Cztery premiery w jeden weekend

Cztery premiery w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu!

W pierwszym secie monodramów swoje spektakle zaprezentują: Mateusz Flis, Michał Kosela, Wojciech Świeściak i Piotr Mokrzycki.

KUMULACJA
Reżyseria: Jacek Jabrzyk
Inspicjent: Anna Solarek
Obsada: Mateusz Flis ze specjalnym udziałem Teresy Sawickiej
PREMIERA: 23 października 2020 r. o godz. 18:00 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Wałbrzychu. Kolejne spotkania z Doktorem: 25, 29 i 30 października.

Dr Jakub Szelestowski – wybitnej sławy naukowiec – rozszyfrował światowy spisek i nie boi się mówić o nim głośno. To szansa dla Was, żeby nie dać sobie wmówić totalnej manipulacji, która ostatecznie odbierze wam godność i odczłowieczy. To szansa dla Nas wszystkich, żeby uniknąć międzynarodowego zagrożenia. Swoje wykłady dr Szelestowski zainaugurujecie nie gdzie indziej tylko w Wałbrzychu – mieście, w którym wciąż wiele pozostaje do odkrycia oraz gdzie historia rdzennej ludności stanowi temat tabu.

Doktor proponuje swoim słuchaczom odkrycie SKUMULOWANEJ prawdy, ale czy jesteśmy na nią gotowi? Ta KUMULACJA to nic innego jak nagroda, za którą możesz wykupić indywidualny pakiet, który uratuje ciebie i twoich bliskich przed globalną katastrofą.
Śledźcie kalendarz spotkań dra Szelestowskiego, wykupujcie karty uczestnictwa, informujcie się nawzajem – póki istnieje jeszcze taka możliwość!

Zapraszamy w imieniu dra Jakuba Szelestowskiego – Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu.

CYRANO
Tekst na podstawie CYRANO DE BERGERAC Edmonda Rostanda: Katarzyna Raduszyńska
Reżyseria: Katarzyna Raduszyńska
Scenografia modułowa: Karolina Mazur
Przestrzeń, wizualizacje, światło i kostiumy: Paweł Walicki
Obsada: Michał Kosela ze specjalnym udziałem Iwony Skiby, Karoliny Bruchnickiej, Wojciecha Świeściaka

PREMIERA: 23 października 2020 r. o godz. 20:00 na Dużej Scenie. Kolejne pokazy: 25, 29, 31 października.

Teatr powraca do realizacji repertuarowej, którą zmuszony był porzucić w marcu przez wybuch pandemii – CYRANO DE BERGERAC Edmonda Rostanda.
W pierwotnym zamyśle twórców miał to być wieloobsadowy spektakl muzyczny – jednak pomysł ten ewoluował do stworzenia monodramu opartego na tekście Rostanda. Katarzyna Raduszyńska, reżyserka, zaprasza zatem widzów na spektakl CYRANO. W tytułową rolę wcieli się Michał Kosela, a w spektaklu będzie można usłyszeć również: Karolinę Bruchnicką i Wojciecha Świeściaka (przed pandemią odtwórcy ról Roxany i Christiana) oraz Iwonę Skibę (inspicjentka przedstawienia).
„Nie słuchaj rozumu, tylko krwi i ciała" – od tych słów zaczyna się traktat emocjonalny CYRANO. Reżyserka w swojej pracy pragnie odnieść się do sławetnej realizacji CYRANO DE BERGERAC z 1994 roku w reż. Wowo Bielickiego. Tworzy, jak sama mówi „HYMN DO MIŁOŚCI". Porywająca opowieść o niespełnionym uczuciu przeniesie widzów w sentymentalną podróż do spektaklu aż na księżyc, do którego wzdychają zakochani.
Cyrano w opowieści Raduszyńskiej to superbohater, a jego supermocą są słowa – potrafią ranić, potrafią kochać, ale przede wszystkim potrafią stwarzać i nazywać świat emocji. To, co pada ze sceny, nigdy nie jest obojętne i żyje w widzach, rezonuje z nami na lata. Opowieść o miłości Cyrana jest jedną z tych, które zostają z nami do końca życia.

PACJENT 0
Tekst, reżyseria, scenografia: Wotek Ziemilski
Asystent artystyczny, inspicjent: Anna Solarek
Obsada: Wojciech Świeściak

PREMIERA spektaklu będzie odbywać się równocześnie w dwóch przestrzeniach: scenicznej i internetowej. Wersję LIVE zobaczą widzowie w Wałbrzychu w Starej Kopalni 24 października o 18:00. Wersja online – na stronie WWW Teatru.

Pacjent 0 – to człowiek, to przypadek, to choroba, to stygmat.
Pacjent 0 nie ma wartości – bo jest 0.
Pacjent 0 nie ma płci – bo nie istnieje Pacjentka 0.
Pacjent 0 nie ma przyszłości – bo nie ma Pacjenta 1.
Pacjent 0 nie ma przeszłości – nie ma Pacjenta -1.
Pacjent 0 ma imię i nazwisko – ale modli się, żeby nikt go nie znał.
Pacjent 0 to wyjątkowe doświadczenie teatralne – na żywo, a jednak online.

Pacjent 0 jest autorskim spektaklem Wojtka Ziemilskiego i Wojtka Świeściaka – odpowiedzią na potrzebę/przymus izolacji. To opowieść o niepewności, radości i głupocie.
- To szalony pomysł, żeby ludzie się dotykali, żeby to im coś dawało, żeby potrzebowali bliskości. Nie mamy czym jej zastąpić, poza chaosem – psychicznym, moralnym. Generalnie, wszyscy już wiemy, że mamy przechlapane. Szukamy więc kozłów ofiarnych, "prawdziwych źródeł zła", bo fajnie jest mieć jakąś prawdę w okolicy. – mówi reżyser i zaprasza na nietuzinkowe spotkanie z PACJENTEM 0.

IWANOW. CZŁOWIEK, KTÓRY ŚPI
Tekst na podstawie IWANOWA Antona Czechowa: Małgorzata Maciejewska
Reżyseria: Małgorzata Maciejewska
Dramaturgia i video: Maciej Jaszczyński
Scenografia modułowa i kostiumy: Karolina Mazur
Muzyka: Kamil Pater
Obsada: Piotr Mokrzycki ze specjalnym udziałem Ireny Sierakowskiej

Spektakl debiutancko reżyseruje Małgorzata Maciejewska – do tej pory artystka pracowała w polskich teatrach jako dramatopisarka i dramaturżka. Teraz w nowej roli, korzystając z tekstu Antona Czechowa „IWANOW", przybliży widzom świat melancholii i depresji głównego bohatera. W roli tytułowej zobaczymy Piotra Mokrzyckiego.

IWANOW. CZŁOWIEK, KTÓRY ŚPI jest opowieścią o samotności i depresji przeżywanej przez mężczyznę w wieku przełomowych trzydziestu pięciu lat. Jest on przedstawicielem społeczeństwa w stanie bezwładu, rozpadającego się i bezradnego. Nieudolnie aplikującego stare wzorce do nowej zmieniającej się rzeczywistości. Depresja przeczuwanego nadchodzącego kryzysu dotyka ludzi w średnim wieku, którzy orientują się, że wychowywano ich do innego świata, a nadchodzi zupełnie inny, taki, o którym ich rodzice nawet nie śnili.

- Ale czy depresja to nie jest po prostu stan fundamentalnego przeżywania wciąż na nowo rozczarowania dorosłością? – pyta reżyserka.

IWANOW... to rzecz o kryzysach, o izolacji i odosobnieniu – ale jak to u Czechowa – z gracją, ze śmiechem i z wypalającą na koniec strzelbą.

PREMIERA: 24 października o 18:00 na Scenie Kameralnej. Kolejne pokazy: 25, 30, 31 października.

Serdecznie zapraszamy na kameralne premiery i wszystkie pokazy premierowe! Zachowujemy wszelkie środki bezpieczeństwa i przestrzegamy zaleceń epidemiologicznych.

Nikola Olszak
Materiał Teatru
19 października 2020

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...