przewidzenia przyszłości stają się szczególnie cenne.

Grzegorz Kujawiński
Materiał Teatru
23 września 2021

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia