Culberg Ballet zaineauguruje Festiwal

5. Dni Sztuki Tańca - Warszawa

Występem szwedzkiego zespołu Culberg Ballet zostanie zainaugurowany w środę w Operze Narodowej w Warszawie festiwal Dni Sztuki Tańca. Podczas imprezy będzie można zobaczyć m.in. spektakle Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu.

Festiwal tańca odbędzie się w dniach od 6 do 16 listopada. Obok dwóch teatrów zagranicznych podczas festiwalu wystąpią zespoły polskie z Bydgoszczy, Kielc, Gdańska i Warszawy. Zaprezentowane zostaną choreografie Roberta Bondary, Anzeliki Choliny, Jormy Elo, Johna Neumeiera, Angelina Preljocaja oraz Izadory Weiss.

Culberg Ballet pokaże swoje najnowsze przedstawienie "Plateau Effect" w choreografii Jefta van Dinthera, którego układy charakteryzuje spójność. Na warszawskiej scenie zostanie pokazana sztuka o życiu w mieście. Nieustanny ruch miejski zobrazują taniec, dźwięk, światło i tkaniny. Sztuka "Plateau Effect" została po raz pierwszy pokazana w lipcu br. w Sztokholmie.

"Chcemy co roku prezentować co najmniej jeden zespół zagraniczny, który dużo znaczy w historii rozwoju baletu w ogóle. Takim zespołem jest na pewno Culberg Ballet założony w 1967 r. przez znakomitą choreografkę Birgit Cullberg. Tradycję kontynuował jej syn Mats Ek, znany nam również w Warszawie" - na wtorkowej konferencji prasowej tłumaczył dyrektor Polskiego Baletu Narodowego Krzysztof Pastor wybór szwedzkiego zespołu.

Jak podkreślił, Dni Sztuki Tańca cechuje także współpraca z teatrami zza wschodniej granicy. Litewski Narodowy Teatr Opery i Baletu pokaże dwa spektakle: "Barbarę Radziwiłłównę" i "Ciurlionis". Oba mają wiele polskich akcentów.

Spektakl o polskiej królowej i wielkiej księżnej litewskiej w choreografii Choliny opowiada o miłości Barbary Radziwiłłówny i Zygmunta Augusta. Akcję umieszczono w abstrakcyjnej scenografii, tancerze występują w kostiumach z epoki.

Tytułowy bohater sztuki "Ciurlionis" w choreografii Bondary to litewski kompozytor i malarz przełomu XIX i XX w. Artysta kształcił się w Warszawie u Antoniego Sygietyńskiego i Zygmunta Noskowskiego. Tu kierował chórem Towarzystwa Litewskiego Wzajemnej Pomocy. Cierpiąc na chorobę umysłową zmarł w podwarszawskim sanatorium (dziś Marki). Ciurlionis przez całe życie był związany z polskim środowiskiem artystycznym, które wywarło wpływ na jego twórczość.

Spektakl litewskiego teatru w choreografii polskiego artysty powstał w wyniku polsko-litewskiej wymiany artystycznej, nad którą patronat sprawują Bronisław Komorowski i Dalia Grybauskaite. Na początku grudnia br. Polski Balet Narodowy uda się z wizytą do Wilna, aby na deskach Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu pokazać wieczór baletowy "Echa czasu".

Podczas V Dni Sztuki Tańca Bałtycki Teatr Tańca zaprezentuje spektakle "Sen nocy letniej" Gorana Bregovicia i "Święto wiosny" Igora Strawińskiego - oba w choreografii Izadory Weiss. Polski Balet pokaże własną wersję "Snu nocy letniej" w choreografii Johna Neumeiera z muzyką Felixa Mendelssohna Bartholdy'ego i Gyorgy'a Ligetiego.

Podczas jednego wieczoru baletowego będzie można zobaczyć dwa występy baletów Opery Nova w Bydgoszczy i Kieleckiego Teatr Tańca. Zespół z Bydgoszczy zaprezentuje "First Flash" w choreografii Elo, a zespół z Kielc - "Święto wiosny" w choreografii Preljocaja.

Więcej informacji na temat V Dni Sztuki Tańca można znaleźć na stronie http://www.teatrwielki.pl/polski_balet_narodowy/v_dni_sztuki_tanca_2013.html

(-)
(PAP)
6 listopada 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...