Co wydarzyło się na Majdanie?

Teatr Wybrzeże w Gdańsku

"Teatralny Majdan" to opowieść o rewolucja na Ukrainie, pełna emocji, marzeń i lęków. W formie dramatu dokumentalnego spisali ją młodzi twórcy teatru. Na zaproszenie Fundacji dla Sztuki Ars Longa, reżyserzy, aktorzy i dramaturdzy zaprezentują w Gdańsku dwa dramaty: "Niebieski bus" i "Zapiski z Majdanu" - 23 marca w NCK i 24 marca w Teatrze Wybrzeże.

Akt I

23 marca 2014, niedziela, godz. 18.00
NCK, Ratusz Staromiejski w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35

"Niebieski bus"

Czytanie dramatu w języku ukraińskim | zapewniamy tłumaczenie

Dramat "Niebieski bus" przedstawią bezpośredni świadkowie i uczestnicy wydarzeń na kijowskim Majdanie. Tekst odsłania przesłanki protestujących, narastającą atmosferę strachu, a jednocześnie poczucia dumy z współtworzenia historii.

Autor tekstu, Dima Lewicki, to ukraiński dramaturg i scenarzysta. Autor sztuk teatralnych: "Sceny morderstwa" - short-list 7. Międzynarodowego Konkursu Dramaturgii Współczesnej "Wolny Teatr" w Mińsku (2014) i "Lena" - premiera w Czerkaskim Teatrze Narodowym (2014). Reżyserka, Elena Roman, wystawiała spektakle takie jak: "Między nami dobrze jest" Doroty Masłowskiej, czy "Demony" Natalii Vorożbyt , współpracuje z moskiewskim Teatrem Doc.

Dramat "Niebieski bus" zostanie opublikowany w najbliższym numerze "Krytyki Politycznej" zatytułowanym "Nowoczesność na peryferiach".

Po czytaniu dramatu zapraszamy na rozmowę z artystami

Zachęcamy do zbiórki tego wieczoru datków na rzecz leczenia w Polsce ofiar Majdanu

Akt II

24 marca 2014, poniedziałek, godz. 19.00

Teatr Wybrzeże, Scena Malarnia, Targ Węglowy 1

"Zapiski z Majdanu"

Czytanie dramatu w języku ukraińskim | zapewniamy tłumaczenie

Wstęp bezpłatny

Rezerwacja wejściówek: a.sadowska@solidarity.org.pl

Dramaty Natalii Vorożbyt wystawiane były m.in. na deskach teatrów Ukrainy, Anglii i Rosji. O "Zapiskach z Majdanu" autorka tekstu mówi: "Przez trzy miesiące członkowie ruchu Nowy Dramat Ukraiński przeprowadzali wywiady, zbierali świadectwa i materiały o ludziach oraz wydarzeniach na Majdanie. Rozmawiali ze studentami bitymi w czasie pierwszej próby tłumienia manifestacji, Kozakami, tworzącymi służbę ochrony Majdanu i żyjącymi według zasad Siczy Zaporoskiej, z chłopcami konstruującymi katapulty i rzucającymi w Berkut koktajlami Mołotowa, z ich dziewczynami, które podawały im butelki z łatwopalną mieszanką, z wolontariuszami kuchni i punktów medycznych Majdanu, z przyjaciółmi poległych... Rozmawiali także z ludźmi, którzy nienawidzą Majdanu i uczestników rewolucji nazywają majdanutymi. Słuchali wreszcie siebie nawzajem. Jedyną wadą autorów projektu jest, że całym sercem wspierają Majdan i są bezpośrednimi świadkami wydarzeń. Sztuka nie ma zakończenia, tak jak nie ma na razie końca ukraińska walka o wolność i sprawiedliwość".

Andrej May-Malahov, reżyser "Zapisków z Majdanu", jest kuratorem Ukraińskiego Festiwalu Nowego Dramatu, kierownikiem Centrum im. W. Meyerholda w Moskwie i współpracownik kierownika Narodowego Akademickiego Teatru Dramatycznego im. Iwana Franko w Kijowie.

"Zapiski z Majdanu" na początku marca zostały pokazane w Moskwie w Teatrze Doc.

Po czytaniu dramatu zachęcamy do zbiórki datków na rzecz leczenia w Polsce ofiar Majdanu

Wstęp wolny

Rezerwacja wejściówek: a.sadowska@solidarity.org.pl

Organizatorzy

Fundacja dla Sztuki Ars Longa
Urząd Miejski w Gdańsku
Europejskie Centrum Solidarności
Teatr Wybrzeże
Nadbałtyckie Centrum Kultury

Partnerzy

Gdańska Fundacja Dobroczynności
Świetlica Krytyki Politycznej Trójmiasto
Instytut Kultury Miejskiej
Patronat prasowy: Trójmiasto.pl

(-)
Materiał Teatru
20 marca 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia