Czas młodych aktorów

31. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi

Dwudziestego trzeciego kwietnia rozpoczęło się w Łodzi święto młodego teatru – 31. Festiwal Szkół Teatralnych. Studenci czwartego roku wydziału aktorskiego z czterech polskich szkół – PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie, PWSFTviT w Łodzi, AT im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu zaprezentują piętnaście spektakli dyplomowych.

Dwanaście z nich oceniane będzie przez jurorów –  Annę Augustynowicz, Łukasza Maciejewskiego, Piotra Głowackiego oraz Piotra Kruszczyńskiego. Festiwal jest dla młodych aktorów nie tylko konkursem, okazją do scenicznych konfrontacji, ale także czasem spotkań i wspólnej zabawy.

31. Festiwal Szkół Teatralnych rozpoczął energetyczny występ przygotowany przez młodszych rocznikowo studentów. Do dużej dawki humoru, śpiewu i muzyki dołączył deszcz kolorowych balonów spadający na głowy dyrektorów, reżyserów, studentów i innych gości festiwalu.

Spektaklem otwierającym festiwal było „Wesele" w wykonaniu studentów AT w Warszawie. Kanoniczny dramat wyreżyserował Jarosław Gajewski. Przedstawienie, niestety, nie kontynuowało ożywczej atmosfery inauguracji. Studenci podjęli się próby zmierzenia z postaciami, rezygnując z wpisanej w tekst debaty o polskości. Skupili się na indywidualnych charakterach, szukając z nimi więzi i zrozumienia.

„Wesele" zostało zrealizowane w konwencji teatru w teatrze. Chata weselna jest niczym innym jak salą prób. Na wieszakach zawieszone są kostiumy zaprojektowane przez Krzysztofa Pankiewicza do „Wesela" w reżyserii Kazimierza Dejmka. W pierwszym akcie udało się jeszcze utrzymać energetyczny charakter dramatu. Aktorzy, na wzór szopki, wpadali parami do narysowanego kredą prostokąta, wyznaczającego miejsce prób. Później jednak tempo spektaklu nieznośnie zwolniło, zabrakło młodzieńczej iskry, nowych interpretacji poszczególnych postaci. „Wesele" w reżyserii Gajewskiego było aż nazbyt poprawne i tradycyjne, szczególnie w porównaniu z humorystyczną i świeżą inauguracją.

31. Festiwal Szkół Teatralnych potrwa do dwudziestego ósmego kwietnia. Na gości festiwalu czeka więc sporo scenicznych wrażeń – dramat „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" Doroty Masłowskiej w wersji łódzkiej oraz wrocławskiej, będzie też możliwość zobaczeniu efektów pracy teatralnego mistrza Krystiana Lupy z młodymi aktorami z krakowskiej PWST.

Agata Wiśniewska
Dziennik Teatralny Łódź
25 kwietnia 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia