Czego nie wolno przegapić na Malcie?
17. Międzynarodowy Festiwal Teatralny MaltaWybrane pozycje programu Malty \'07
** koncert Sinead O\'Connor odbędzie się 16 lipca - dwa tygodnie po zakończeniu festiwalu.
** jeden z największych i najsłynniejszych dziś afrykańskich muzyków, Toumani Diabate, jest mistrzem gry na korze (afrykańskiej harfie). Na Malcie pojawi się na czele swej Symmetric Orchestra, z którą nagrał głośny ubiegłoroczny album. Diabate ma na koncie wiele zniewalających nagrań, m.in. wielkie płyty nagrywane w duetach z Taj Mahalem (wspaniała "Kulanjan") czy innym wielkim Malijczykiem Ali Farka Toure\'em (nagrodzona Grammy "In The Heart Of The Moon").
** sporo emocji powinien wzbudzić też Beirut. Debiutancka płyta zespołu, ubiegłoroczna "Gulag Orkestar", spotkała się z rewelacyjnym przyjęciem. Przyniosła muzykę, będącą połączeniem bałkańskiej tradycji z echami rockowej nowej fali.
** usłyszymy też nad Maltą koncert muzyki Tony\'ego Gatlifa odwołujący się do tradycji cygańskiej z różnych stron świata. W kinie Muza będzie można zobaczyć jego filmy.
** osobnym zjawiskiem będzie Asian American Jazz. W jego ramach przez cztery dni będziemy spotykali się z muzyką łączącą chicagowski jazz i japońską tradycję. Będą koncerty - nad Maltą i w Scenie na Piętrze - warsztaty a także parada muzyczna. Kto pamięta z listopada prowadzony przez Tatsu Aokiego zespół Miyumi Project, na pewno ucieszy się z powrotu tej formacji do Poznania. A usłyszymy też m.in. inny projekt Aokiego Basser Live.
** Yvonne Rainer, ikona tańca współczesnego, rozpocznie cykl Stary Browar Nowy Taniec na Malcie pojedynczym, pierwszym w Polsce wykładem o latach 60. Potem każdego dnia będzie prezentować publiczności własne choreografie (m.in. głośne "Trio A") i dokumenty o swojej pracy, udostępni unikatowe nagrania i slajdy z prywatnego archiwum. Pokaże też pełnometrażowe filmy własnego autorstwa, których tworzeniem zajęła się po dziesięciu latach wytężonej pracy choreograficznej.
** The Living Theatre, legendarna awangardowa grupa teatralna powstała w 1947 r. w Nowym Jorku z inicjatywy Juliana Becka i Judith Maliny. Przez lata łamała stereotypy w myśleniu o teatrze, szokowała, intrygowała, zmuszała do myślenia. Działalności zespołu nie przerwała nawet śmierć Becka. Spektakl "Mysteries and Smaller Pieces", który zobaczy poznańska publiczność w zamku, powstał w 1964 r. Jest jednym z pierwszych spektakli stworzonych metodą collective creation i jednym z wielu zakorzenionych w naukach francuskiego wizjonera Antoniego Artauada. Zespół The Living Theatre poprowadzi też na Malcie warsztaty.
** Ariane Mnouchkine, słynna francuska reżyserka i założycielka paryskiego Teatru Słońca nie przyjedzie do Poznania. W kinie Muza będzie można za to obejrzeć jej filmy i realizacje teatralne, obrazujące jej niezwykły światopogląd. Artystka, zwana często ,,tytanem pracy zespołowej", w swej sztuce odwołuje się do rzeczywistości społecznej, chce walczyć o równouprawnienie, broni laickości państwa. Zajmuje ją też problem uchodźstwa i i mieszania się kultur.
** zanim powstał spektakl "Urlo" włoski artysta Pippo Delbono spędził pewien czas w zakładzie psychiatrycznym. Prowadził tam warsztaty psychiatryczne. I przeżył objawienie: poznał Bobo, głuchoniemego, opóźnionego w rozwoju starca, który przebywał w zamknięciu czterdzieści pięć lat. - Ten człowieczek robił rzeczy piękne, niezwykłe - wspomina reżyser. Spektakl będzie można obejrzeć na Dziedzińcu Różanym zamku.