Czas na kolejne "Interpretacje"

XII Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje

Wczoraj, tj. 16 lutego 2010 roku w sali Urzędu Miasta Katowice odbyła się konferencja prasowa poświęcona dwunastej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje", który odbędzie się w dniach 14-21 marca.

Przypomnijmy, że jest to festiwal, który promuje i nagradza młodych reżyserów. Nagrody w postaci mieszków z pieniędzmi wręcza indywidualnie pięcioosobowe jury. Reżyser, który zdobędzie przychylność większości jurorów zostanie obdarowany prestiżowym Laurem Konrada, nagrodą nazwaną tak na cześć Konrada Swinarskiego, patrona duchowego katowickiego Festiwalu.  

W tym roku o Laur powalczą: Agnieszka Olsten („Samsara Disco”, Teatr Polski z Wrocławia), Krzysztof Rekowski („Panny z Wilka”, Teatr Polski z Poznania), Łukasz Witt-Michałowski („Ostatni taki ojciec”, Scena Prapremier InVitro z Lublina), Barbara Wysocka („Pijacy”, Narodowy Stary Teatr z Krakowa) oraz Marcin Liber („ID”, Teatr Współczesny Szczecin i Teatr Łaźnia Nowa z Krakowa).

Spektaklem reprezentującym region śląski (co – przypomnijmy – jest innowacją regulaminową od 2009 roku) będzie w tym roku „Rewizor” z Teatru Polskiego w Bielsku-Białej w reżyserii Łukasza Czuja. Reżyser przedstawienia, na równych prawach, również weźmie udział w rywalizacji o Laur Konrada.

Nie zabraknie również spektakli mistrzowskich, spinających festiwalowe zmagania młodych reżyserów. W tym roku na otwarcie Festiwalu zobaczymy „Sztukę bez tytułu” Teatru Współczesnego z Warszawy w reżyserii Agnieszki Glińskiej oraz, na zakończenie, „Gdy nocą przybyłem do Widaw... czyli opis Obyczajów III” Teatru Starego z Krakowa w reżyserii Mikołaja Grabowskiego.

Nowością będzie impreza towarzysząca w katowickim klubie Cogitatur – będzie to spektakl „Samotność pól bawełnianych” z Teatru im. Stefana Żeromskiego z Kielc w reżyserii Radosława Rychcika.

W jury tegorocznego festiwalu zasiądą następujący goście: Agnieszka Glińska, reżyserka teatralna i filmowa, Krystyna Meissner, dyrektor Wrocławskiego Teatru Współczesnego, Andrzej Dziuk, założyciel oraz reżyser Teatru im. Witkacego w Zakopanem, pisarz Janusz Głowacki oraz Jerzy Juk-Kowarski, scenograf, scenograf, współpracownik m.in. Jerzego Jarockiego czy Izabelli Cywińskiej.

Spektakle festiwalowe odbywać będą się w Teatrze Śląskim oraz w budynku Telewizji Katowice.

Dyrektorem Artystycznym Festiwalu jest Jacek Sieradzki, redaktor naczelny „Dialogu” oraz pomysłodawca formuły przeglądu. Organizatorami Festiwalu są: Miasto Katowice i Instytucja Kultury Estrada Śląska oraz Teatr Śląski im. Wyspiańskiego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

mo
Dziennik Teatralny Katowice
17 lutego 2010

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia