Co w nowym sezonie zagrają nam teatry

w Szczecinie więcej tekstów nowych niż klasycznych

We Współczesnym więcej tekstów nowych niż klasycznych. W Polskim poezja i rozrywka

Pierwsza premiera nowego sezonu w Teatrze Współczesnym to październikowa prezentacja spektaklu w reż. Michała Zadary "Nocleg w Apeninach", czyli inscenizacja libretta do operetki Stanisława Moniuszki autorstwa Aleksandra Fredry, ale z nową oprawą muzyczną Jacka Budynia Szymkiewicza, wokalisty i gitarzysty zespołu Pogodno.

On, ona i ono, czyli gra między partnerami, w której stawką jest bycie kochanym, to temat dramatu "Morze otwarte" Jakuba Roszkowskiego, który zobaczymy w listopadzie w Teatrze Małym. Tekst jest debiutem autora, w tym roku znalazł się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Na kameralnej scenie Małego w styczniu odbędzie się premiera "Utworu o Matce i Ojczyźnie" Bożeny Keff (był wśród 20 nominowanych do literackiej nagrody Nike), wzruszającej opowieści o doświadczeniu Holocaustu.

W lutym czeka nas prapremiera dramatu "Migrena" napisanego specjalnie dla Teatru Współczesnego, który wyreżyseruje Anna Augustynowicz. Antonina Grzegorzewska napisała go na kanwie "Macierzyństwa", norweskiej noblistki Sigrid Undset. Utwór stawia pytanie, w jakim stopniu macierzyństwo można traktować w kategoriach porządku natury, a w jakim kultury.

Współczesny przygotuje też kolejną koprodukcję, teraz z Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Sceny wspólnie zrealizują "Przesilenie" angielskiego dramaturga Davida Hare\'a. Augustynowicz przygotuje jego prapremierę na 50-lecie kaliskiego Festiwalu Sztuki Aktorskiej.

W nowym sezonie Współczesny zapowiada też polską klasykę. W styczniu "Odprawę posłów greckich" Jana Kochanowskiego wyreżyseruje Paweł Kamza. Piotr Ratajczak natomiast przygotuje na kwiecień teatralną wersję filmu "Obywatel Piszczyk".

Teatr Współczesny zamierza poprowadzić kilka projektów edukacyjnych, wśród nich Otwieracz, skierowany do dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Charakter edukacyjny będzie miała również prezentacja "Lilli Wenedy" Juliusza Słowackiego przygotowana przez Annę Augustynowicz we współpracy z Krzysztofem Korodkichem z Uniwersytetu w Białymstoku. Spektakl-wykład powstaje na zamówienie warszawskiego Instytutu Teatralnego.

W związku ze staraniami Szczecina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 studenci kupują do TW bilety po 16 zł.

Teatr Polski na początku listopada pokaże premierę "Dawno temu, dziś" Victora Lanoux w reżyserii Anny Kękuś-Poks. W retrospektywie życia starszej pani zagra nestorka szczecińskiej sceny Maria Bakka (za "Encyklopedią Szczecina" zdradzimy, że ta dama to rocznik 1922, a w tajniki aktorstwa wprowadzał ją sam Juliusza Osterwa).

Na początek nowego roku planowana jest premiera spektaklu "Bezdroża gwiazd" opartego na twórczości hiszpańskiego poety i dramaturga Federica Garcii Lorki (z muzyką Zygmunta Koniecznego). Adam Opatowicz już bardzo udanie mierzył się już z jego dziełami, reżyserując 11 lat temu spektakl "Ogrody czasu".

W marcu publiczność Teatru Polskiego zobaczy "Przyjazne dusze" angielskiej autorki sitcomów Pam Valentine w reż. Stefana Szaciłowskiego. Opowieść przywołuje skojarzenie z filmem "Sok z żuka". Młoda para kupuje dom, w którym poprzednio mieszkało małżeństwo, które zginęło w wypadku. Dawni lokatorzy są jednak obecni tu dalej, w charakterze duchów.

Sezon zakończy program z piosenek z Piwnicy u Warskiej na Starym Mieście w Warszawie (Wandy Warskiej, pierwszej damy polskiego jazzu i Andrzeja Kurylewicza), w reżyserii Adama Opatowicza.

Ewa Podgajna
Gazeta Wyborcza Szczecin
7 września 2009

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...