Czas pokazać się szerszej publiczności

7. edycja Festiwalu Atelier Polskiego Teatru Tańca

Pięć premierowych spektakli młodych artystów Polskiego Teatru Tańca znalazło się w programie 7. Festiwalu Atelier PTT w Poznaniu. W trakcie wydarzenia zaprezentowana zostanie książka poświęcona założycielowi PTT - Conradowi Drzewieckiemu.

Festiwal rozpocznie się w piątek, potrwa dwa dni. Spektakle odbywać się będą w jednej z hal Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Widzowie zobaczą "Hello, My Friend!" z choreografią Pawła Malickiego, "Need Me" z choreografią Andrzeja Adamczaka i "SUMO" Agnieszki Fertały. Zaprezentowane zostaną też spektakle "Absurdy życia w więcej niż 2 aktach" z choreografią Josefine Patzelt oraz "Nondescript" z choreografią "Urszuli Bernat-Jałochy.

Festiwal jest okazją do prezentacji premierowych spektakli zrealizowanych przez tancerzy PTT w Atelier, utworzonej 14 lat temu scenie poszukiwań i debiutów. W Atelier powstało dotąd ponad 50 realizacji, z których wiele weszło na stałe do repertuaru.

- Stwarzamy miejsce w którym tancerze mogą debiutować w innych rolach: choreografów, scenografów, kostiumografów, kompozytorów czy autorów multimediów. Festiwal zrodził się po kilku latach działalności Atelier. Nagromadziło się tak wiele projektów scenicznych, że nadszedł czas, by pokazać to szerszej publiczności - powiedziała rzeczniczka PTT Jagoda Ignaczak.

Artyści prezentujący spektakle w trakcie tegorocznej edycji festiwalu podejmują m.in. tematy różnicy płci, wpływu telewizji na nasze życie, integralności tożsamości, ale także codziennych zmagań z rzeczywistością.

- Są to bardzo różne prace, trudno tam się doszukiwać jakiegoś wspólnego nurtu filozoficznego czy ideowego. Oni myślą bardzo różnie, jeśli chodzi o ruch i bardzo różni, jeśli chodzi o klimat. W spektaklach znajdziemy elementy ironiczne, autoironiczne, jak i rzeczy bardzo poważne, zmuszające do refleksji nad współczesnym światem - powiedziała Ignaczak.

Pierwszego dnia festiwalu odbędzie się prezentacja książki Stefana Drajewskiego "Conrad Drzewiecki. Reformator polskiego baletu". Książka przedstawia postać zmarłego w 2007 roku tancerza, choreografa, założyciela i pierwszego dyrektora PTT.

- Jest to książka zbudowana z wypowiedzi samego bohatera oraz z wypowiedzi ludzi, którzy go znali, z którymi się przyjaźnił, pracował. Conrad Drzewiecki pozostawił duże, dobre archiwum - także nagrań telewizyjnych. Miałem też dostęp do wielu niepublikowanych wcześniej materiałów - powiedział autor książki.

- Od jego śmierci minęło parę lat, niestety jego balety nie są wznawiane. Być może potrzeba jeszcze trochę czasu żeby młode pokolenie dyrektorów zespołów baletowych dojrzało do tego, że niektóre z tych choreografii warto wznowić - dodał Drajewski.

Polski Teatr Tańca - Balet Poznański został powołany z inicjatywy władz miejskich i środowiska artystycznego Poznania w 1973 roku. Od 1988 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym jest wieloletnia primabalerina Teatru Wielkiego w Łodzi, choreograf i pedagog Ewa Wycichowska.

W ciągu 40 lat istnienia PTT zrealizował ponad 200 premier, gościł na pięciu kontynentach, był wyróżniony wieloma prestiżowymi nagrodami. Teatr jest od 1994 roku organizatorem Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego, od 2004 roku Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca, zaś od 2008 roku Festiwalu Atelier.

(-)
(PAP)
23 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...