Czołówka polskiego offu na Windowisku

14. Ogólnopolski Festiwal Sztuk Autorskich Windowisko

Jedenaście spektakli w konkursie i trzy pokazy gościnne, a przy tym znani i cenieni artyści teatralnego offu. Tegoroczne Windowisko, które odbywa się w dniach 25-26 października w Teatrze Miniatura.

XV Ogólnopolski Festiwal Sztuk Autorskich i Adaptacji Windowisko umożliwi obejrzenie teatrów z niemal całej Polski. W konkursie znalazło się w tym roku wyjątkowo sporo, bo aż jedenaście propozycji, w tym "stali bywalcy" festiwalu - Teatr Ecce Homo z Kielc, Chojnickie Studio Rapsodyczne czy Biały Teatr z Olsztyna.

- Otrzymaliśmy aż 32 zgłoszenia do konkursu, a dodatkowo ich poziom jest jeszcze wyższy niż ubiegłym roku - mówi Tomasz Kobiela z Winda GAK, koordynator festiwalu. - Jedenaście propozycji w konkursie to owoc tego, że założyłem sobie wybór najlepszych propozycji. Jeśli mam wrażenie, że rezygnując z jakiegoś spektaklu tracę istotny akcent festiwalu, to staram się go zaprosić. Gdyby poziom zgłoszonych spektakli był niższy, mielibyśmy ich w konkursie mniej. Częsta obecność u nas niektórych zespołów teatralnych wynika z faktu, że polskiego teatru niezależnego na interesującym nas poziomie nie ma zbyt wiele. Dlatego teatry, które tworzą dobre spektakle, powtarzają się w naszym repertuarze.

W konkursie znalazły się dwie trójmiejskie propozycje - "Ścianananaświat" [na zdjęciu] Teatru Stajnia Pegaza Ewy Ignaczak oraz "Całoczerwone" Fundacji Teatru BOTO w reżyserii Adama Nalepy. W pierwszym z nich Wojciech Jaworski podejmuje temat dojrzewania i dorosłości z perspektywy dziecka (pokaz w piątek, 25.10 o godz. 16). Drugi to opowieść o pewnej kobiecie i jej podróży w głąb siebie (zagrają Sylwia Góra-Weber i Małgorzata Szczerbowska). Spektakl "Całoczerwone" w sobotę, 26.10 o godz. 20.

- To powrót lokalnych propozycji na Windowisko. Ostatnio nie mieliśmy propozycji z Trójmiasta i zgłoszeń ważnych trójmiejskich teatrów. Bardzo cieszy mnie ta zmiana - przyznaje Kobiela.

Biały Teatr z Olsztyna pokaże "3D" - spektakl poświęcony depresji i wyobcowaniu (pokaz w piątek 25.10 o godz. 19). Z kolei bohaterką monodramu "To moja Marilyn Monroe" Eweliny Niewiadomskiej z Wrocławia jest przeciętna aktorka, która opowiada historię swojego życia (przedstawienie w piątek 25.10, godz. 17). Budowany na silnych emocjach i ekspresji Teatr Krzyk z Maszewa zaprezentuje "Osad", spektakl w którym młodzi ludzie zadają pytania o ludzką solidarność, możliwości osiągnięcia sukcesu w zgodzie z własnym "ja" czy o "sprzedawaniu się" dla doraźnych korzyści. Przedstawienie obejrzeć można w sobotę 26.10 o godz. 14:50. Intymny monodram "Ptaki spadają" Adama Łoniewskiego (Teatru Bez Reszty z Sędzijowic) to z kolei "skrząca się humorem opowieść o poszukiwaniu samego siebie w świecie terapii, sposobów samodoskonalenia i rozlicznych metod na osiągniecie "sukcesu" " (spektakl w sobotę 26.10, godz. 15:50).

Czy jubileuszowa, piętnasta odsłona festiwalu będzie wyjątkowa?

- Nie jestem wielkim reformatorem, nie chcę zmieniać formuły Windowiska, więc tegoroczna edycja będzie podobna do ubiegłorocznej. Wyróżnia ją obecność naszych gości - uznani w środowisku Teatr Strefa Ciszy, Teatr Porywacze Ciał oraz Agnieszka Przepiórska pokażą swoje najnowsze produkcje. Dla mnie najważniejszy jest jednak konkurs - wyjaśnia Tomasz Kobiela.

Agnieszka Przepiórska poza konkursem pokaże monodram "Tato nie wraca" oparty na własnych doświadczeniach, m.in. dorastaniu bez ojca i przypadkowym spotkaniu w nim w dorosłym życiu. Spektakl w reżyserii Piotra Ratajczaka zobaczyć można w piątek (25.10) o godz. 20:30. Poznański Teatr Strefa Ciszy, znany głównie z plenerowych produkcji, zaprezentuje gościnnie "Autobus Re/mix" (piątek 25.10, godz. 21:30) - spektakl w którego istotą jest podobno reakcja widzów. Festiwal zamknie inny spektakl gościnny - "Zapis Automatyczny" performatywnego Teatru Porywacze Ciał, czyli "one man show" Macieja Adamczyka, lidera tej formacji. Spektakl pokazany zostanie 26 października o godz. 21:30.

Spektakle konkursowe oceniać będzie trzyosobowe jury: reżyser, prof. PWST w Krakowie Jerzy Bielunas, reżyser Piotr Ratajczak i aktor Teatru Miejskiego w Gdyni Szymon Sędrowski. Pula nagród w konkursie wynosi 17 tysięcy zł.

Łukasz Rudziński
Trojmiasto
26 października 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...