Coś dla miłośników kultury alternatywnej

festiwal Wioska Teatralna w Węgajtach

W najbliższych dniach na Warmii zaczynają się dwa niezwykle ciekawe przedsięwzięcia. W piątek startuje V Letni Jarmark Sztuki i Rękodzieła w Dobrym Mieście, a w niedzielę ośmiodniowy festiwal Wioska Teatralna w Węgajtach.
Niezwykły jarmark

To więcej niż kiermasz, choć stoisk z oryginalnymi rzeczami w Dobrym Mieście nie zabraknie. W parku miejskim od piątku do niedzieli będzie można kupić wyroby artystyczne - obrazy, biżuterię, rzeźby, a także rękodzieło np. wyplatanki z wikliny. Nie zabraknie też domowych potraw: chleba, smalcu, kiszonych ogórków czy ciast, a nawet przysmaków z dodatkiem lawendy. 

Letni Jarmark Sztuki i Rękodzieła to także impreza, gdzie można spotkać się z ciekawą muzyką. Pierwsze koncerty w piątek na terenie parku miejskiego. W Jurcie Kapeli Hałasów będzie można także potańczyć. Dobra zabawa zapowiada się też przy stoisku węgierskiego stowarzyszenia Hol-Ter, gdzie odbędą się spektakle teatralne, koncerty muzyki dawnej i warsztaty tańca węgierskiego. 

Występy na scenie głównej zaczną się w piątek o godz. 19. Na początek zagra Pankracy Soundsystem, a godzinę później gwiazda wieczoru Soyka&Yanina. Koncerty potrwają do późnej nocy, w międzyczasie zaprezentuje się grupa tancerzy ognia. O godz. 22 spektakl Cuda Świętego Mikołaja w wykonaniu Scholi Teatru Węgajty, widzowie korowodem przejdą z parku miejskiego do kościoła św. Mikołaja i Bazyliki Mniejszej. 

W sobotę na scenie od godz. 17.30 zagrają m.in. Hoboud, Psio Crew i Wściekłe Psy. O godz. 21.30 wystąpi Teatr Klinika Lalek - ze spektaklem Ballada o Słońcu i Księżycu. 

Teatralna wioska

Już po raz siódmy w Węgajtach k. Olsztyna odbędzie się niezwykły festiwal Wioska Teatralna. Impreza rozpoczyna się w niedzielę wieczorem i potrwa do 2 sierpnia. Oprócz przedstawień będzie można uczestniczyć w spotkaniach z ciekawymi ludźmi, koncertach i projekcjach. W ramach festiwalu można wziąć udział w warsztatach m.in. tanga, improwizacji i śpiewu - cena za dzień 20 i 15 zł (ulgowy). Wstęp na spektakle biletowanie 15 i 10 zł, na pozostałe bezpłatne. 

Wszystkie imprezy, przy których nie jest podane inne miejsce, odbywają się w siedzibie Teatru Węgajty. 

Program festiwalu: 

Niedziela 

godz. 17 "Wesele" - domena publiczna, paraspektakl zespołu Haz beszkwej (Dom Pomocy Społecznej w Jonkowie) 

godz. 20 Don Quijote. Monodram Martina Frysa (Praga) 

Poniedziałek 

godz. 17 Domena publiczna "Wesela" - spotkanie z uczestnikami projektu 

godz.19 "Wydech". Spektakl teatru Krzyk (Maszewo), później dyskusja 

godz. 21 "Koszmar Darwina". Film dokumentalny Huberta Saupera o ludziach znad jeziora Wiktorii w Afryce, katastrofie ekologicznej i handlu bronią 

Wtorek 

godz. 17 "Tfu! Z ludźmi!". Warsztaty rysowania i pisania z udziałem autorki Tamary Bołdak-Janowskiej, 

godz. 19 "Ballada o słodkiej Dafne". Spektakl z udziałem grupy kobiet, które doświadczyły przemocy, po spektaklu rozmowa z zespołem 

godz. 21 otwarty kurs tańca 

Środa 

godz. 17 "Opowieści z doliny Terek". Spektakl w wykonaniu grupy dzieci uchodźców czeczeńskich 

godz. 19 "Błękitny ekspres". Fragment spektaklu opartego na tangach z okresu międzywojennego we współczesnej aranżacji, realizowanego w Zakładzie Poprawczym w Falenicy

godz. 21 Koncert i improwizacja. Zagrają zespoły Ej Bekot oraz Lonski & Classen 

Czwartek 

godz. 17 "Busz po polsku". Projekt Teatru Realistycznego ze Skierniewic. Plenerowa wystawa animowanych fotografii na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego (Godki)

godz. 19. Teatr uciśnionych. Pokaz Teatru Forum z udziałem publiczności (Galeria Ręką Dzieło na kolonii wsi Godki)

godz. 21 Orkiestra Wczorajszego Fasonu. Koncert muzyki tradycyjnej

Magda Brzezinska
Gazeta Wyborcza Olsztyn
24 lipca 2009

Książka tygodnia

Hasowski Appendix. Powroty. Przypomnienia. Powtórzenia…
Wydawnictwo Universitas w Krakowie
Iwona Grodź

Trailer tygodnia