Czterdzieści lat na śląskiej scenie

jubileusz Marii Stokowskiej-Misiurkiewicz

Aktorka Teatru Śląskiego, Maria Stokowska-Misiurkiewicz, obchodzi w tym roku jubileusz 42 lat pracy artystycznej na scenie.

Jako studentka krakowskiej PWST Maria Stokowska-Misiurkiewicz sztuki aktorskiej uczyła się od wybitnych ludzi teatru m.in. od Jerzego Jarockiego. Okres, w którym ukończyła szkołę teatralną i rozpoczęła pracę artystyczną jest specyficznym czasem nie tylko w polskiej historii sztuki teatru (praca artystyczna Kantora, Szajny, a później Grotowskiego), ale wiąże się też z wydarzeniami społeczno – politycznymi roku 1968. 

Za dyrekcji Mieczysława Górkiewicza jako świeżo upieczona aktorka trafia do Teatru Śląskiego i niemal od razu dostaje pierwszoplanową rolę Julii w przedstawieniu „Romeo i Julia” w reżyserii dyrektora teatru. Kolejne role aktorki na śląskiej scenie są również w większości pierwszoplanowymi kreacjami. Najważniejsze z nich to: Smugoniowa w „Uciekła mi przepióreczka”, Marianna w „Świętoszku”, Rozalina w „Jak wam się podoba”, Luiza w „Intrydze i miłości”, Maryna w „Weselu”, Pani w „Pokojówkach”, Eleonora w „Tangu”, Raniewska w „Wiśniowym sadzie”. Jak pisze Andrzej Linert w swym almanachu sceny śląskiej „jej bohaterki niezależnie od charakteru cechuje elegancja i kultura”. Ostatnio publiczność Teatru Śląskiego mogła oglądać aktorkę w przedstawieniach „Pan Paweł”, „Manekin czyli kochanek Hitlera”, Nie teraz kochanie”, a także jednym z najnowszych przedstawień - „Badenheim 1939” w reżyserii Piotra Szalszy, gdzie zagrała postać Pani Zauberblit.

Na swoim koncie aktorka ma także wiele ról filmowych: „Wakacje z Madonną”, „Blisko coraz bliżej”, „Sześć milionów sekund” i inne. Grała również w spektaklach Teatru Telewizji, a także w słuchowiskach teatralnych Radia Katowice. Obecnie jest jednym z wykładowców Studium Aktorskiego przy Teatrze Śląskim.

Osobnym rozdziałem w życiu artystycznym aktorki była działalność w nurcie podziemnym w latach osiemdziesiątych. Jest współzałożycielką Podziemnego Teatru Poezji Stanu Wojennego.

Maria Stokowska-Misiurkiewicz jest laureatką dwóch „Złotych Masek” i trzech „Srebrnych Masek”. Jako zasłużony Działacz Kultury została odznaczona Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Małgorzata Bryl-Sikorska
Dziennik Teatralny Katowice
3 kwietnia 2010

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia